P. G. Wodehouse (1928)

P. G. Wodehouse (1928) | foto: Profimedia.cz

Knižní tipy: Anglický Saturnin, nebo český Jeeves?

Jsou kapely obrábějící stále touž písničku, herci usazení v jednom typu rolí, malíři malující jediný obraz. I literátům se stává, že jeden nápad rozsekají skoro do celého díla. Nic proti, pokud se ten nápad jmenuje třeba... Jeeves.

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
P. G. WODEHOUSE: Dobrá práce, Jeevesi!
(Paseka)
Klasik typického anglického humoru (1881-1975) byl mimořádně plodný autor - jeho dílo zahrnuje kolem stovky románů, povídek, dramat i filmových scénářů. Jednou z nejoblíbenějších postav z jeho díla je chytrý a pohotový komorník Jeeves (mimochodem evidentní předobraz Jirotkova Saturnina), který u českých čtenářů získal oblibu už v prvních meziválečných překladech. Nakladatelství Paseka už několik let zpřístupňuje současným českým čtenářům další příběhy Jeevese, jeho pána Bertieho Woostera a dalších klasických postav. Tento titul je už pátým v pořadí. A ačkoli se opět de facto jedná o pouhé variace jednoho nápadu, ctitel wodehouseovského humoru nebude v žádném případě zklamán. I díky stylovému překladu Kateřiny Hilské.

TIP TÝDNE - Napětí
GEORGES SIMENON: Maigret a rejdař/V podzemí hotelu Majestic
(Knižní klub)
V povídce Maigret a rejdař, která vychází v češtině poprvé, rozplétá populární francouzský komisař složité vztahy v rodině bohatého despoty a záletníka Ducraua. Příběh zasazený do působivé atmosféry světa pařížských loďařů korunuje výjimečný epilog - nečekaně otevřené pachatelovo přiznání. V další povídce V podzemí hotelu Majestic je nalezena mrtvola uškrcené ženy, manželky bohatého Američana, která přicestovala do Francie se svým synem. Pátrání po vrahovi a motivech jeho činu znesnadňují Maigretovi nejasnosti kolem otcovství chlapce, záměna osob a vydírání.

TIP TÝDNE - Pro děti
FRANTIŠEK NEPIL: Co vyprávěla noc
(Knižní klub)
V knížce určené čtenářům od sedmi let se setkala dvě dílka Františka Nepila pro děti. První část Vyprávění o ptáčcích je výbor dvanácti z patnácti příběhů vydaných původně v roce 1983 pod názvem Zobáček mi namalujte červeně. Druhá část Vyprávění o Strašpytýlkovi je vůbec posledním dílem Františka Nepila (1929-1995) a přivádí na stránky řadu originálních strašidel - Šramoťandy, Hromjanka, Splachovačky či Zákřováka. Ke svým ilustracím z původního vydání doplnil další jeden z největších českých ilustrátorských mistrů Karel Franta.

TIP TÝDNE - Klasika
ISAAC ASIMOV: Nadace
(Argo)
První díl šestidílného románového cyklu považovaného za jedno z nejvýznamnějších děl světové science fiction. Jeden z nejslavnějších mistrů tohoto žánru Isaac Asimov (1920-1992) v tomto cyklu načrtl tzv. dějiny budoucnosti. Po dvanácti tisíciletích spěje galaktická Říše pomalu k zániku, chaosu a éře barbarství. Rozklad na základě psychohistorického modelu předpoví geniální matematik Hari Seldon, a proto na samém okraji galaxie na planetě Terminus založí Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše. První díl sextalogie popisuje prvních dvě stě let její historie.

TIP TÝDNE - Pro poučení
OLIVER SACKS: Antropoložka na Marsu
(dybbuk)
OLIVER SACKS: Na čem si stojím (dybbuk)
Další dva tituly z díla britského neurologa a psychiatra. Antropoložka na Marsu vypráví příběhy geniálních a psychicky odlišných osobností žijících v často velmi radikálně změněných podmínkách. Dočteme se tak např. o malíři, který se po autonehodě stal barvoslepým, a přesto se ve své tvorbě nevzdal barevného zobrazování světa, nebo o chirurgovi schopném přes nekontrolovatelné tiky operovat a pilotovat letadlo. Kniha Na čem si stojím je naopak Sacksův osobně prožitý příběh pacienta, jehož rutinní chirurgická léčba se zkomplikovala a on na vlastní kůži prožil to, co je předmětem jeho celoživotního bádání – neurologické problémy.

TIP TÝDNE - Komiks
JESSICA ABELOVÁ: La Perdida
(BB/art)
La Perdida je příběh americké dívky Carly, která se vypraví do Mexika hledat své kořeny, protože je po otci napůl Mexičanka. Touží poznat mexickou kulturu, nevidí však zásadní rozdíly, vinou kterých se její cesta za poznáním stane spíš cestou do záhuby. Carla nechce dopadnout jako její přítel Harry, který si v Mexiku vypíjí mozek po vzoru svých velkých hrdinů Burroughse a Kerouaka, raději si hledá přátele mezi místní alternativní scénou, mezi lidmi, kteří chodí na taneční party, kouří trávu a sympatizují se zapatisty. Věci ovšem naberou nečekané obrátky...

TIP TÝDNE - Audiokniha
KAREL POLÁČEK: Muži v ofsajdu
(Supraphon)
Humoristický román Karla Poláčka patří k nejzábavnějším a zároveň nejpřívětivějším dílům české literatury a ocení jej zdaleka nejen fotbaloví fanoušci (není ostatně žádné tajemství, že ani autor mezi ně nepatřil). Poláčkova ironie odráží především jeho zálibu v židovských anekdotách, v jejich atmosféře i způsobu mluvy, kterou přenesl do pro ně neobvyklého prostředí. TrojCD kouzelně načetl jeden z nejlepších českých herců (a naopak velký fotbalový fanda) Vlastimil Brodský, kterému se podařilo k textu přistoupit originálně, zcela nezatíženě předobrazy postav, které ve slavném filmovém zpracování ztělesnili Hugo Haas, Eman Fiala a další.