Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní rekord: v Česku vyšlo 18 tisíc novinek

  5:02aktualizováno  5:02
Česko je sice malé, ale knížek tu vychází každým rokem čím dál víc. Loni padl další rekord v polistopadové české historii: zdejší nakladatelství vyprodukovala 18 029 novinek.

Mark Crick: U Kafky v kuchyni (obálka knihy) | foto: BB/art

Přitom v roce 2000 nevyšlo ani dvanáct tisíc nových knih. Od té doby začala čísla prudce stoupat. Oficiální výsledky vznikají podle metodiky UNESCO z podkladů Národní knihovny v Praze.

Pro lepší představu lze loňské číslo převést na dny: každý den tu přibude čtyřicet devět nových titulů. Je to dobře, nebo špatně?

"Je spíše otázka, k čemu to povede a zda to množství může český knižní trh vstřebat. Už teď jsme na špici Evropy," míní Jaroslav Císař, šéfredaktor knižního měsíčníku Grand Biblio.

V přepočtu knih na obyvatele totiž Česko dohání i takové knižní giganty, jako je Německo či Velká Británie, kde vychází osmdesát až sto tisíc knih ročně.

Krtek a podzim (obálka knihy)Nejsilnějšími skupinami jsou tradičně beletrie, vysokoškolská skripta a učebnice a historická literatura. Naopak "skokanem" je dětská literatura, jejíž produkce vzrostla za posledních pět let dvojnásobně.

Posilují překlady z ruštiny, ztrácí se slovenština
Dobře se daří i knížkám z oblasti stavebnictví a strojírenství či titulům zaměřeným na volný čas. Jisté poryvy nastaly i v překladech, byť stále vychází nejvíce knížek přeložených z angličtiny (2 665 novinek) a němčiny (1 115).

V posledních letech posílila francouzština a ruština, naopak ztrácí polština a zejména slovenština. Předloni se tu ze slovenské literatury objevilo 176 titulů, loni už jen 57.

Ne všechny ze zmíněných knížek se dostanou do celorepublikové knihkupecké sítě, jsou mezi nimi samozřejmě i nejrůznější účelové tisky muzeí a úřadů či regionální knížky. I přesto údaje svědčí o mimořádné produktivitě českého trhu. Ale znamená to také životaschopnost?

popisek Které publikace přežijí i novinky?
Nejvlivnější knihy v dějinách

Více knih, nižší náklady
"Na první pohled to vypadá dobře, ale ve skutečnosti to není moc radostné číslo. Snižují se průměrné náklady knih, a aby si nakladatelé objem finančních prostředků udrželi, vydávají tedy více titulů – často však v pochybné kvalitě," říká majitel jihlavského nakladatelství Listen Boris Dočekal.

S Císařem se shoduje v tom, že se šetří na nesprávných místech, ať už na honorářích spisovatelům či na počtu zaměstnanců. V zahraničí pak žasnou, kolik knížek u nás stihne zredigovat jeden redaktor.

"Někteří čeští spisovatelé jsou ochotni si svou knížku i doplatit. A to nemluvím o grafomanech, ale o nadějných autorech," podotýká Dočekal. Jednoduše řečeno: na malém trhu se tlačí hodně subjektů, přežijí však jen ti nejsilnější.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz