Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní rekord: v Česku vyšlo 18 tisíc novinek

  5:02aktualizováno  5:02
Česko je sice malé, ale knížek tu vychází každým rokem čím dál víc. Loni padl další rekord v polistopadové české historii: zdejší nakladatelství vyprodukovala 18 029 novinek.

Mark Crick: U Kafky v kuchyni (obálka knihy) | foto: BB/art

Přitom v roce 2000 nevyšlo ani dvanáct tisíc nových knih. Od té doby začala čísla prudce stoupat. Oficiální výsledky vznikají podle metodiky UNESCO z podkladů Národní knihovny v Praze.

Pro lepší představu lze loňské číslo převést na dny: každý den tu přibude čtyřicet devět nových titulů. Je to dobře, nebo špatně?

"Je spíše otázka, k čemu to povede a zda to množství může český knižní trh vstřebat. Už teď jsme na špici Evropy," míní Jaroslav Císař, šéfredaktor knižního měsíčníku Grand Biblio.

V přepočtu knih na obyvatele totiž Česko dohání i takové knižní giganty, jako je Německo či Velká Británie, kde vychází osmdesát až sto tisíc knih ročně.

Krtek a podzim (obálka knihy)Nejsilnějšími skupinami jsou tradičně beletrie, vysokoškolská skripta a učebnice a historická literatura. Naopak "skokanem" je dětská literatura, jejíž produkce vzrostla za posledních pět let dvojnásobně.

Posilují překlady z ruštiny, ztrácí se slovenština
Dobře se daří i knížkám z oblasti stavebnictví a strojírenství či titulům zaměřeným na volný čas. Jisté poryvy nastaly i v překladech, byť stále vychází nejvíce knížek přeložených z angličtiny (2 665 novinek) a němčiny (1 115).

V posledních letech posílila francouzština a ruština, naopak ztrácí polština a zejména slovenština. Předloni se tu ze slovenské literatury objevilo 176 titulů, loni už jen 57.

Ne všechny ze zmíněných knížek se dostanou do celorepublikové knihkupecké sítě, jsou mezi nimi samozřejmě i nejrůznější účelové tisky muzeí a úřadů či regionální knížky. I přesto údaje svědčí o mimořádné produktivitě českého trhu. Ale znamená to také životaschopnost?

popisek Které publikace přežijí i novinky?
Nejvlivnější knihy v dějinách

Více knih, nižší náklady
"Na první pohled to vypadá dobře, ale ve skutečnosti to není moc radostné číslo. Snižují se průměrné náklady knih, a aby si nakladatelé objem finančních prostředků udrželi, vydávají tedy více titulů – často však v pochybné kvalitě," říká majitel jihlavského nakladatelství Listen Boris Dočekal.

S Císařem se shoduje v tom, že se šetří na nesprávných místech, ať už na honorářích spisovatelům či na počtu zaměstnanců. V zahraničí pak žasnou, kolik knížek u nás stihne zredigovat jeden redaktor.

"Někteří čeští spisovatelé jsou ochotni si svou knížku i doplatit. A to nemluvím o grafomanech, ale o nadějných autorech," podotýká Dočekal. Jednoduše řečeno: na malém trhu se tlačí hodně subjektů, přežijí však jen ti nejsilnější.
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz