Knižní bestseller je podvrh, zjistili čtenáři

Austrálií hýbe literární skandál. Autentičnost knihy 34leté jordánské spisovatelky je totiž víc než podezřelá. Autorka Norma Khouri si podle všeho svůj "pravdivý" příběh Zakázaná láska (Forbidden Love), který se stal celosvětovým bestsellerem, stejně jako svoji minulost vymyslela.

Spisovatelka v knize vypráví osud své přítelkyně, muslimky Dalii, se kterou roku 1990 založila kadeřnictví.

Dalia tam poznala důstojníka křesťanského vyznání, do kterého se zamilovala a s nímž se tajně scházela. Po odhalení vztahu Daliin otec dceru ubodal a Khouri v obavě o svůj život opustila vlast.

Své zážitky sepsala v aténské internetové kavárně, poté zakotvila v Austrálii, kde její časově omezené pobytové vízum zaplatilo nakladatelství Randome House.

Bestseller
Zakázaná láska, která vyšla před dvěma lety, se prodala ve čtvrtmilionovém nákladu a objevila se v 15 zemích. Australané ji dokonce zařadili mezi sto nejoblíbenějších knih všech dob. Autorka si užívala slávy. O rozhovor žádal i proslulý deník The New York Times. Literární kritici Khouri pasovali mezi celebrity, jako je režisér Michael Moore či autorka Harryho Pottera Joanne K. Rowlingová.

Slávu však vystřídala ostuda, která může skončit i vyhoštěním z Austrálie - o autorku se zajímá imigrační oddělení. V minulých dnech list Sydney Morning Herald přinesl výsledky svého osmnáctiměsíčního šetření: postava Dalii nikdy neexistovala, Khouri od svých tří let až do roku 2000 žila v Chicagu, kde má řecko-amerického manžela, dvě dospívající děti, matku a čtyři americké sourozence.

První pochybnosti zaseli jordánští čtenáři. Podle britského Guardianu jordánská ochránkyně lidských práv Rana Husseini našla v knize 73 chyb, od popisů neexistujících bankovek až po omyly v jordánském právním systému.

Husseini 10 let mapuje podobné případy, jimž každý rok v Jordánsku padne za oběť přes 20 žen, o Daliině případu však neslyšela. Khouri nakladateli obvinění popřela, ale od úterý není k zastižení. Random House knihu stáhl z prodeje, podobně jako v Británii, Kanadě a na Novém Zélandu. Nakladatel už přitom na podzim připravoval pokračování knihy.

Další blamáž
Zakázaná láska je dalším milníkem historie australských literárních blamáží. V roce 1940 přišli dva vojáci s dílem imaginárního básníka Erna Malleyho, v roce 1994 vyšel román o stalinismu na Ukrajině od Helen Darvillové, která se vydávala za dceru ukrajinského taxikáře.