Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knížák se nevzdává, hlásí se do konkurzu na místo, které opouští

  17:57aktualizováno  17:57
O místo ředitele Národní galerie v Praze se pravděpodobně hlásí i její současný šéf Milan Knížák. Instituci vede od roku 1999. Jeho účast v konkurzu nechce komentovat ani galerie, sám ředitel je podle mluvčí Petry Jungwirthové v zahraničí.

Milan Knížák se nevzdává, do konkurzu na ředitele Národní galerie se prý přihlásil, i když z ní odchází. | foto: Michal Šula

Uchazeči o místo ředitele měli zaslat svůj projekt, jak NG vést, a motivační dopis. Součástí jednoho z nich má být i informace, že zájemce od roku 1999 NG vedl. Takovým člověkem je pouze Milan Knížák.

Už před časem bylo jasné, že se do výběrového řízení přihlásily tři z pěti osobností, které ministerstvo k účasti v konkurzu vyzvalo dopisem. Jsou jimi ředitel Sbírky starého umění NG Vít Vlnas, jeho předchůdce Jiří Fajt a ředitel Moravské galerie Brno Marek Pokorný. Ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma a rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Pavel Liška se nepřihlásili. (čtěte zde)

Petr NedomaVáclav Riedlbauch

Podle dnešních Lidových novin jsou dalšími kandidáty kurátor Českého muzea výtvarných umění (dnes Galerie Středočeského kraje) Richard Drury, galeristka Monika Burian, Nicole Šťávová z aukční síně Christie's, která je dcerou kontroverzního podnikatele Josefa Šťávy, a kulturní pracovnice ministerstva zahraničí Vilma Anýžová. Burian i Drury dnes ČTK svou účast v konkurzu potvrdili.

Šťávová prý byla z konkurzu vyřazena z formálních důvodů a Anýžová, která je vedoucí kulturní sekce českého velvyslanectví ve Washingtonu, řekla, že se do konkurzu nehlásila. Její jméno zaznělo v únoru při jednání širšího grémia na ministerstvu kultury v dlouhém seznamu lidí, kteří by měli být v souvislosti s výběrovým řízením osloveni.

Národní galerie, ilustrační foto

"Poděkovala jsem za projevenou důvěru, ale svoje zkušenosti bych ráda dál uplatňovala v rámci ministerstva zahraničí, proto jsem ani žádnou přihlášku do výběrového řízení neposílala," uvedla.

Výběrová komise se sejde 14. dubna. Ministrovi může doporučit jednoho kandidáta, pořadí více kandidátů, nebo nemusí doporučit žádného.

Ministr kultury Václav Riedlbauch by chtěl nového ředitele NG vybrat ještě do květnových voleb. Kdy by se nový ředitel mohl funkce ujmout, není zatím zřejmé. Knížák opakovaně uvedl, že by rád v čele NG zůstal ještě do konce příštího roku. Také Riedlbauch hovoří o nutnosti zachovat kontinuitu instituce; termín nástupu Knížákova následníka neuvedl.

Komisi sestavovalo ministerstvo se skupinou odborníků vzniklou pro tento účel. Experti navrhli devět jmen, z toho třetinu tvořili zahraniční odborníci. Ministerstvo ale pak zveřejnilo seznam 12 členů.

Poměr českých a zahraničních expertů zůstal zachován, ale v komisi přibyli tři lidé: ředitel sbírky moderního a současného umění NG Tomáš Vlček, člen vědecké rady NG Václav Pavlíček a ředitel galerie Albertina ve Vídni Klaus Albrecht Schröder; dva z nich jsou přitom s NG spojeni. Komisi by měl předsedat děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

STAŘÍ MISTŘI: Malíře pocitů a erotiky Kadrnožku měli za agenta CIA i StB

Světoznámý malíř a grafik Dimitrij Kadrnožka ve svém podkrovním ateliéru v...

Malíř Dimitrij Kadrnožka se měl původně stát farářem, ale z jezuitského lycea ho pro drzost vyhodili. Syn hrdiny od...

VIDEO: Čtyři patra, čtyři sta děl. Výstavu Josefa Lady uvádí malířův vnuk

Galerie Tančící dům otevírá 15. listopadu retrospektivní výstavu díla Josefa...

Pražská Galerie Tančící dům společně s rodinou Josefa Lady otevírá k 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí umělce...

Muzea a galerie by mohly děti zlákat hrou na mravence. Chybí ale zájem

Z představení Děti Lví srdce

Návštěva galerií či muzeí je pro děti často ztělesněním nudy. Změnit se to snaží Tereza Dobiášová, která stojí za...

Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?Najdete na iDNES.cz