Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knížák na odchodu z NG: Činy nástupce považuji za diletantsky zpupné

  17:29aktualizováno  17:29
Milan Knížák po dvanácti letech opouští post generálního ředitele Národní galerie. O budoucnost instituce má ovšem obavy. "Jeho ředitelským činům nerozumím. Znehodnocuje již vynaloženou práci celých týmů a samozřejmě i vynaložené finanční prostředky," řekl na adresu svého nástupce, ekonoma Vladimíra Rösela.

Milan Knížák vedl Národní galerii dvanáct let. | foto: Michal KrumphanzlČTK

Český výtvarník za sebou zanechává instituci s vyrovnanými rozpočty, rozsáhlou sbírkou českého moderního a současného umění, ale především i řadu diskutovaných kroků a nedořešených sporů s českou uměleckou obcí. "Bohužel se mi za ty roky nepodařilo vybudovat silný tým, ze kterého by vzešel můj adekvátní nástupce," odpověděl Knížák na otázku, v čem během svého působení v čele NG pochybil.

Výtvarník, sochař, malíř a hudebník se do čela NG postavil v červenci roku 1999. Nyní se se svým postem loučí. Necítí ale žádnou nostalgii, úlevu či lítost. Jen se těší na nové umělecké projekty, na které ve své funkci neměl dostatek času.

Nový ředitel Národní galerie Vladimír Rösel

Nový ředitel Národní galerie Vladimír Rösel

Vedení, jemuž instituci svěřuje, ovšem není podle jeho představ. "Považoval bych za normální, kdybych získal záruky, že nové vedení Národní galerie bude to, co se v ní povedlo dobrého, ochraňovat a rozvíjet a teprve nad to přicházet s novými impulsy. Zatím to vypadá, že je to přesně naopak. O další osud NG mám velké obavy," uvedl Knížák. Svému nástupci prý stihl jen písemně zodpovědět několik dotazů a předvést trvalou instalaci ve Veletržním paláci. Poté mu byla nařízena dovolená. Kvůli napjaté atmosféře upustil i od záměru uspořádat rozloučení se zaměstnanci NG a svými spolupracovníky.

Rösel: Knížák nechodil do práce, tak jsem mu nařídil dovolenou

Sám Rösel ale namítá, že on nebyl tím, kdo by předání úřadu komplikoval. "Myslím, že pan Knížák zcela nepochopil svou roli. Jako odcházející zaměstnanec měl povinnost předat mi, jak se říká, čistý stůl. Odmítl ale například doplnit předávací protokol a dovolenou jsem mu nařídil, protože týdny předtím nechodil do práce," řekl Rösel.

"Bylo od začátku jasné, že (Vladimír Rösel) světu umění nerozumí a bude se nutně spoléhat na odborníky, které si ovšem nebude umět vybrat. Jeho ředitelským činům nerozumím a považuji je za diletantsky zpupné. Nerespektuje zavedené systémy, ruší připravené projekty a přivádí do galerie absolutní diletanty, kteří nemají s uměním nic společného. Znehodnocuje již vynaloženou práci celých týmů a samozřejmě i vynaložené finanční prostředky," uvedl dále Knížák.

Byl podle vás Milan Knížák dobrým ředitelem Národní galerie?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 21. září 2011. Anketa je uzavřena.

Ne 1133
Ano 969

"Do NG jsem si přivedl jen jednoho nového člověka, který nemá na starosti ani sbírkovou ani výstavní činnost. Jinak všichni mí spolupracovníci tu působili i za bývalého ředitele," reagoval Rösel a dodal, že víc komentovat útoky na svou osobu ze strany Milana Knížáka je zbytečné.

I přes stávající neshody s novým vedením galerie se bývalý ředitel na své působení v čele NG dívá pozitivně. Hrdý je na rozsáhlou sbírku českého moderního a současného umění ve Veletržním paláci, na to, že získal nové donátory z řad umělců i galeristů a že do NG přilákal nové sponzory. V neposlední řadě si cení i práce edičního oddělení, jehož publikace pravidelně získávají titul Nejkrásnější kniha roku.

Logo Národní galerie v Praze

Logo Národní galerie v Praze

On sám NG považuje za paměť české kulturní historie, jež by měla být jedním z pilířů existence národa. "Ve vládě – a především na ministerstvu kultury – by ale museli sedět kulturní lidé, kteří by věci rozuměli a kterým by nešlo o budování politické kariéry. Byli by schopni se bít za věc kultury a umění. Ale takové lidi tam už dlouho nemáme," komentuje Knížák současnou politickou scénu.

Knížák: Být výjimečným je v Čechách zločinem

Smířlivěji nehodnotí ani tuzemskou uměleckou obec či novináře. "V prestižní publikaci 500 uměleckých děl 20. století jsou uvedeni jen tři Češi: Kupka, Kolář a Knížák. Mezi 1 000 nejdůležitějšími hudebními kompozicemi 20. století je moje Broken Music. Je trapné, že to musím o sobě říkat já, ale česká umělecká veřejnost a česká média tyto skutečnosti nikdy neuvádějí. Být výjimečným je v Čechách zločinem," dodal Knížák.

Knížák se narodil 19. dubna 1940 v Plzni. Od 60. let patřil k průkopníkům happeningů a konceptuálního umění ve východní Evropě a věnoval se malbě, designu, módě, architektuře, literatuře i hudbě. Po změně režimu se v roce 1990 stal rektorem Akademie výtvarných umění (do roku 1997), kde posléze absolvoval i doktorandské studium.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Viktoriánský pervert má právo malovat soft porno. Polonahé nymfy opět visí

Manchesterská galerie přestala prodávat i pohlednice s Waterhousovým dílem (2....

Jen něco přes týden nechala manchesterská galerie skrytý obraz Hylás a nymfy. Čin, který měl rozvířit diskuzi o díle a...

Grafton Recruitment Praha
HR - great opportunity - senior

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 35 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz