Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knihy od dětí? Čekejte spíš show než zázrak

  7:44aktualizováno  7:44
Hodnotit knihu Proč kouzelník nečaruje od patnáctileté Karolíny Ticháčkové je nesnadný úkol. Bylo by jednoduché napsat, že je to kniha špatná, plná klišé, nelogičností, nepůvodní a stylisticky mdlá. Avšak marketing s knihou spojený si povšimnutí zaslouží.
(ilustrační snímek) - dítě, kniha, radost

(ilustrační snímek) - dítě, kniha, radost

Tradice dětmi psané literatury je poměrně dlouhá. Čas od času vydavatelé objeví dítě, které je schopné poskládat horko těžko držící příběh, a ten vydat jako plnohodnotnou knihu. Bohužel v drtivé většině jde o špatné čtení, které není schopno číst dítě, natož dospělý.

Britské nakladatelství Script Publishing, dříve Aultbea, se na takovou literaturu specializuje. Vydalo knihu dokonce šestiletému chlapci; dnes má v nabídce pět titulů psaných dětmi. Za prvních tisíc výtisků knihy musí rodiče zaplatit nakladateli 10 000 liber a případný zisk mají až z dotisku.

Knihu vydali se záměrně špatným názvem
Existují však i zajímavé příběhy. Daisy Ashfordová napsala svou první knihu, když jí bylo devět. Poprvé se objevila v roce 1919, když jí bylo třicet, a vychází dodnes.

Je napsaná mile naivním jazykem a většina vydání přetiskuje všechny chyby – už titul začíná The Young Visiters, přičemž správně má být Visitors, Návštěvníci. Světového úspěchu se dočkala i fantasy devatenáctiletého Američana Christophera Paoliniho Eragon.

Na knize Karolíny Ticháčkové je smutné, že neobsahuje ani podobně naivní pohled, ten postupně odstranila armáda "pomocníků", ani kvalitní čtení, protože ani zásahy nedokázaly odstranit základní chyby.

Na prvním místě jsou to vady dějové. Například rytíř Lancelot uvězní svého bratra, otcovraha, aby o pár kapitol dál tvrdil, že spěchá, aby mohl pomstít svého otce a zabít jeho vraha. V jiné části má autorka nesrovnalosti mezi sloužícími rytířů.

Literatura psaná dětmi není pro děti
Další nedostatky jsou jazykové. Styl knihy kolísá od dětského žvatlání přes archaický slovník a hovorovou mluvu až po vědecké pojednání. Na jedné straně autorka píše "Nebudu tě otravovat, odsekla", jinde naopak "Vás mi byl čert dlužný" nebo "Rytíř hořekoval ve své komnatě". Zkrátka ani na dítě svého věku to není nijak nápaditě psaná literatura.

Když Jiřímu Trnkovi někdo ukazoval svůj animovaný pokus a obhajoval ho tím, že je určen pro děti, Trnka odvětil: "Takhle hloupé děti nejsou." Ano, děti nejsou hloupé, i když vyžadují jiný styl psaní než dospělí.

Literatura psaná dětmi zkrátka není literaturou pro děti.
Proč kouzelník nečaruje je špatná kniha, navíc s nenápaditými ilustracemi, nevkusným, rádoby honosným přebalem a přibaleným CD kýčovité hudby. Nelze ovšem říct, zda bude Karolína Ticháčková jednou dobrá spisovatelka. V každém případě tenhle pokus neměl opustit stránky webových blogů.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Najdete na iDNES.cz