Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knihy od dětí? Čekejte spíš show než zázrak

  7:44aktualizováno  7:44
Hodnotit knihu Proč kouzelník nečaruje od patnáctileté Karolíny Ticháčkové je nesnadný úkol. Bylo by jednoduché napsat, že je to kniha špatná, plná klišé, nelogičností, nepůvodní a stylisticky mdlá. Avšak marketing s knihou spojený si povšimnutí zaslouží.
(ilustrační snímek) - dítě, kniha, radost

(ilustrační snímek) - dítě, kniha, radost

Tradice dětmi psané literatury je poměrně dlouhá. Čas od času vydavatelé objeví dítě, které je schopné poskládat horko těžko držící příběh, a ten vydat jako plnohodnotnou knihu. Bohužel v drtivé většině jde o špatné čtení, které není schopno číst dítě, natož dospělý.

Britské nakladatelství Script Publishing, dříve Aultbea, se na takovou literaturu specializuje. Vydalo knihu dokonce šestiletému chlapci; dnes má v nabídce pět titulů psaných dětmi. Za prvních tisíc výtisků knihy musí rodiče zaplatit nakladateli 10 000 liber a případný zisk mají až z dotisku.

Knihu vydali se záměrně špatným názvem
Existují však i zajímavé příběhy. Daisy Ashfordová napsala svou první knihu, když jí bylo devět. Poprvé se objevila v roce 1919, když jí bylo třicet, a vychází dodnes.

Je napsaná mile naivním jazykem a většina vydání přetiskuje všechny chyby – už titul začíná The Young Visiters, přičemž správně má být Visitors, Návštěvníci. Světového úspěchu se dočkala i fantasy devatenáctiletého Američana Christophera Paoliniho Eragon.

Na knize Karolíny Ticháčkové je smutné, že neobsahuje ani podobně naivní pohled, ten postupně odstranila armáda "pomocníků", ani kvalitní čtení, protože ani zásahy nedokázaly odstranit základní chyby.

Na prvním místě jsou to vady dějové. Například rytíř Lancelot uvězní svého bratra, otcovraha, aby o pár kapitol dál tvrdil, že spěchá, aby mohl pomstít svého otce a zabít jeho vraha. V jiné části má autorka nesrovnalosti mezi sloužícími rytířů.

Literatura psaná dětmi není pro děti
Další nedostatky jsou jazykové. Styl knihy kolísá od dětského žvatlání přes archaický slovník a hovorovou mluvu až po vědecké pojednání. Na jedné straně autorka píše "Nebudu tě otravovat, odsekla", jinde naopak "Vás mi byl čert dlužný" nebo "Rytíř hořekoval ve své komnatě". Zkrátka ani na dítě svého věku to není nijak nápaditě psaná literatura.

Když Jiřímu Trnkovi někdo ukazoval svůj animovaný pokus a obhajoval ho tím, že je určen pro děti, Trnka odvětil: "Takhle hloupé děti nejsou." Ano, děti nejsou hloupé, i když vyžadují jiný styl psaní než dospělí.

Literatura psaná dětmi zkrátka není literaturou pro děti.
Proč kouzelník nečaruje je špatná kniha, navíc s nenápaditými ilustracemi, nevkusným, rádoby honosným přebalem a přibaleným CD kýčovité hudby. Nelze ovšem říct, zda bude Karolína Ticháčková jednou dobrá spisovatelka. V každém případě tenhle pokus neměl opustit stránky webových blogů.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Bude mít Česko vlastní Hru o trůny? V září vyjde Ollo: Země sváru

Kit Harington a Rose Leslie v seriálu Hra o trůny (2012)

Příběh nejprve slavil úspěch na internetu, nyní vyjde i knižně. Prvotina překladatelky Háty Kreisinger Komňacké Ollo:...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz