Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knihy na Vánoce - světoví autoři

  12:12aktualizováno  12:12
Proč byste na Vánoce - ať už sobě, nebo svým blízkým - nekoupili knihy, které čte celý svět?

Orhan Pamuk | foto: archiv

100 KNIH PRO ZPESTŘENÍ VÁNOC
- speciální příloha iDNES.cz

Poradíme Vám jaký vybrat dárek... vanoce.idnes.cz

Orhan PamukORHAN PAMUK - Istanbul
„Nobelista melancholický a poetický“

Zatím poslední kniha letošního nositele Nobelovy ceny za literaturu je vyznáním městu, v němž se narodil a které neopouští - Istanbulu. Pamuk poutavě vypráví svůj příběh spisovatele, který chtěl být původně malířem, vzpomíná na dětství a dospívání, provází literaturou, kterou četl a čte, ale především se snaží zachytit neopakovatelnou „magickou alchymii“ města, v němž se někdejší imperiální hrdost potkává s úpadkem, oprýskanými domy a polorozpadlými paláci. Pamuk pro tento pocit a stav mysli používá turecké slovo hüzün - melancholie.
BB art, 392 stran, cena 299 Kč

HARUKI MURAKAMI - Kafka na pobřeží
„Magie, realita, fantazie“

Román o významu snů i o tom, jak dalece spolu souvisí láska a smrt. Protagonisty jsou patnáctiletý Kafka Tamura, který podle oidipovského proroctví jednou zabije otce a zneuctí matku, a starý pan Nakata, podivín, jenž kvůli divné tragédii v dětství neumí číst a psát, zato si povídá s kočkami, a jehož divné tušení nutí vydat se na dalekou cestu. Ti dva se sice nikdy nesetkají tváří v tvář, ale to v příběhu plném prvků magického realismu, jemuž vládnou nostalgické vzpomínky na minulost a v němž se proplétá realita s představami, není tak důležité.
Odeon, 560 stran, 299 Kč

NICOLE KRAUSSOVÁ - Dějiny lásky
„Výsostný román“

Úžasný příběh o tom, jak navzájem propletené mohou být osudy dvou naprosto rozdílných lidí - osmdesátiletého Lea Gurského, který se probouzí s úzkostnou představou, že až zemře, nebude jej nikdo postrádat, a čtrnáctileté Almy Singerové, jejíž matka dostala zakázku na překlad ze španělštiny. Spojí je kniha s názvem Dějiny lásky, která se přes několik opisů a překladů dostane zpět ke svému autorovi. Rafinovaná struktura románu dlouho nedovoluje čtenáři zjistit, kam děj směřuje; o to překvapivější a dojemnější je závěr.
Argo, 257 stran, 269 Kč

MIGUEL SOUSA TAVARES - Rovník
„Historická romance“

Velký román se vším všudy - dramatickým příběhem, láskou, dobrodružstvím, historií, exotickou krajinou a osudovými zvraty. Bestseller portugalského autora vychází z dumasovských příběhů a zároveň si s žánrem pohrává. Jeho hrdinou je lisabonský floutek, kterého král pošle jako guvernéra na dva rovníkové ostrůvky, kde potká svou „femme fatale“, smyslnou Angličanku Ann.
Garamond, 494 stran, cena 318 Kč

ZADIE SMITHOVÁ - O kráse
„Brilantní rodinná sága“

Třetí román mladé britské autorky zavede čtenáře do akademického světa. Proti sobě tu stojí Angličan Howard Belsey, jehož manželka pochází stejně jako sir Monty Kipps z Karibiku. Oba muži se vzájemně nesnášejí, avšak jejich ženy i děti v sobě přechodně nalézají zalíbení. Jazykově vybroušená, ceněná kniha z multikulturního prostředí odkazuje k Forsterově Rodinnému sídlu.
BB art, 444 stran, cena 249 Kč

Ovce vyšetřujíLEONIE SWANNOVÁ - Glennkill
„Ovce vyšetřují zločin“

Tahle detektivka neohromuje rekvizitami, množstvím krve ani ďábelskými plány, ale nápadem. Vždyť kdo by si pomyslel, že zločin mohou vyšetřovat sečtělé ovce a že z toho bude bestseller? Německá autorka ve svém prvním románu dovedla absurdní myšlenku k dokonalosti, když se objasňování vraždy starého pastýře ujmou ovce v čele se slečnou Maplovou.
Argo, 305 stran, cena 259 Kč

Parfém: Příběh vrahaPATRICK SÜSKIND - Parfém. Příběh vraha
„Horor z 18. století“

Slavný román německého spisovatele se od prvního vydání v roce 1985 dočkal patnácti milionů prodaných výtisků a letos i filmového zpracování. Je zasazen do Francie osmnáctého století a vypráví příběh sirotka, fanatického mladíka Grenouilla, který nevraždí pro peníze, pro moc ani z nenávisti - žene ho chorobná posedlost vůní, kterou jeho budoucí oběť vydává.
Academia, 209 stran, cena 168 Kč

ARTO PAASILINNA - Autobus sebevrahů
„O sebevraždě s humorem“

Příběh o jednom sebevražedném výletě, který přes všechnu předpokládanou tragičnost neskončí tak špatně. A vlastně je to humorné čtení. Jedna z nejlepších knih finského spisovatele, který píše o zoufalství, ale dává naději. Hrdinové mají zkrachovalé firmy, nevydařila se jim manželství, nevědí, co s životem, ale nakonec zjistí, že ve svém neštěstí zdaleka nejsou sami.
Hejkal, 224 stran, cena 239 Kč

JEFFERY DEAVER - Hodinář
„Zločinec lpí na přesnosti“

Thriller známého amerického autora, v němž se kriminalista upoutaný na vozíček Lincoln Rhyme střetává s rovnocenným protivníkem, geniálním zločincem, který si zakládá na logice a přesnosti. Říká se mu Hodinář podle zlomyslného žertíku, který zanechává na místě svých brutálních činů. Jde o hodinky s ciferníkem, které odtikávají poslední minuty života Hodinářových obětí.
Domino, 472 stran, cena: 249 Kč

Ať to zůstane v rodině!DANIELA KAPITÁŇOVÁ - Ať to zůstane v rodině!
„Vraždy v reality show“

První detektivka úspěšné slovenské autorky, která proslula svou smyšlenou literární identitou jako komárenský prosťáček s kárkou Samko Tále. Tentokrát rozvíjí chytrý příběh zakládající si na logice a vycházející ze současného fenoménu - reality show, která se připravuje na osamoceném řeckém ostrově. Probíhá však mnohem drastičtěji, než si její organizátoři představovali.
Host, 178 stran, cena 199 Kč

Gabriel García MárquezG. GARCÍA MÁRQUEZ - Zlá hodina
„Raná próza slavného autora“

Poprvé v češtině vychází jedna z raných próz proslulého kolumbijského spisovatele, která pochází z roku 1962. Nositel Nobelovy ceny García Márquez tu sugestivně vykresluje mytický prostor vesnice, kde se v noci objevují hanopisy. Odkrývají střežená tajemství obyvatel a jejich pokrytectví, zároveň tím mezi sousedy vnášejí obviňování, výčitky, pomluvy a nenávist. Dojde i na vraždu.
Odeon, 176 stran, cena 199 Kč

ROBERT WALSER - Pomocník
„Čistota jazyka a myšlení“

Román o pomocníku zkrachovalého vynálezce z pera dlouho zapomenutého švýcarského spisovatele, který patří k nejvýznačnějším autorům německého jazyka 20. století a u něhož lze nalézt spřízněnost s Franzem Kafkou. Podobně jako on pronikavě popisuje svět a jeho vztahy, neúprosně, v krystalicky čiré formě míří k sobě samému. Ostatně o sobě Walser stále psal.
Opus, 179 stran, cena 238 Kč

P. D. JAMESOVÁ - Potomci lidí
„Budoucnost je chmurná“

Britská spisovatelka načrtává ve svém příběhu temnou vizi zániku lidstva roku 2021 - již pětadvacet let se na Zemi nenarodilo dítě, lidi sužují nemoci, války, anarchie. Zachrání svět nenápadný historik Theo Faron, pro něhož je minulost významnější než sebeničivější nepokoje současnosti a který má ochránit těhotnou ženu? Román úspěšně zfilmoval Mexičan Alfonso Cuarón.
Motto, 264 stran, cena 209 Kč

SEBASTIANO VASSALLI - Archeologie přítomnosti
„Co se děje s ideály“

Román významného italského spisovatele a vynikajícího vypravěče se vrací do kvasící, nadějemi naplněné atmosféry osmašedesátého roku minulého století. Autor zde podmanivě, ve zpětných pohledech vykresluje životní příběh manželů Lea a Michaely s jejich tužbami, velkými ideály a nezištnou horlivostí, která však vyznívá paradoxně - tak nějak nijak.
Paseka - Pistorius a Olšanská, 160 stran, cena 219 Kč

JONATHAN SAFRAN FOER - Příšerně nahlas a k nevíře blízko
„Tragédie očima kluka“

Jeden z prvních pokusů o ztvárnění pocitů těch, kteří při teroristických útocích 11. září 2001 ztratili někoho blízkého. Foerův román je o to zajímavější, že jeho vypravěčem je devítiletý Oskar, který má rád fyziku a nesnáší jízdu podzemní drahou a mrakodrapy. Autor experimentuje s formou: v knize se kromě vyprávění objevují i počmárané papíry, náčrtky a fotky.
BB art, 384 stran, cena 199 Kč

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Najdete na iDNES.cz