Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knihy na Vánoce - speciály

  12:41aktualizováno  12:41
Některé výpravné publikace jsou sice dražší, ale určitě dokáží na Vánoce udělat velkou radost.

The Beatles | foto: Profimedia.cz

100 KNIH PRO ZPESTŘENÍ VÁNOC
- speciální příloha iDNES.cz

Poradíme Vám jaký vybrat dárek... vanoce.idnes.cz

Hans Christian AndersenHANS CHRISTIAN ANDERSEN - Pohádky
„Kompletní dílo“

Unikátní počin představuje ve třech svazcích kompletní pohádkové dílo dánského autora Hanse Christiana Andersena (1805-1875). Celkem jde o 156 příběhů, na nichž se teorie shoduje, byť nelze vyloučit, že v budoucnosti nějaký text do kánonu přibude. V podobně ambiciózní podobě se pokoušel pro Čechy Andersenovo dílo naposledy shrnout nakladatel Stýblo před devadesáti lety. Současná verze se opírá rovněž o barevné ilustrace slovenských výtvarníků Dušana Kállaye a jeho ženy Kamily Štanclové, limitovaná edice 300 kusů počítá i s výpravným pouzdrem.
Brio, 1720 stran, cena 1500 Kč, v pouzdře 1697 Kč

KOLEKTIV - Dějiny českých zemí v obrazech
„Od pravěku po současnost“

Populární svazky o českých dějinách, které vycházely od roku 1992, se dočkaly souborného, výpravného vydání. Na dějinách spolupracovalo devět historiků a deset ilustrátorů, bezmála čtyřkilová publikace s bohatým ilustračním doprovodem začíná pravěkem a končí rozdělením Československa a vznikem samostatné České republiky v roce 1993. Nezaměřuje se jen na data a události, ale popisuje každodenní život, svátky a rituály, roční rytmus - jak vypadaly vesnice i městské domy, jak fungovalo středověké obchodování, jaké se používaly zbraně, jak žili mniši v klášterech.
Albatros, 976 stran, cena 1299 Kč

The BeatlesBILL HARRY - Beatles (encyklopedie)
„Hudba, láska, aféry“

Rozsáhlou publikaci o legendární britské kapele sepsal autor, který k ní měl blízko i osudem - liverpoolský rodák byl totiž spolužákem a kamarádem Johna Lennona na Liverpool College of Art. Nejde o typickou příručku, vedle profilů více než pěti set lidí spjatých se skupinou, historických detailů, diskografie, okolností vzniku písní přináší i zákulisní příběhy pro sběratele drbů. Informuje o milostných peripetiích, drogových aférách, soudních tahanicích, interních hádkách, zabývá se také smrtí producenta kapely Briana Epsteina a baskytaristy Stuarta Sutcliffa.
Volvox Globator, 860 stran, cena 699 Kč

Encyklopedie UniversumKOLEKTIV - Universum A-Ž
„Encyklopedie pro 21. století“

Dvousvazková encyklopedie navazuje na desetidílný stejnojmenný projekt. Je v praktickém kartonovém obalu a obsahuje 35 tisíc hesel a výpravnou obrazovou část sestávající ze čtyř tisícovek fotografií, ilustrací, map i nákresů, 250 tabulek a dvaceti satelitních map. Přispělo do ní na čtyři sta autorů, modernost dokládá i působivými detaily - v prvním dílu tak lze objevit i čtyři fóliové listy, na nichž si čtenář může skládat po vrstvách orgány lidského těla, druhá část podobným způsobem zpracovala vnitřní složení planety Země. Součástí je také DVD s databází zahrnující 135 tisíc hesel.
Knižní klub, 1250 stran, cena 2499 Kč

KOLEKTIV - Ottova encyklopedie ČR + CD ROM
„Čtrnáct kilo údajů“

Knižní monument čítá pět svazků a váží čtrnáct kilogramů, cena zahrnuje i doručení setu do domácnosti. Každý z dílů má své zaměření, ať už je to věda, kultura, historie, sport či příroda, celkem je tu pětadvacet tisíc hesel a více než deset tisíc ilustrací, map nebo tabulek. Nákladný projekt vznikal tři roky, podílelo se na něm kolem dvou set autorů, například historik Josef Tomeš, architekt Karel Kuča, popularizátor astronomie Marcel Grün či botanik Václav Větvička. Součástí setu v krabici je v tomto prvním vydání také CD ROM.
Ottovo nakladatelství, 3500 stran, cena 5999 Kč

MILAN MACHO - Zlatá kniha fotbalu
„Nejen pro sportovní fandy“

Obsáhlá kniha, kterou uvádí předmluva legendárního hráče Antonína Panenky, shrnuje nejdůležitější fotbalové události, od juniorských šampionátů a klubových soutěží až po mistrovství světa a olympiády, všímá si i ženského fotbalu či tragických událostí, anket, korupčních afér, změn v českém a slovenském fotbale. Začíná míčovými hrami ve staré Číně, kdy vojáci kopali do koule ze zvířecí kůže, pokračuje třeba indiánskou hrou 17. století pasuckquakkohowog až k počátkům novodobého fotbalu. Podrobně popisuje fotbalovou historii 20. století, údaje dovádí do roku 2006.
XYZ, 536 stran, cena 899 Kč

PETR VOIT - Encyklopedie knihy
„Víc než jen dějiny knihtisku“

Úctyhodné dílo o knihtisku a příbuzných oborech od poloviny 15. století do počátku 19. století, na kterém autor pracoval více než deset let. Kniha váží sedm a půl kilogramu, obsahuje bezmála dva a půl tisíce hesel, většina z nich je biografických. Autor nenahlíží domácí knihtisk jen dosud převládající optikou jazykově české knihy, provází životy nakladatelů, knihkupců, tiskařů, ilustrátorů, ale i grafickými technikami či třeba knižním obchodem té doby. První heslo patří kolínskému malíři Floriánovi Abelovi, který se podílel na obrazech Melantrichovy Bible české.
Libri, 1350 stran, cena 2500 Kč

KOLEKTIV - Románské umění
„Výpravná výprava do historie“

Nakladatelství Slovart v průběhu let vydává velkoformátové publikace věnované jednotlivým uměleckým slohům; v této podobě již vyšla například renesance či gotika. Románský sloh jako první ze středověkého umění zasáhl celou Evropu, časově jej určuje zhruba 10.-13. století. V knize převažuje popis architektonických staveb v Německu, Itálii, Francii, Španělsku, Portugalsku a Británii; české země jsou krátce zmíněny. Výklad doprovázejí ilustrace, ale především barevné fotografie, nejednou celostránkové. Přinejmenším na pohled jde o knihu skvostnou.
Slovart, 480 stran, cena 999 Kč

BOHUMIL HRABAL - Obsluhoval jsem anglického krále + CD
„Klasika s moderními ilustracemi“

Podmanivý příběh pikolíka, který v životě usilovně toužil vyrůst - nejen výškou, ale i významem. Začíná v nádražní restauraci, ale vyšplhá se až do hotelu Paříž, po válce se stává nakrátko milionářem, než ho komunisté spolu s dalšími zbohatlíky internují v pracovním táboře. Slavnému Hrabalovu tragikomickému románu vtiskl současnou výtvarnou podobu Michal Machat, podobně jako před časem po svém vymaloval a nakreslil Babičku Boženy Němcové Martin Velíšek. Součástí knihy je CD s kompletním textem načteným Miroslavem Masopustem (ve formátu MP3).
Prostor, 192 stran, cena 795 Kč

Josef Koudelka: ze série Camargue (2006)J. KOUDELKA, R. DELPIRE - Koudelka
„Fotografická monografie roku“

Ve světě nejuznávanější český fotograf současnosti, člen agentury Magnum Photos Josef Koudelka (1938), vydal v sedmi zemích světa - a jeho rodná vlast je jednou z nich - svou velkou monografii. Černobílou tvorbu z let 1958-2005 chronologicky uspořádal do sedmi oddílů, fotografie doprovází celkem osm krátkých textů. Na knize fotograf spolupracoval s Robertem Delpirem. Co se letošních tuzemských fotografických monografií týče, není zde preciznějšího a důležitějšího titulu. Jde o naprostou klasiku, snímky například Cikánů nebo z Prahy roku 1968 patří do zlatého fondu světové fotografie.
Torst, 252 stran, cena 1788 Kč

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: I hvězda Oprah Winfreyová se může mýlit. Obzvlášť v literatuře

Americká spisovatelka Rachel Khongová

Naprosto vás rozhodí, ale současně pohladí, pronesla o knize Nazdar, vitamíne americká televizní hvězda Oprah...

RECENZE: Sex na turné se nepočítá. McCartneyho životopis jde do hloubky

Z filmu The Beatles: The Lost Concert

Dva roky po anglickém originálu vychází i v češtině obsáhlá biografie Paula McCartneyho z pera uznávaného autora...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Najdete na iDNES.cz