Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knihy na Vánoce - česká beletrie

  12:36aktualizováno  12:36
Všude dobře, ale doma nejlíp. Zde je vánoční doporučení přehršle knih, které nahlížejí do české historie i duše.

Milan Kundera | foto: archiv

100 KNIH PRO ZPESTŘENÍ VÁNOC
- speciální příloha iDNES.cz

Poradíme Vám jaký vybrat dárek... vanoce.idnes.cz

Milan KunderaMILAN KUNDERA - Nesnesitelná lehkost bytí
„Kultovní a stále vzrušující román“

Jeden z nejdůležitějších románů literatury 20. století, který i po více než dvaceti letech od svého vzniku inspiruje a je čten. Příběh o lásce, ideologii, exilu, kýči a prázdnotě vyšel poprvé ve Francii roku 1984, o rok později česky v torontském nakladatelství Sixty-Eight Publishers u Škvoreckých a nyní se konečně dočkal svého oficiálního českého vydání. Kundera text revidoval a ve své poznámce vyslovuje přání, aby dnešní čtenáři Nesnesitelnou lehkost bytí četli především jako román, oproštěni od přepjatých dobových výkladů.
Atlantis, 344 stran, cena 357 Kč

Spisovatel Petr ŠabachPETR ŠABACH - Občanský průkaz
„Smutné české paradoxy“

Kniha o české minulosti a současnosti: o policejní buzeraci a udavačství, které poznamenaly životy několika generací, aniž viníci došli trestu. Známý český spisovatel se vyznal ze svého příběhu, v němž sváděl každodenní boje o občanku, přicházel o bezstarostnost a ani dnes ho nepřechází vztek, když v archivu StB listuje složkou, kterou o něm vedla. Šabach mrazivě popisuje mlácení demonstrantů v srpnu 1969, stejně jako ironicky podává scénu o deset let pozdější, kdy to „máničky“ při filmovém natáčení policajtům „vrátily“.
Paseka, 180 stran, cena 189 Kč

JAN BALABÁN - Jsme tady
„Osudy mezi zkázou a nadějí“

Novinka oceňovaného ostravského autora názvem i námětem vytváří jakýsi pandán k předchozí autorově knize Možná že odcházíme, která se v soutěži Magnesia Litera stala nejlepší prózou roku 2004 a byla nominována na Státní cenu. Podobně jako ona zachycuje niterné okamžiky, kdy rozhodujeme o sobě samých. Balabánovy postavy stojí na pokraji života a zkázy, úporně bojují s úzkostmi a strachy, krutými nemocemi, samotou, osudem i dějinami, ale přece získávají naději - jsou tady. Deset povídek vytváří jediný příběh.
Host, 196 stran, cena 199 Kč

Jaroslav HašekJAROSLAV HAŠEK - Nešťastný policejní ředitel
„Žert, satira, ironie“

Stále lze něco objevovat - jak dokazuje publicista Petr Kovařík ve svém již druhém souboru nově nalezených, neznámých a zapomenutých Haškových textů. Humorné povídky, fejetony i verše z let 1909-1917 spojuje boj proti byrokracii a policejní zvůli, neméně uštěpačně však Hašek vtipkuje i nad česko-německými vztahy nebo nad jednotou ruských bolševiků, kdy „druh druha škrtí bez vší závady“.
Modrý stůl, 168 stran, cena 189 Kč

Vojtěch Mornstein - obal knihy Gorazdův limitVOJTĚCH MORNSTEIN - Gorazdův limit
„Katastrofa na dálnici“

Když má literární fikce až příliš blízko ke skutečnosti. Tak lze charakterizovat krvavý příběh z české dálnice, která v jedinou chvíli naplní všechny rizikové faktory a překročí limit profesora Jeronýma Gorazdy. Román, který se navzdory všem haváriím a neštěstím nevzdává inteligentního humoru, získal letošní cenu Knižního klubu pro objev roku.
Knižní klub, 240 stran, cena 199 Kč

VÁCLAV VĚTVIČKA - Moje růžová dobrá jitra
„Něžná rozjímání“

Třetí knížka laskavých větvičkovských úvah o duši, přírodě, architektuře a dějinách, která se opírá o autorův populární nedělní rozhlasový pořad stanice ČRo 2 - Praha. Známý botanik ve svých zamyšleních putuje Bozeňskem, Pálavou nebo povodím Svratky a mimo jiné přemýšlí o začátku a konci lednického parku, který se „všemi směry vyplázl jako jazyk do okolní krajiny“.
Jan Vašut, 186 stran, cena 179 Kč

LUDMILA VAŇKOVÁ - Válka růží
„Čtivé české dějiny“

Nový historický román oblíbené autorky navazuje na Pána stříbrné růže a popisuje poslední desetiletí života Viléma z Landštejna (1315-1356), který se v této době stal nejvyšším pražským purkrabím. Jenže se ocitl ve sporu se svými rožmberskými příbuznými, zejména s Jindřichem z Hradce. Do vyhroceného nepřátelství musel dokonce zasáhnout král Karel IV.
Šulc - Švarc, 352 stran, cena 215 Kč

VLASTIMIL VONDRUŠKA - Letopisy královské komory I.
„Mordy renesančních Čech“

Historik a známý popularizátor českých dějin přichází s novou detektivní řadou, zasazenou tentokrát do renesančních Čech, do doby vlády Ferdinanda I. Habsburského. Hrdinou je všetečný písař komorního soudu Jiří Adam z Dobronína, který v prvním svazku řeší plzeňské mordy, podivnou smrt zemana a případ s alchymistou, jenž měl objevit tajemství výroby zlata.
Moba, 372 stran, cena 270 Kč

NEZNÁMÍ AUTOŘI - Léon Clifton se vrací...
„Co čítávali dědové“

Dvanáct nejlepších případů detektiva Léona Cliftona, nalezence, který byl kovbojem, kuchtíkem i číšníkem a stal se oblíbeným hrdinou několika generací českých čtenářů. První Cliftonova bláznivá dobrodružství se objevila už kolem roku 1910, celkem vyšlo více než dvě stě pokračování. Za jednoho z pravděpodobných autorů bývá označován Alfons Bohumil Šťastný.
CZ Books, 315 stran, cena 299 Kč

OSTRAVSKI OSTRAVAK - Fajne dřysty
„Pábení po ostravsku“

To nejlepší z pěti bestsellerových deníčků ostravské legendy, která si říká Ostravski Ostravak a úspěch založila na specifickém ostravském dialektu a humorně neomalených postřezích ze života. Knížka představuje nejpovedenější Ostravakovy hlášky včetně těchto: „škopek do mě zahučel jak intersyty do tunela“, „kužu na řbetě sem měl suchu jak ten ležak v Mauzoleu“.
Repronis, 72 stran, cena 69 Kč

IVAN VYSKOČIL - Vždyť přece létat je snadné
„Hravé absurdity“

Krásně vypravená knížka s ilustracemi Andrey Sodomkové obsahuje absurdní povídky herce, spisovatele, autora legendárních text-appealů, spoluzakladatele a uměleckého šéfa Divadla Na zábradlí. Povídky byly původně určeny pro předčítání, a tak autor hned na úvod nabádá čtenáře, aby si příběhy o létacím snu či alkoholickém andělu strážném bez uzardění vyprávěl pěkně nahlas.
Bookman, 272 stran, cena 199 Kč

Jaroslav RudišJAROSLAV RUDIŠ - Grandhotel
„Romance z pod mraků“

Dynamický román o mracích, frontách, Češích a Němcích, lásce, času, návratech a nových začátcích, které se nerodí lehce. Tak osamělý podivín s šišatou hlavou Fleischman dlouho touží naplnit svůj sen a odstřihnout se od rodného Liberce, poslíčkování v omšelém Grandhotelu, tragické minulosti a pout, která mu v životě bránila vzlétnout. Úspěšný je i stejnojmenný film.
Labyrint, 176 stran, cena 229 Kč

B. ŠPAČEK, K. STIBRAL - Vražděný volá: Ježíš Maria!
„Staropražské soudničky“

Ilustrovaná knížka příběhů ze staré Prahy a okolí vypráví o kuriózních mordech, chlípnostech, podvodech i neštěstích. Třeba o tom, jak otrávené knedlíky snědl místo kočího třináctiletý chlapec a že Antonii Hubáčkovou nikdo nechtěl, a tak ji matka hodila do šachty. Autoři vycházeli z archivů, opírali se o dobové výpovědi svědků i obětí, výroky postav jsou tedy zcela autentické včetně onoho Ježíš Maria!
Dokořán, 134 stran, cena 199 Kč

KVĚTA LEGÁTOVÁ - Nic není tak prosté
„Detektivní retro“

Čtvero detektivních případů zprvu mladého, citlivého a rozpačitého poručíka Ryšky putuje několika desetiletími a začíná obdobím, kdy se ve většině brněnských bytů ještě topilo v kamnech. Šestaosmdesátiletá nositelka Státní ceny, autorka Želar a Jozovy Hanule, opět prokazuje své vypravěčské umění včetně psychologického prokreslení postav a smyslu pro humor.
Pistorius, 204 stran, cena 219 Kč

PETRA HŮLOVÁ - Umělohmotný třípokoj
„Co si myslí lehká žena“

Pokud se nepotřebujete něco sociálně „důležitého“ dozvídat ze života současné pražské prostitutky, pokud od beletrie nevyžadujete dramatický příběh řítící se odněkud někam, nýbrž se rádi pokocháte vynalézavým a silně prokrveným slovníkem, který ze sebe valí třicetiletá lehká žena, pak je pro vás letošní román sedmadvacetileté autorky Petry Hůlové tou pravou knihou.
Torst, 154 stran, cena 159 Kč

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

RECENZE: Elektrošoky měly stvořit nadčlověka. Přežila a napsala knihu

Francouzská spisovatelka Maude Julienová

Francouzka Maude Julienová dnes působí jako obyčejná žena středního věku oddaná své profesi a rodině. Těžko uvěřit, že...

Najdete na iDNES.cz