Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knihy bojují o zavedení pevných cen

  1:00aktualizováno  1:00
Uvedení pátého Harryho Pottera rozpoutalo na českém knižním trhu "cenovou válku". Někteří prodejci ve snaze udat co nejvíce žádaného titulu snížili až o 70 korun doporučenou cenu hned po vydání knihy. To posílilo diskusi o pevných cenách knih.

Tuto myšlenku podporuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů již roky a v různých úpravách ji zná většina evropských států. Znamenalo by to, že by se po určitou dobu knižní novinky prodávaly v knihkupectvích, megastorech i obchodních řetězcích za jednotnou cenu.

Nyní svaz pracuje na návrhu, který chce letos předložit parlamentu. Proti pevným cenám knih je však Úřad pro ochranu hospodářské soutěže i velký distributor Knižní velkoobchod Pemic.

"Snažila jsem se shrnout evropské zkušenosti. Je to liberální pokus stanovit na českém trhu určitá pravidla. Ta by měla vyřešit neplechu z poslední doby," říká autorka předběžného návrhu a ředitelka Nakladatelství Lidové noviny Eva Plešková.

Pevné ceny knih, ať už přímo v zákoně či v podobě vynutitelné obchodní dohody, existují podle Pleškové v téměř všech evropských zemích, zákonem jsou upraveny například v Německu a Rakousku.

Český návrh chce jednak sjednotit českou úpravu s těmi evropskými, jednak ochránit střední a malé knihkupce, kteří nedokážou konkurovat cenové politice obchodních řetězců, i nakladatele vydávající náročnou literaturu, která se v supermarketech neprodává. A v důsledku také české spisovatele, které nižší ceny připravují o část honoráře.

"Současný stav oboru ubližuje. Knižní síť se začíná redukovat, malí knihkupci zanikají a nakonec by mohlo zůstat jen několik prodejních míst s nabídkou hlavně komerčních titulů," podotýká Plešková. Také knihkupkyně Mária Olšanská z Příbrami vidí jako reálnou hrozbu, že si velká knihkupectví, nakladatelství a distributoři budou diktovat podmínky: "Zúží se výběr knih, převažovat budou bestsellery."

V neposlední řadě má systém pevných cen zvýšit i prestiž knih a výrazně odlišit, co je výprodej a co novinka. Podle prvotního návrhu by pevné ceny platily šest měsíců od uvedení novinky na trh. Poté by nakladatel mohl cenu snížit, po dalších šesti měsících by byla zcela volná. Navíc se mají vztahovat jen na pultový prodej, slev by mohla dále využívat internetová knihkupectví či knižní kluby.

Pevné ceny mají však velké odpůrce. Tím nejvýraznějším je Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "Jelikož cena je základním prvkem, prostřednictvím kterého si mohou jednotliví soutěžitelé konkurovat, působí sjednocení cen a odstranění cenové konkurence výrazně protisoutěžně," stojí ve stanovisku úřadu, které si loni vyžádalo ministerstvo kultury.

Podle sdělení tiskového odboru úřadu se na tomto názoru nic nemění. Proti pevným cenám je i distributor Pemic. "S cenou by se mělo na trhu pracovat. Slabší knihkupci nemohou přežívat na úkor těch, kteří to dělají dobře. Malí knihkupci se mohou profilovat, vyjít více vstříc zákazníkovi a jeho osobním potřebám," argumentuje René Nevřela, obchodní ředitel Knižního velkoobchodu Pemic.

Podle Nevřely by zavedení pevných cen mohlo způsobit i snížení prodeje knih. Nakloněny návrhu nejsou ani obchodní řetězce. Podle Jany Matouškové ze společnosti Tesco navrhované opatření omezuje možnost pružně reagovat na přání zákazníků. Mluvčí Carrefouru Jana Havlíčková tuto obavu sdílí: "Zavedení pevných cen a regulovaného způsobu prodeje, tedy úplné zrušení konkurenčního prostředí, by mohlo vést ke stagnaci trhu."

Zavedení pevných knih naproti tomu podporuje řada nakladatelství, mezi nimi nakladatel Harryho Pottera Albatros. Podle ředitele Martina Slavíka by garantovaná pevná cena zamezila spekulativním prodejům a řešila problematiku předčasně zlevněných novinek.

Pro jsou také knihkupci, a to nejen ti menší, ale i megastory. Podle Jiřího Jiráska, spolumajitele pražského Paláce knih Luxor na Václavském náměstí, přispějí pevné ceny k zprůhlednění českého trhu. "Slevy se přece dají udělat později, u starších titulů, ale pokud jde o novinky, pak různé ceny trh podkopávají," říká Jirásek.

S pevnými cenami souhlasí i nakladatelka a pražská knihkupkyně Dobra Bednářová, která se specializuje na ezoterickou literaturu. Neskrývá však určitou skepsi: "Pevné ceny bych podpořila, ale myslím, že bude velmi obtížné je prosadit." S hořkostí mluví o prodejích pátého Harryho Pottera. Objednala sto výtisků, z nichž jí v knihkupectví dodnes leží šestaosmdesát kusů, byť výrazně snížila cenu – podle svých slov proti řetězcům neměla šanci.

HLASUJTE V ANKETĚ
Souhlasíte se zavedením pevných cen u knih?

Obálka originální verze knihy Harry Potter & Řád fénixe od spisovatelky J. K. Rowlingové.

Autoři:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

KOMENTÁŘ: Churchill, který nekorektnost snídal i večeřel, by dnes neobstál

Oprah Winfreyová na předávání cen Zlaté glóby

Marná sláva, ať už to ve finále za pár dnů dopadne jakkoli, na první prezidentku to u nás opětovně nevypadá. Kdežto v...

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

Další z rubriky

RECENZE: Paci, paci, pacičky mají na to být novými Pelíšky. Jen je natočit

Obálky knihy Paci, paci, pacičky

Hrdý Budžes, Šakalí léta, Hovno hoří, z nějž vzešly kultovní Pelíšky, a teď kniha Paci, paci, pacičky. Česká literatura...

RECENZE: Jednou budeš Arab. Malý Riad zažívá, co je to střet civilizací

Ukázka z komiksu Jednou budeš Arab

Jednou budeš Arab, říká ve stejnojmenném komiksu Riada Sattoufa otec svému malému synovi, blonďatému andílkovi s velkým...

RECENZE: Hon na démony balkánské války je napínavý jak detektivka

Momentka z loučení se Slobodanem Miloševičem v Bělehradě

Tři knihy z oblasti literatury faktu se zabývají válečnými zločiny. Vyznačují se napětím, ať se týkají minulosti, či...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz