Knihovny přišly o tisíce svazků

  • 6
Ještě před několika dny knihovníci zařazovali nové přírůstky a těšili se, jak po prázdninách zase nastane ruch. Teď část svých fondů rozvážejí po skládkách. Jen síť veřejných, nespecializovaných knihoven přišla podle prvních odhadů při záplavách o dvě stě sedmdesát tisíc knih. Podle náměstka ředitele Národní knihovny Víta Richtera, který vyčísluje škody pro ministerstvo kultury, jde ovšem o velmi hrubý odhad.

V mnoha případech zatím nelze knihovny zkontaktovat, přesné vyčíslení také ztěžují rozpůjčované fondy.

"Jéžišku, tam to vypadalo hrozně. Voda se valila přímo na nás, byla až ke stropu - tři čtyři dni jsme tam nemohli," nešťastně popisuje knihovnice Miloslava Vrátná z místní lidové knihovny v jihočeské Majdaleně. Jejích sto padesát čtyři registrovaných čtenářů prý četlo pilně, některé ženy zvládly za čtrnáct dnů deset knížek a ročně měla až čtyři tisíce výpůjček.

Také počet zaplavených knih má spočítaný přesně: 3492. Teď je suší na jevišti kulturního domu, třídí a kontroluje. "Teprve teď to na mě doléhá a cítím se strašně. Knížky miluju, půjčuju sedm let a je mi jich hrozně líto - měla jsem tam tituly o Národním divadle, Shakespeara... Studentka filozofické fakulty z Hradce mi říkala: já u vás vždycky seženu to, co jinde nemají." Zasaženy byly i další instituce na jihu Čech: například Okresní knihovna v Písku ztratila sedm a půl tisíce knih.

Zřejmě největší škody voda napáchala na Mělnicku, kde se celkové ztráty odhadují na sto třicet tisíc svazků. Zasažena byla Městská knihovna v Mělníce a dalších šestnáct obecních knihoven, v Neratovicích či Kralupech. Ve Středočeském kraji neunikla ani podniková knihovna Českých energetických závodů při elektrárně Orlík; sloužila též pro veřejnost a voda tu zaplavila na osm tisíc titulů.

Truchlivé výsledky hlásí i Praha. Městská knihovna přišla ve dvou svých pobočkách o padesát tisíc titulů, nepočítaje v to vzácné tisky, které se teď mrazí v Mochově. Ředitel Městské knihovny Tomáš Řehák se včera vypravil na obhlídku zaplavené pobočky v Karlíně; voda tu vyšplhala tři metry nad úroveň ulice a budova dosud není přístupná. "Apokalypsa. Nezachráním nic, všech dvacet tisíc svazků je rozmočených. Ani nevím, jestli ten dům vydrží." Jestli však bude existovat Karlín, knihovna tam prý určitě bude mít svou pobočku. Dalších třicet tisíc knížek voda zničila v Obvodní knihovně pro Prahu 7 - na Ortenově náměstí v Holešovicích.

Až na Letenskou však další pobočky Městské knihovny fungují. Ústředí na Mariánském náměstí, kde se podařilo včas přesunout všechny knížky ze suterénních skladů, by mělo první čtenáře uvítat prý už v polovině září.

Na pětadvacet tisíc knížek voda pohřbila v Husově knihovně v Modřanech. Dětské oddělení, které sídlí v přízemí panelového domu, sice zkáze ušlo, ale v ústřední budově v Komořanské zůstaly netknuty jen svazky na nejhořejších policích. "Bylo to jako tlaková vlna: výpůjční pulty odhozené, regály rozklížené a propadané. A vy cítíte tu neuvěřitelnou hrůzu a bezmoc, když se brodíte po kolena v rozteklých, bahnem a kanalizací zanesených knížkách," líčí vedoucí knihovny Petra Linhartová. "Nemůžu se s tím stále srovnat. Ještě teď, když vám to říkám, je mi do pláče. A to jsme chtěli slavit osmaosmdesát let provozu. Nejsem z Modřan a jsem tu teprve dva roky, ale vytvořila jsem si k téhle knihovně silný vztah." Velké ztráty hlásí i na Zbraslavi: patnáct tisíc utopených knížek.

Voda zanechala spoušť rovněž na Ústecku. Městská knihovna Terezín ztratila dvanáct tisíc publikací, tři a půl tisíce knížek je zničeno ve Velkých Žernosekách, ztráty utrpěly místní knihovny v Křešicích, Nových Kopistech, Židovicích či ve Hrobcích.

Vyplavené knihy. Na Ortenově náměstí v Holešovicích vyplavila voda obvodní knihovnu a pracoviště vzácných fondů.