Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knihou roku jsou hravé Záhádky Petra Nikla

  21:18aktualizováno  21:18
Na slavnostním ceremoniálu v pražské Městské knihovně byly v neděli 20. dubna vyhlášeny výsledky výročních literárních cen Magnesia Litera 2008. Kniha roku je dílem výtvarníka Petra Nikla.

Veletrh dětské knihy v Liberci, 2008. | foto: Radka Páleníková

Petr Nikl, muž mnoha profesí, zabývající se kromě svého hlavního výtvarného oboru také hudbou a literaturou, si převzal za svou loňskou hravou knihu pro děti i dospělé Záhádky, kterou vydalo nakladatelství Meander, cenu nejen v kategorii knih pro děti a mládež, ale také ocenění Kniha roku. Součástí prestižního titulu je také finanční ohodnocení 200 tisíc korun.

Nejlepší knihou v kategorii prózy byl vyhlášen soubor osmi povídek spisovatele Lubomíra Martínka s názvem Olej do ohně (vyd. Paseka). Autor, jenž prožil dlouhá léta v Paříži a procestoval velkou část světa, se v knize zabývá kontroverzními tématy a jejich řešení zavádí až na ostří nože.

Literu za poezii získal básník Tašo Andjelkovski za sbírku Spálov, již vydalo nakladatelství Torst. V kategorii publicistiky zabodoval historik a bývalý disident Petr Placák se svou knihou Fízl (vyd. Torst), ve které za pomoci vlastních vzpomínek a zápisů ze svazku, který na něj vedla komunistická StB, vypráví o snaze vést svobodný život v totalitním systému.

Za naučnou literaturu si v silné konkurenci vybojoval cenu Litera historik Vratislav Vaníček za objevnou monografii o českém knížeti Soběslavu I. (vyd. Paseka).

Nakladatelským činem loňského roku bylo podle poroty udělující Magnesii Literu dokončení souboru čtyřdílné Korespondence Boženy Němcové (vyd. Nakladatelství Lidové noviny), odhalující pozadí života i tvorby významné české spisovatelky 19. století.

Za román tureckého držitele Nobelovy ceny Orhana Pamuka s názvem Mé jméno je Červená (vyd. Argo) obdržel ocenění za překladovou knihu Petr Kučera. Týž překladatel zvítězil také v kategorii Objev roku, jejíž nominace byly letos pro nadbytek zdařilých debutů rozšířeny ze tří na čtyři tituly.

Na rozdíl od všech jmenovaných kategorií, v nichž rozhodovaly odborné poroty složené z literárních vědců, kritiků, překladatelů a spisovatelů, určili jednoho vítěze svým hlasováním sami čtenáři. Ti svou cenu, zaštiťovanou knihkupeckou sítí Kanzelsberger, přiřkli výtvarníku a spisovateli Petru Sísovi za jeho titul Zeď aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou (vyd. Labyrint). Kniha se tak po vítězném tažení světovými literárními anketami dočkala ocenění i v České republice.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz