Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knihou roku jsou hravé Záhádky Petra Nikla

  21:18aktualizováno  21:18
Na slavnostním ceremoniálu v pražské Městské knihovně byly v neděli 20. dubna vyhlášeny výsledky výročních literárních cen Magnesia Litera 2008. Kniha roku je dílem výtvarníka Petra Nikla.

Veletrh dětské knihy v Liberci, 2008. | foto: Radka Páleníková

Petr Nikl, muž mnoha profesí, zabývající se kromě svého hlavního výtvarného oboru také hudbou a literaturou, si převzal za svou loňskou hravou knihu pro děti i dospělé Záhádky, kterou vydalo nakladatelství Meander, cenu nejen v kategorii knih pro děti a mládež, ale také ocenění Kniha roku. Součástí prestižního titulu je také finanční ohodnocení 200 tisíc korun.

Nejlepší knihou v kategorii prózy byl vyhlášen soubor osmi povídek spisovatele Lubomíra Martínka s názvem Olej do ohně (vyd. Paseka). Autor, jenž prožil dlouhá léta v Paříži a procestoval velkou část světa, se v knize zabývá kontroverzními tématy a jejich řešení zavádí až na ostří nože.

Literu za poezii získal básník Tašo Andjelkovski za sbírku Spálov, již vydalo nakladatelství Torst. V kategorii publicistiky zabodoval historik a bývalý disident Petr Placák se svou knihou Fízl (vyd. Torst), ve které za pomoci vlastních vzpomínek a zápisů ze svazku, který na něj vedla komunistická StB, vypráví o snaze vést svobodný život v totalitním systému.

Za naučnou literaturu si v silné konkurenci vybojoval cenu Litera historik Vratislav Vaníček za objevnou monografii o českém knížeti Soběslavu I. (vyd. Paseka).

Nakladatelským činem loňského roku bylo podle poroty udělující Magnesii Literu dokončení souboru čtyřdílné Korespondence Boženy Němcové (vyd. Nakladatelství Lidové noviny), odhalující pozadí života i tvorby významné české spisovatelky 19. století.

Za román tureckého držitele Nobelovy ceny Orhana Pamuka s názvem Mé jméno je Červená (vyd. Argo) obdržel ocenění za překladovou knihu Petr Kučera. Týž překladatel zvítězil také v kategorii Objev roku, jejíž nominace byly letos pro nadbytek zdařilých debutů rozšířeny ze tří na čtyři tituly.

Na rozdíl od všech jmenovaných kategorií, v nichž rozhodovaly odborné poroty složené z literárních vědců, kritiků, překladatelů a spisovatelů, určili jednoho vítěze svým hlasováním sami čtenáři. Ti svou cenu, zaštiťovanou knihkupeckou sítí Kanzelsberger, přiřkli výtvarníku a spisovateli Petru Sísovi za jeho titul Zeď aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou (vyd. Labyrint). Kniha se tak po vítězném tažení světovými literárními anketami dočkala ocenění i v České republice.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Najdete na iDNES.cz