ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Profimedia

Nakladatelé chtějí nižší sazbu DPH pro e-knihy. EU ale možná bude proti

  • 2
Svaz českých nakladatelů a knihkupců navrhuje, aby knihy v elektronické podobě, tzv. e-knihy, spadaly do nižší sazby daně z přidané hodnoty. Podle současné podoby zákona se nižší daň vztahuje pouze na tištěné knihy.

Ve středečním tiskovém prohlášení to uvedl člen předsednictva svazu Josef Žák. Svaz svůj návrh rozeslal poslancům. Sněmovna by měla v příštím týdnu projednávat novelu několika zákonů, která kromě jiného mění zákon o DPH a zvyšuje její sazby na 15 a 21 procent.

Svaz argumentuje tím, že e-kniha je autorským dílem stejně jako kniha tištěná a v principu jde o zboží stejné podstaty jen s tím rozdílem, že nosičem je datový soubor. "Důvody pro zařazení tištěných knih do snížené sazby se vztahují i na e-knihy, faktická daňová diskriminace knih v elektronické podobě nemá žádné racionální opodstatnění," uvedl svaz.

E-knihy jsou také přístupné lidem se zrakovým postižením, kteří by si běžnou knihu mohli přečíst jen s velkými obtížemi. Knihkupci a nakladatelé také poukazují na to, že současná sazba 14 procent i navrhovaných 15 procent na knihy patří mezi nejvyšší sazby v EU. Sjednocování sazeb na tištěné i elektronické knihy podle svazu patří k aktuálním trendům v unii.

Sníženou sazbu na e-knihy dnes mají Francie a Lucembursko, to se ale nelíbí Evropské komisi, která to považuje za narušování konkurenčního prostředí a v úterý vůči oběma zemím zahájila právní kroky. Podle EK postup Francie a Lucemburska poškozuje prodejce v ostatních zemích EU, protože e-knihy lze snadno nakupovat v zahraničí. Komise již dříve uvedla, že možnost zařazení elektronických knih na seznam zváží. S návrhem na tento krok však nehodlá přijít dříve než na konci příštího roku.

V Česku by se daň na knihy měla zvedat v krátké době podruhé, od letošního ledna se tak stalo navzdory apelům na poslance, peticím a demonstracím. Vysokým procentem zdanění knih se Česko přiřadilo k Ukrajině, Bělorusku či Bulharsku. Průměr všech zemí EU činí 7,6 procenta a třeba v Británii je sazba nulová.

Letošní zvýšení daně však zatím na cenu knih nemělo přílišný dopad. Velké nakladatelské domy změnu DPH promítly do svých nákladů, ještě více než dřív ale podle svých vyjádření dbají na ziskovost vydávaných titulů. Omezují tedy vydávání knih s malým nákladem a na trhu asi ubude kvalitních a na výrobu nákladných publikací.

,