Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kniha, v níž se ničeho nedopočítáte

aktualizováno 
- Politické atentáty představují vděčnou látku pro psaní knih, zvláště jde-li o atentáty na Adolfa Hitlera. Pokusy o jeho zabití se ve své práci 42 atentátů na Adolfa Hitlera snaží shrnout německý publicista Will Berthold. V předmluvě autor píše, že "přesný počet útoků na Adolfa Hitlera je obtížné zjistit, protože podklady jsou občas neúplné a u očitých svědků a účastníků se hranice mezi fikcí a realitou pochopitelně stírají. Dvaačtyřicet pokusů o Hitlerovo odstranění, které zde uvádíme, je doloženo výpověďmi očitých svědků, účastníků a pozůstalých a zakládají se na policejních výpovědích a pracích renomovaných historiků. Autor se vyhnul veškerým pokusům zaplnit mezery v historii jakýmikoliv spekulacemi a fantaziemi."

V závěrečné kapitole však Berthold svá slova popírá při líčení tohoto "pokusu" o atentát: "Jedním z posledních návštěvníků v Hitlerově bunkru byl ministr pro zbrojní výrobu Albert Speer... Později tento vůdcův přítel a architekt jeho chorobných megalomanských představ tvrdil, že ho tehdy napadlo zavraždit Hitlera plynem, který by zavedl do bunkru vzduchovou šachtou. Podle svých slov se o to také pokusil. Důkazy ovšem chybějí."
Kniha obsahuje i spekulace a fantazie. Kámen úrazu u ní představuje neexistence dělicí čáry mezi pokusy o atentát a skutečnými atentáty. Ahistorickým přístupem byly na jednu rovinu sneseny nejznámější atentáty z mnichovského Bürgerbräukelleru v roce 1939 a 20. července 1944, uskutečněné, ale nezdařené pokusy z března 1943 a zamýšlené, avšak nerealizované útoky - jejich popis hraje v knize prim. I s přihlédnutím k těmto okolnostem bychom se onoho velkorysého čísla 42 dopočítali stěží.
O kvalitách knihy českého čtenáře přesvědčí úroveň kratičkého líčení atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Obsahuje tolik nesmyslů, že na ně upozornila i redakce! Berthold ovšem nemá jasno ani v rozdílech mezi pojmy, jako jsou Berchtesgaden, Obersalzberg a Berghof. Stejně tak zůstává otázkou, proč byla zařazena kapitola o tzv. Röhmově puči. Smutnou a trapnou ukázku autorovy nemohoucnosti představuje kapitola pojednávající o nejznámějším pokusu o Hitlerovu likvidaci - atentátu z 20. července 1944. Zcela ohromí již první věty: "Denními nálety Američanů na strategické cíle... se německý zbrojní průmysl zhroutil... Angličané sestřelovali rakety V 1 a V 2 při útocích na Londýn, ještě než zasáhly cíl." Ve skutečnosti dosáhl německý zbrojní průmysl v roce 1944 vrcholu a Londýn prožíval pod údery raket paniku, s jejímiž následky se musel zabývat i kabinet. Vlastní líčení 20. července představuje v Bertholdově podání malou katastrofu. Za všechny nedostatky jmenujme jediný: ve schematickém životopisu atentátníka, plukovníka Stauffenberga, je vynecháno jeho působení v Rusku, kde byl svědkem řádění útvarů zvláštního nasazení SS. Tato zkušenost byla pověstnou poslední kapkou, která hraběte postavila proti "vůdci".
Svůj díl si vzal i překlad; jeho autorka Hana Vočková se měla seznámit alespoň s nejpodstatnějšími dobovými reáliemi, například s německými vojenskými hodnostmi a jejich českými ekvivalenty. A namátkou dále: zaměňovány jsou osoby podobných jmen - Röhm a Römer, Tirpitzovo nábřeží je přeloženo jako břeh Tirpitzu (překladatelka zřejmě považuje admirálovo příjmení vedle Sprévy a Havoly za další z berlínských řek). Úroveň koncepčně nepříliš povedené Bertholdovy knihy, posílená příšernou českou redakcí překladu vede k prosbě: Příště k něčemu takovému přibalte prášky proti bolení hlavy!

Will Berthold: 42 atentátů na Adolfa Hitlera. Přeložila Hana Vočková. Brána, Praha 1999. 213 stran, náklad neuveden, cena 178 korun.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz