Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kniha, v níž se ničeho nedopočítáte

aktualizováno 
- Politické atentáty představují vděčnou látku pro psaní knih, zvláště jde-li o atentáty na Adolfa Hitlera. Pokusy o jeho zabití se ve své práci 42 atentátů na Adolfa Hitlera snaží shrnout německý publicista Will Berthold. V předmluvě autor píše, že "přesný počet útoků na Adolfa Hitlera je obtížné zjistit, protože podklady jsou občas neúplné a u očitých svědků a účastníků se hranice mezi fikcí a realitou pochopitelně stírají. Dvaačtyřicet pokusů o Hitlerovo odstranění, které zde uvádíme, je doloženo výpověďmi očitých svědků, účastníků a pozůstalých a zakládají se na policejních výpovědích a pracích renomovaných historiků. Autor se vyhnul veškerým pokusům zaplnit mezery v historii jakýmikoliv spekulacemi a fantaziemi."

V závěrečné kapitole však Berthold svá slova popírá při líčení tohoto "pokusu" o atentát: "Jedním z posledních návštěvníků v Hitlerově bunkru byl ministr pro zbrojní výrobu Albert Speer... Později tento vůdcův přítel a architekt jeho chorobných megalomanských představ tvrdil, že ho tehdy napadlo zavraždit Hitlera plynem, který by zavedl do bunkru vzduchovou šachtou. Podle svých slov se o to také pokusil. Důkazy ovšem chybějí."
Kniha obsahuje i spekulace a fantazie. Kámen úrazu u ní představuje neexistence dělicí čáry mezi pokusy o atentát a skutečnými atentáty. Ahistorickým přístupem byly na jednu rovinu sneseny nejznámější atentáty z mnichovského Bürgerbräukelleru v roce 1939 a 20. července 1944, uskutečněné, ale nezdařené pokusy z března 1943 a zamýšlené, avšak nerealizované útoky - jejich popis hraje v knize prim. I s přihlédnutím k těmto okolnostem bychom se onoho velkorysého čísla 42 dopočítali stěží.
O kvalitách knihy českého čtenáře přesvědčí úroveň kratičkého líčení atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Obsahuje tolik nesmyslů, že na ně upozornila i redakce! Berthold ovšem nemá jasno ani v rozdílech mezi pojmy, jako jsou Berchtesgaden, Obersalzberg a Berghof. Stejně tak zůstává otázkou, proč byla zařazena kapitola o tzv. Röhmově puči. Smutnou a trapnou ukázku autorovy nemohoucnosti představuje kapitola pojednávající o nejznámějším pokusu o Hitlerovu likvidaci - atentátu z 20. července 1944. Zcela ohromí již první věty: "Denními nálety Američanů na strategické cíle... se německý zbrojní průmysl zhroutil... Angličané sestřelovali rakety V 1 a V 2 při útocích na Londýn, ještě než zasáhly cíl." Ve skutečnosti dosáhl německý zbrojní průmysl v roce 1944 vrcholu a Londýn prožíval pod údery raket paniku, s jejímiž následky se musel zabývat i kabinet. Vlastní líčení 20. července představuje v Bertholdově podání malou katastrofu. Za všechny nedostatky jmenujme jediný: ve schematickém životopisu atentátníka, plukovníka Stauffenberga, je vynecháno jeho působení v Rusku, kde byl svědkem řádění útvarů zvláštního nasazení SS. Tato zkušenost byla pověstnou poslední kapkou, která hraběte postavila proti "vůdci".
Svůj díl si vzal i překlad; jeho autorka Hana Vočková se měla seznámit alespoň s nejpodstatnějšími dobovými reáliemi, například s německými vojenskými hodnostmi a jejich českými ekvivalenty. A namátkou dále: zaměňovány jsou osoby podobných jmen - Röhm a Römer, Tirpitzovo nábřeží je přeloženo jako břeh Tirpitzu (překladatelka zřejmě považuje admirálovo příjmení vedle Sprévy a Havoly za další z berlínských řek). Úroveň koncepčně nepříliš povedené Bertholdovy knihy, posílená příšernou českou redakcí překladu vede k prosbě: Příště k něčemu takovému přibalte prášky proti bolení hlavy!

Will Berthold: 42 atentátů na Adolfa Hitlera. Přeložila Hana Vočková. Brána, Praha 1999. 213 stran, náklad neuveden, cena 178 korun.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz