Kniha o Saudkovi se rodila v bolestech, neochotná byla rodina i sběratelé

  3:26aktualizováno  3:26
První monografii nejvýraznějšího českého komiksového tvůrce Káji Saudka připravovala Helena Diesing čtyři roky. Těžká práce je pro složitá jednání, která autorka vedla se sběrateli Saudkových děl i jeho rodinou, prý mírné slovo.

Výstavu Kája Saudek and the 60’s aneb Zlatá šedesátá komiksově dala dohromady autorka Saudkovi momografie, Helena Diesing. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

První monografie o díle Káji Saudka vychází až teď. Proč tak pozdě?
Hlavně kvůli sběratelům, kteří vlastní podstatnou část jeho díla, jsou rozhádaní mezi sebou, nekomunikují a nechtějí sbírky zpřístupnit, a to ani Saudkově rodině. Další problém byla rodina, která má zkreslené představy v hodnocení Saudkova díla. Konkrétně 90. léta, kdy Saudek dělal zakázky pro nevěstince a dost se opakoval, považují za vrcholnou fázi. Kromě toho mají pocit, že všichni na Kájovi cizopasí a přiživují se. Mysleli, že vydat knížku, jejíž náklady jsou velmi vysoké, je lukrativní byznys.

Kája Saudek: Kdo chce zabít Jessii? (plakát filmu)Kája Saudek: z komiksového díla

Nakolik rodina nakonec výslednou podobu knihy ovlivnila?
V závěrečné fázi měly manželka a dcera Káji Saudka tendence zasahovat prakticky do všeho. Pro nakladatele i pro mě jako autorku z toho plynula řada nezvyklých, náročných, bizarních i nepříjemných situací, díky čemuž se vydání, původně naplánované na konec loňského října, pozdrželo. Za patřičnou úplatu a za značných komplikací se podařilo si "nezávislost" udržet a hlavně knihu vydat. Vyšla v podobě, za kterou si stojím a s níž jsem spokojená. Velmi promyšlenou, vydařenou grafiku publikace má na svědomí designér Štěpán Malovec.

Zmínila jste sběratele Saudkových děl. Kolik jste jich musela obejít?
Obejít, obvolat, obeslat, objet, uprosit, obměkčit, udolat, zahartusit. Nešlo jen o sběratele, ale také o Saudkovy fanoušky, známé, bývalé přátele, současné nepřátele, náhodné vlastníky, spolužáky ze základní školy, milenky... Bylo jich okolo padesáti.

Náročná práce

Helena Diesing musela obejít či obeslat kolem padesáti lidí, než se jí podařilo shromáždit materiál na knihu. Saudkovi sběratelé třeba nechtěli své sbírky zpřístupnit.

Říkala jste, že Saudkovi sběratelé nebyli moc vstřícní. Čím to?
Logické by bylo, kdyby sběratelé spolupracovali a na své sbírky byli pyšní. V případě Saudka je to naopak: měl zřejmě dar na sebe nalepovat rozličná individua, spousta lidí má k jeho dílům fetišistický vztah. Nejobtížnější bylo alespoň zprostředkovaně zhlédnout díla, jejichž vlastníkem je Pavel Nosek, bývalý speleolog a dlouholetý Saudkův "archivář", který má mnoho klíčových či cenných výtvorů. Na jeho neochotě sbírku zpřístupnit vlastně ztroskotaly veškeré předchozí snahy vydat Saudkovi knihu či uspořádat větší výstavu.

Práce na knize asi musela být psychicky dost náročná...
Jsem odolná, ale nakladatel knížky dvakrát zkolaboval a skončil v nemocnici.

Kniha se soustřeďuje na tvorbu z 50. a 60. let, poslední dvacetiletí je zmíněno celkem stručně. Proč?
Kniha není členěná chronologicky, ale tematicky, Saudkovo dílo zpracovává zhruba do roku 1990. Po převratu sice mohl Saudek tvořit bez omezení a zákazů, ale rozmělnil se v řadě třetiřadých zakázek, komiksu se prakticky nevěnoval. Jeho styl i osobnost rozkládal alkohol a další faktory. Kniha to nezastírá, ale není třeba to sáhodlouze rozpitvávat.

V knize zmiňujete Saudkovy lásky, k nimž patřila i Olga Schoberová. Proč se odmítla na vzniku publikace podílet?
Olga Schoberová žije v ústraní, vyhýbá se veřejnosti i bývalým známým. Václav Vorlíček mi říkal, že se s ní několikrát marně snažil sejít, Jiří Suchý se o ní zase marně snažil natočit film... Bohužel nerozlišuje mezi novinářem, který se zajímá o ni, a kunsthistorikem, který shromažďuje fakta o výtvarníkovi, s nímž dva roky žila. Je možné, že Saudkovy kresby, které vlastní a jež vzhledem k datu vzniku budou velmi cenné a kvalitní, zahučí v propadlišti dějin.

Jak si vysvětlujete, že Saudek maloval i brigádníky, komiks Major Zeman i spartakiády…
Velký zlom bylo manželství a založení rodiny, kdy začaly více rozhodovat finance, příjem. Byl rád, že může kreslit, stala se z něj placená síla. Nebyl na to hrdý, v pozdějších rozhovorech uváděl, že se za to stydí. Ale třeba Major Zeman je výborně udělaný komiks. Na druhou stranu je pravda, že Saudek za normalizace tvořit mohl. Pracoval zhruba deset let pro Českou televizi, měl slušné příjmy.

Kája Saudek: Pepík - hipík

V čem spočívá Saudkův největší přínos?
Především v tom, že byl plnohodnotným představitelem popkultury v dobách, kdy byla její role potlačovaná a regulovaná. Saudek bývá označován za krále českého komiksu – a to je věcné hodnocení. Dlouho to byl jediný Čechoslovák, který vytvářel komiks na úrovni srovnatelné se "západní" produkcí. Ovlivnil generaci dalších kreslířů, měl řadu následovníků, přičemž někteří z nich z toho, co něj odkoukali, profitují dodnes.

Jakou jeho práci máte nejradši?
Dá se říct, že mám citovou vazbu na Pepíka Hipíka, lahodí mi hororově napjatá atmosféra Kolotoče a Věčného návratu a obecně obdivuju Saudkovy městské scenérie a také jeho typografické schopnosti. Také by mi určitě nevadilo, kdybych vypadala jako Muriel.

Jak hodnotíte jeho erotické kresby?
Saudkova tvorba je obecně prodchnutá erotickým nábojem, asi málokterá odborná publikace nabízí ženské vnady v tak hojném počtu. To je prostě Saudek. V kapitole týkající se erotických kreseb a skic tak jde spíše o čistou pornografii. Tu z konce šedesátých a počátku sedmdesátých let, jako například Tři grácie nebo Orální sex I a II, považuji za mistrnou.

Existuje mezi současnými českými komiksovými autory někdo, kdo by se Saudkově úrovni přibližoval či s ním byl srovnatelný?
Podle mě vrcholný Saudek zatím překonán nebyl a v něčem ani být nemůže. Už z toho důvodu, že ani jeden ze současných kreslířů zatím například nedostal příležitost podílet se v takové míře na tvorbě filmu.

Helena Diesing

Helena DiesingNarodila se roku 1977. Vystudovala obor dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Specializuje se na historii a teorii komiksu, karikaturu a ilustraci. Diesing v minulosti připravila úspěšnou multimediální výstavu nazvanou Kája Saudek and the 60’s aneb Zlatá šedesátá komiksově!, která se konala v Českém centru v pražské Rytířské ulici od loňského listopadu do letošního ledna.
Helena Diesing v současnosti chystá k vydání publikaci Český komiks první poloviny 20. století, která vyjde na konci letošního roku.
Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

Klín z provokativního obrazu patří milence diplomata. Chtěl ji do sbírky

Návštěvníci galerie si prohlížejí obraz Původ světa od Gustava Courbeta.

Experti se dlouho dohadovali, které dámě patří klín vyobrazený francouzským malířem Gustavem Courbetem ve slavném díle...

OBRAZEM: Co se šilo pro Adinu Mandlovou, odhaluje výstava o Podolské

Z výstavy Hana Podolská, legenda české módy

Hana Podolská je legendou prvorepublikového módního návrhářství. V Praze provozovala jeden z nejžádanějších salonů...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...Najdete na iDNES.cz