Týdeník Charlie Hebdo vyšel s karikaturou autora kontroverzní knihy o islámu

  • 4
V den střelby vydala redakce Charlie Hebdo svůj týdeník s obálkou, na které je karikatura spisovatele Michela Houellebecqa. Autorovi právě v tento den vyšla kontroverzní kniha o islamizované Francii. Kniha, která vyvolala polemiku a vášně již před svým uvedením do prodeje, by měla být vydána i v Česku.

Ve Francii právě vyšel nový román známého francouzského prozaika Michela Houellebecqa Soumission (Podrobení), futuristické dílo o islamizované Francii.  Velkému zájmu se román již těší v Německu. Právě Houellebecqovu karikaturu zvolil na obálku svého čerstvého vydání francouzský týdeník Charlie Hebdo, na který v den vydání zaútočili neznámí útočníci. Střelba si vyžádala dvanáct mrtvých (on-line zpravodajství k útoku sledujte zde).

Kresba ukazuje podroušeného romanopisce s nápisem „Předpovědi kouzelníka Houellebecqa“, kde fiktivní autor žertuje, že letos přijde o všechny zuby a v roce 2022 bude slavit ramadán.

Houellebecqova kniha vypráví o tom, jak se moci ve Francii ujme v dohledné době muslimský prezident, který v zemi zavádí polygamii, povinné nošení šátků u žen a další podobné změny. Politickým výsledkem islámské vlády je však snižování nezaměstnanosti i zločinnosti a obyvatelé Francie se celkem dobře vyrovnávají s novými pořádky.

Do redakce francouzského týdeníku vpadli útočníci, zabili dvanáct lidí

Záchranáři na místě útoku na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo (7. ledna 2014)

Román vyšel v době, kdy v zemi v posledních letech islámský terorismus a příliv muslimských přistěhovalců na pozadí rekordní nezaměstnanosti živí obavy z islamizace společnosti. Sám autor přilil olej do ohně tvrzením, že vývoj popisovaný v jeho knize je podle něj ve Francii pravděpodobný. Připustil také, že při jejím psaní počítal se strachem mezi lidmi.

Odpůrci románu viní Houellebecqa z toho, že podněcuje v zemi islamofobii, nevoli a strach. Někteří kritici označují román nejen za zpátečnický, ale i literárně nekvalitní. Jiní naopak nešetří chválou a vyzdvihují talent autora.

Pro literárního komentátora Bernarda Pivota a zástupce šéfredaktora časopisu Le Point Jérômea Béglého jde především o zábavné a veselé dílo. Přečíst knihu Soumission, která vzbuzuje takovou vyhraněnou debatu, veřejně slíbil i prezident François Hollande. Současně vyzval obyvatele, aby se nenechali „požírat strachem“.

V Německu nebude 100 tisíc výtisků stačit

Ve Francii, kde stejně jako v Německu žije velká muslimská obec, je debata o to živější, že ještě neskončila polemika, kterou nedávno vyvolala dvě jiná podobná díla.

Kniha vyjde i u nás

České vydání knihy Soumission je v plánu. V těchto dnech probíhají jednání, zda práva od francouzského vydavatele získá naše vydavatelství Garamond, nebo Odeon,“ řekl šéfredaktor nakladatelství Garamond Petr Himmel.

V knize Grand remplacement (Velké vystřídání) spisovatel spojovaný s krajní pravicí Renaud Camus varuje, že muslimští přistěhovalci ovládnou Evropu. Polemik Eric Zemmour v knize Le suicide français (Francouzská sebevražda) tvrdí, že za problémy Francouzů mohou z velké části přistěhovalci.

Nový román vyjde v Německu až 16. ledna, ale již se zde stal literární událostí číslo jedna. A to v době, kdy v zemi probíhá vlna protiislámských demonstrací.

Média se předstihují v rozhovorech s Houellebecqem a knihu si předobjednalo tolik lidí, že plánované první vydání v nákladu 100 tisíc kusů nebude asi s to uspokojit poptávku, uvedl list Les Echos.

,