Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kniha českých autorů o dřevěných kostelích je evropským unikátem

  12:15aktualizováno  12:15
Publikace Dřevěné kostely a zvonice v Evropě, jež je výsledkem mnohaleté práce etnografa Jiřího Langera a historika architektury Karla Kuči, je v rámci světové odborné literatury vůbec prvním dílem svého druhu.

z knihy Dřevěné kostely a zvonice v Evropě | foto: Paseka

Na základě vlastních výzkumů autoři (kteří také sami pořídili většinu ze zhruba dvou tisíc fotografií) představují dřevěné a hrázděné kostely a zvonice ve všech evropských zemích, v nichž se tento fenomén vyskytuje: od Anglie a Francie po Finsko, Rusko a Ukrajinu a od Norska a Švédska po Českou republiku, Maďarsko, Rumunsko a Srbsko.

O autorech

PhDr. Jiří Langer, CSc (1936)
Vystudoval historii a etnografii, od roku 1962 se podílel na budování muzeí v přírodě (zejména na Slovensku), v letech 1971-96 pracoval ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Napsal více než 160 vědeckých studií, několik knih (mj. Naše lidové stavby, 1983), je šéfredaktorem časopisu Ethnologia Europae Centralis.

Ing. arch. Karel Kuča (1961)
Vystudoval architekturu v brně, od roku 1991 působí jako historik architektury a urbanismu. Uvedl do literatury problematiku českých dřevěných zvonic a věnuje se výzkumu těchto staveb v celé Evropě. Je autorem či spoluautorem 27 knih a desítek odborných článků, zejména encyklopedie Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (od r. 1996, dosud 7 svazků).

Objemné dvousvazkové dílo představuje vývoj dřevěné sakrální architektury v Evropě v nejširších souvislostech - zabývá se jak ideovým pozadím, tak konstrukcí a typologií staveb. Všímá si odlišností v jednotlivých zemích a regionech, jejichž výsledkem je neobyčejná pestrost a rozmanitost dřevěných sakrálních staveb, ale současně poukazuje na mnoho společných rysů, které tyto stavby spojují.

U dřevěných kostelů, kterých je popsáno či zmíněno okolo dvou tisíc, sledují autoři architekturu a výzdobu jako výsledek úsilí investora a stavitele či výtvarného umělce, podmíněný ideologickými motivy a konstrukčními možnostmi. Pozornost je věnována Evropě západokřesťanské s vyzdvižením důsledků reformace, i východokřesťanské. Nejsou ovšem pominuty ani dřevěné synagogy a mešity.

V České republice autoři v současné době registrují pouze 38 dřevěných kostelů (ještě v 60. letech minulého století jich soupis uváděl 366), ty však reprezentují všechny hlavní vývojové změny tohoto typu staveb. Za nejvýznamnější považují autoři kostel Nanebevzetí Panny Marie na hřbitově v Broumově, který postavili benediktini v roce 1449.

z knihy Dřevěné kostely a zvonice v Evropě (kostel v Broumově)

Bohatá fotografická příloha i laikovi umožňuje poměrně rychlou orientaci v problematice. Naprosto typické rysy architektury, patrné už na první pohled, odlišují podobu kostelů (barvu, tvar jejich věží, konstrukci stěn i celé stavby, hrázdění) v různých oblastech a stavební tradice například v Německu, Skandinávii a třeba východní Evropě je zcela rozdílná.

Z bohatého fondu dřevěných a výběrově i polozděných a zděných zvonic autoři popisují ve druhém díle své knihy tři tisíce objektů a sledují i vztah samostatných zvonic k přistavěným dřevěným věžím kostelů.

Vývoj českých zvonic začal nejpozději ve 14. století, kdy šlo o víceúčelové stavby, které měly i pozorovací a obrannou funkci. Nejstarší dřevěná zvonice v Čechách je doložena z roku 1407 v Hradci Králové. Tohoto roku vyhořela a její výstavba se tedy předpokládá nejpozději ve 2. polovině 14. století.

z knihy Dřevěné kostely a zvonice v Evropě

Těžištěm přístupu autorů je typologická analýza zvonic v jednotlivých evropských zemích a regionech s důrazem na vztah architektury a konstrukce. Zvonice jsou představeny jako charakteristické prvky společné kulturní identity západo- i východokřesťanské části Evropy, přestože dosud stojí mimo větší zájem odborné i široké veřejnosti.

Jiří Langer, Karel Kuča: Dřevěné kostely a zvonice v Evropě
vyd. Paseka, 528 + 504 stran

Autor:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries.

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

RECENZE: Veselé díky za Dabing Street, kde z vulgarit vytaví poezii

Tereza Voříšková v seriálu Dabing Street

Comeback, Okresní přebor, Čtvrtá hvězda - a teď Dabing Street. V důstojně vážném roce „osmičkových“ výročí tvoří seriál...

Zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. Do Prahy tajně přivezl Nico

Hudební publicista Vojtěch Lindaur na snímku z roku 2011

Ve věku šedesáti let po dlouhé nemoci zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. V říjnu 1985 do Československa tajně...

Další z rubriky

RECENZE: Když řez hrudníkem odkrývá obraz motýla se zmuchlanými křídly

Rentgenový snímek Marilyn Monroe

Jak se asi cítí doktor, když u pacienta zjistí smrtelnou nemoc? Známý lékař Bohumil Ždichynec o tom napsal řadu básní....

RECENZE: Masovým vražděním nám prý válka zajistila bezpečí a bohatství

Sovětská kulometná jednotka v bitvě u Kurska.

Jak bude vypadat naše budoucnost? A jsou k pokroku potřebné války? I na tyto otázky odpovídají skvělé knihy dvou...

RECENZE: Batoh, medvěd, osm kartonů vodky a z inženýrů jsou taxikáři

Další ukázka sovětské propagandy.

Autobiografický příběh Lva Golinkina, sovětského Žida, který v roce 1989 jako desetiletý se svou rodinou prchal do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz