Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kmotr drum'n'bassu

  12:16aktualizováno  12:16
- V sobotu vystoupí v klubu Roxy producent a DJ Grooverider, který je považován za jednoho z otců současného drum‘n bassu. Svou tvorbou a pravidelnými parties v nejznámějších klubech jižního Londýna ovlivnil vývoj a směřování celého žánru a inspiroval dlouhou řadu dalších umělců, například i Goldieho, který jako první sklidil s původně undergroundovým projektem i komerční úspěch.

Groverider začal s DJ-ingem v polovině osmdesátých let, tedy ještě o pár let dříve, než Anglii zasáhla acid houseová vlna. Založil s pár přáteli sound systém Global Rhythm a na nejrůznějších ilegálních akcích hrál především hip hop a funk. Poté působil na pirátském rádiu Phaze One a v klubech Land of Oz a Spectrum ve West Endu. Tam se spřátelil s Fabiem, s kterým poté vytvořil hvězdný DJský tým, který přinesl do klubů zcela nový zvuk. Grooverider a Fabio stáli u zrodu nové undergroundové scény, kterou velkou měrou spoluutvářeli.

Také společně s Fabiem pořádali pravidelné parties Rage v jiholondýnském klubu Heaven. Právě tyto akce začaly brzy udávat tón v londýnském hudebním vývoji. Rage zanedlouho zastínil populární kluby ve West Endu a stal se místem, kde se taneční scéna hýbala kupředu, kde každý víkend probíhal její další vývoj. Grooverider s Fabiem se i přes velký úspěch nebáli experimentovat a stále hledali nové postupy.

Grooverider byl v té době živou součástí drum‘n‘bassové scény, hrál všude tam, odkud se tento nový styl šířil do světa, mimo vlastních parties i na Goldieho večerech Metalheadz v klubu Blue Note. Společně s Fabiem mixoval každý pátek ve vlatním pořadu Ruff Cutz na radiu Kiss FM. Založil label Prototype, pro který nahrávali třeba Ed Rush, Optical, Lemon D nebo Dillinja.

Po úspěchu nad gramofony začal i se svou vlastní tvorbou, kterou pod jménem Codename John vydával u své společnosti. Před dvěma lety podepsal smlouvu se Sony Music a na sublabelu Higher Ground vydal kompilaci Grooverider Presents: The Prototype Years. Na ní se objevily snad všechny zásadní skladby, které Prototype vydal, od vlastních Grooveriderových záležitostí Dreams of Heaven a Deep Inside po tvorbu Johna B. , Boymeranga a všech výše zmíněných.

Nyní vydal Grooverider opět u Higher Ground své první dlouhohrající album Mysteries of Funk a vyrazil na evropské turné. Poslední singl Where‘s Jack the Ripper vychází v Anglii 10. května.

Grooverider vystoupí v sobotu 8. května v klubu Roxy, kde ho doplní čeští Koogi, Katcha a Agent. Pořádá Mafo agency.

Na adrese www.grooverider.com/grooverider/03.html si můžete poslechnout celou desku Mysteries of Funk.

Grooverider

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Láska na vsi přivádí Pokáče na dávnou vesnickou veselku

Písničkář Pokáč

Písničkář Pokáč si odskočil z jarního turné, aby natočil klip k nové skladbě Láska na vsi. Zdárně mu sekunduje Petra...

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

J.A.R. vydají desku remixů. Na Eskalaci bobra se objeví i Baumaxa

Kapela J.A.R.

Po triumfálním tažení s deskou Eskalace dobra, které v týdnu skupina J.A.R. završila třemi cenami Anděl, vydá po vzoru...

Najdete na iDNES.cz