Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pankáči ani hackeři nejsou v TV cyklu Kmeny potěrem v akváriu exotů

  8:59aktualizováno  8:59
Od března zkusí Česká televize navázat na úspěch knižních Kmenů sérií šestnácti půlhodinových dokumentů o městských subkulturách, o něž se postaralo deset režisérů.

Jak napovídají dva díly o punku a hackerech, zachytit specifika životních stylů mimo hlavní proud tak, aby jejich představitelé nevypadali jako z akvária exotů, není zrovna snadné.

Cíl, který si televizní Kmeny předsevzaly, je na hraně už z podstaty. Důležitým faktorem každé subkultury je, že má a chrání si svoje tajemství, svoji odchylku od toho, co se považuje za normální. To převedením na surově reálnou televizní obrazovku samozřejmě mizí, demytizuje se, leckdy působí banálně.

Díky formě, kterou zvolila Daniela Gébová u punku a Jan Zajíček u hackerů, naštěstí ne nějak brutálně. I vzhledem k ani ne půlhodinové stopáži jednotlivých dílů se v Kmenech totiž moc nevysvětluje, neinterpretuje, „neřeší“ a vůbec negeneralizuje, spíš se jen nezúčastněně, z bezpečné vzdálenosti a místy vtipně vhlíží za hranice obyčejnosti.

S vědomím, že životní styl je proměnlivý („mutuje“ – slovy duchovního otce projektu, rapera Vladimira 518), závisí na místě, času a občas iokamžiku, oba režiséři vlastně jen zachytili útržky životů několika typických postaviček.

Gébová u pankáčů nemožnost zobecňovat ještě akcentovala výběrem hlavních hrdinů. Frontman kapely Plexis Petr „Sid“ Hošek pobaveně a komediantsky líčí svůj život od hospody ke koncertu a zpátky k pivu přesně podle hesla „no future“.

Fotogalerie

Mladý bubeník Lukáš Vincour v kontrastu s ním se zodpovědností svazáka vypráví, že víc než Ramones a Sex Pistols ho ovlivnily Rychlé šípy a že punk pro něj neznamená nihilismus, ale nejíst maso a být odpovědný k okolí. Nesourodost jejich světonázorů je výpovědí sama o sobě a nikdo při ní nehrozí prstem, co je a není správně.

I příběhy z hackerského Brmlabu, přestože o povaze toho, co jeho členové dělají, nepadne kloudné slovo, jsou v jádru o lidech, kterým nevyhovují hranice normálnosti. Svoje místo na světě si hledají v tom, čemu říkají „extrémní forma kutilství“, na procházky nechodí do lesa, ale za ploty elektráren a svůj čas zaníceně věnují zprovoznění stroje, který „je k ničemu, ale dělá blesky a hraje u toho hudbu“.

I na ně se dá koukat s pobavením, odsudky a výhradami nebo prostě s fascinací, že svět, ve kterém žijeme, není jediný možný. Soudě podle dvou promítnutých dílů, bude právě to poselstvím televizních Kmenů.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Najdete na iDNES.cz