Pankáči ani hackeři nejsou v TV cyklu Kmeny potěrem v akváriu exotů

  8:59aktualizováno  8:59
Od března zkusí Česká televize navázat na úspěch knižních Kmenů sérií šestnácti půlhodinových dokumentů o městských subkulturách, o něž se postaralo deset režisérů.

Jak napovídají dva díly o punku a hackerech, zachytit specifika životních stylů mimo hlavní proud tak, aby jejich představitelé nevypadali jako z akvária exotů, není zrovna snadné.

Cíl, který si televizní Kmeny předsevzaly, je na hraně už z podstaty. Důležitým faktorem každé subkultury je, že má a chrání si svoje tajemství, svoji odchylku od toho, co se považuje za normální. To převedením na surově reálnou televizní obrazovku samozřejmě mizí, demytizuje se, leckdy působí banálně.

Díky formě, kterou zvolila Daniela Gébová u punku a Jan Zajíček u hackerů, naštěstí ne nějak brutálně. I vzhledem k ani ne půlhodinové stopáži jednotlivých dílů se v Kmenech totiž moc nevysvětluje, neinterpretuje, „neřeší“ a vůbec negeneralizuje, spíš se jen nezúčastněně, z bezpečné vzdálenosti a místy vtipně vhlíží za hranice obyčejnosti.

S vědomím, že životní styl je proměnlivý („mutuje“ – slovy duchovního otce projektu, rapera Vladimira 518), závisí na místě, času a občas iokamžiku, oba režiséři vlastně jen zachytili útržky životů několika typických postaviček.

Gébová u pankáčů nemožnost zobecňovat ještě akcentovala výběrem hlavních hrdinů. Frontman kapely Plexis Petr „Sid“ Hošek pobaveně a komediantsky líčí svůj život od hospody ke koncertu a zpátky k pivu přesně podle hesla „no future“.

Fotogalerie

Mladý bubeník Lukáš Vincour v kontrastu s ním se zodpovědností svazáka vypráví, že víc než Ramones a Sex Pistols ho ovlivnily Rychlé šípy a že punk pro něj neznamená nihilismus, ale nejíst maso a být odpovědný k okolí. Nesourodost jejich světonázorů je výpovědí sama o sobě a nikdo při ní nehrozí prstem, co je a není správně.

I příběhy z hackerského Brmlabu, přestože o povaze toho, co jeho členové dělají, nepadne kloudné slovo, jsou v jádru o lidech, kterým nevyhovují hranice normálnosti. Svoje místo na světě si hledají v tom, čemu říkají „extrémní forma kutilství“, na procházky nechodí do lesa, ale za ploty elektráren a svůj čas zaníceně věnují zprovoznění stroje, který „je k ničemu, ale dělá blesky a hraje u toho hudbu“.

I na ně se dá koukat s pobavením, odsudky a výhradami nebo prostě s fascinací, že svět, ve kterém žijeme, není jediný možný. Soudě podle dvou promítnutých dílů, bude právě to poselstvím televizních Kmenů.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Jak se Lukáš Pavlásek dostal na policejní stanici? Odpoví Za scénou

Lukáš Pavlásek v silvestrovské verzi pořadu Na stojáka

Lukáš Pavlásek vydal sbírku básní Racek a moře, kterou navíc doprovodil vlastními fotografiemi z cest i každodenního...

VIDEO: Ošklivá, tlustá královna a dvě krásky. Která bude Favoritka?

Trailer k filmu Favoritka

Zábavně drsný kostýmní příběh Favoritka, který jde do kin 24. ledna 2019, proti sobě staví dvě hvězdy. Rachel Weiszová...

Najdete na iDNES.cz