Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klimsza se vrací s Williamsem

  5:52aktualizováno  5:52
Ostrava - Skleněný zvěřinec, hra významného amerického dramatika Tennessee Williamse, bude v pátek v premiéře uveden v ostravském Divadle Petra Bezruče. Se souborem Divadelní společnost Petra Bezruče ji nastudoval nový umělecký šéf této scény Janusz Klimsza. Skleněný zvěřinec již inscenoval před třemi léty v částečně podobném obsazení v Komorní scéně Aréna v rámci studijních prací konzervatoristů.
Současná podoba Williamsova dramatu bude opět jiná. "Kromě posunu obsazení v některých rolích, jsme se rozhodli Williamsův text ještě více přiblížit současnosti. V inscenaci objeví herci jiného naturelu než v dřívější verzi, přímo vyhraněné fyzické typy,  dále se Zvěřinec přiblíží více k současné vlně takzvané cool dramatiky. Přibude více drsnosti, svět se totiž za tři a půl roku hodně změnil," vysvětluje proměnu Skleněného zvěřince Janusz Klimsza.

Inscenátoři se aktualizací textu pokusí zachytit ducha současné doby. "Snažíme se původní text ještě více 'očesat', vypustit z něj množství dobových narážek, zároveň jej chceme oprostit od klipové formy 40. let, kdy vznikl. Chceme jej posunout blíže ke klasické hře. Měl by sympatizovat se světem ulice, souznít s realitou a naturalismem dnešního mladého člověka," pokračuje režisér.

Jednou z motivací, proč se divadelníci rozhodli sáhnout po znovuuvedení Skleněného zvěřince v Ostravě, je příznivý ohlas mladého publika. "Inscenace se v Aréně sice neuváděla často, ale středoškolské publikum, kterému bylo určeno, si ji umělo vyhledat. Myslím, že současný divák je přesycen estétským divadlem a raději uvítá inscenaci, v které najde obraz své doby.

"V roli revoltujícího mladíka Toma se opět, jako v původním obsazení, objeví Richard Krajčo, který tuto roli považuje za to nejlepší, co doposud ve své krátké ale bohaté tvůrčí dráze vytvořil. "Ve Zvěřinci jsem 'beatnikem' konce 20. století, jsem básníkem, poslouchám skvělou hudbu, která ve hře zazní (například Morcheeba, Freak Power, Underworld, Fatboy Slim), kouřím marihuanu. Ve Zvěřinci žiju, tedy jsem," uvádí herec na adresu svého hrdiny, s nímž se výrazně ztotožňuje. Matku Toma ztvární hostující Anna Cónová, Lauru tentokráte hraje Lucie  Žáčková a v roli perfekcionisty Jima na scéně Petra Bezruče debutuje čerstvá posila souboru Michal Moučka.

Scény a kostýmy k inscenaci navrhli Marta Roszkopfová a Janusz Klimsza. Text hry přeložil Milan Lukeš. Součástí páteční premiéry bude také představení výtvarných artefaktů v chodbě k alternativní scéně Divadla Petra Bezruče, k Márnici, kterou vyzdobil Petr Lysáček. Premiéra Skleněného zvěřince bude v sedm hodin večer.

Richard Krajčo v inscenaci Skleněný zvěřinec.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz