Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klimsza se vrací s Williamsem

  5:52aktualizováno  5:52
Ostrava - Skleněný zvěřinec, hra významného amerického dramatika Tennessee Williamse, bude v pátek v premiéře uveden v ostravském Divadle Petra Bezruče. Se souborem Divadelní společnost Petra Bezruče ji nastudoval nový umělecký šéf této scény Janusz Klimsza. Skleněný zvěřinec již inscenoval před třemi léty v částečně podobném obsazení v Komorní scéně Aréna v rámci studijních prací konzervatoristů.
Současná podoba Williamsova dramatu bude opět jiná. "Kromě posunu obsazení v některých rolích, jsme se rozhodli Williamsův text ještě více přiblížit současnosti. V inscenaci objeví herci jiného naturelu než v dřívější verzi, přímo vyhraněné fyzické typy,  dále se Zvěřinec přiblíží více k současné vlně takzvané cool dramatiky. Přibude více drsnosti, svět se totiž za tři a půl roku hodně změnil," vysvětluje proměnu Skleněného zvěřince Janusz Klimsza.

Inscenátoři se aktualizací textu pokusí zachytit ducha současné doby. "Snažíme se původní text ještě více 'očesat', vypustit z něj množství dobových narážek, zároveň jej chceme oprostit od klipové formy 40. let, kdy vznikl. Chceme jej posunout blíže ke klasické hře. Měl by sympatizovat se světem ulice, souznít s realitou a naturalismem dnešního mladého člověka," pokračuje režisér.

Jednou z motivací, proč se divadelníci rozhodli sáhnout po znovuuvedení Skleněného zvěřince v Ostravě, je příznivý ohlas mladého publika. "Inscenace se v Aréně sice neuváděla často, ale středoškolské publikum, kterému bylo určeno, si ji umělo vyhledat. Myslím, že současný divák je přesycen estétským divadlem a raději uvítá inscenaci, v které najde obraz své doby.

"V roli revoltujícího mladíka Toma se opět, jako v původním obsazení, objeví Richard Krajčo, který tuto roli považuje za to nejlepší, co doposud ve své krátké ale bohaté tvůrčí dráze vytvořil. "Ve Zvěřinci jsem 'beatnikem' konce 20. století, jsem básníkem, poslouchám skvělou hudbu, která ve hře zazní (například Morcheeba, Freak Power, Underworld, Fatboy Slim), kouřím marihuanu. Ve Zvěřinci žiju, tedy jsem," uvádí herec na adresu svého hrdiny, s nímž se výrazně ztotožňuje. Matku Toma ztvární hostující Anna Cónová, Lauru tentokráte hraje Lucie  Žáčková a v roli perfekcionisty Jima na scéně Petra Bezruče debutuje čerstvá posila souboru Michal Moučka.

Scény a kostýmy k inscenaci navrhli Marta Roszkopfová a Janusz Klimsza. Text hry přeložil Milan Lukeš. Součástí páteční premiéry bude také představení výtvarných artefaktů v chodbě k alternativní scéně Divadla Petra Bezruče, k Márnici, kterou vyzdobil Petr Lysáček. Premiéra Skleněného zvěřince bude v sedm hodin večer.

Richard Krajčo v inscenaci Skleněný zvěřinec.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Najdete na iDNES.cz