Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klid malířky Drahotové skrývá i bouři

  14:43aktualizováno  14:43
O s t r a v a - Mladá pětadvacetiletá malířka Veronika Drahotová, absolventka akademie, kde studovala v ateliéru vizuální komunikace u Jiřího Davida, vystavuje v klubu Černý pavouk v Ostravě. Autorka známá již svými uměleckými projekty vystavenými například ve Veletržním paláci nebo výstavou v pražské galerii Pecka (light art) přivezla do známého ostravského klubu práce posledních dvou let - olejomalby a akryly.
Svou expozici nazvala Obloha je prázdná - Sky is empty a tento název přisoudila i portrétu mladého výtvarníka Davida Kaliky s vytetovaným, šípem probodnutým srdcem na rameni.

Prázdná obloha se stává pro malířku jakousi předzvěstí bouře, toho, že válka může znenadání začít. Klidem s bouří je právě vzdušný, světlem projasněný obraz, na němž "zbraň" - Amorův šíp - probodává srdce. Podobně jinotajně zahaluje zbraně u portrétu Veroniky Bromové.

Zjevenou tak zůstává pouze pendrek na obraze Nový život, částečně pak na jiné olejomalbě - portrétu - výtvarkyně Markéty Othové nazvaném Ach, Markéta.

"Samostatný obraz pendreku vybočuje malířským podáním, protože ostatní díla jsou postavena malířsky ve smyslu světla a stínu, kdežto tento je pouze vybarven černou barvou na bílém pozadí," upozorňuje malířka.

Popud k tomuto dílu (názvy obrazů jsou také určitým návodem ke čtení) byl nález pendreku v popelnici. "Ptala jsem se sama sebe, proč tam je, že snad jím někdo zabil člověka. Tak jsem ho vzala domů. Pendrek jsem na plátně obtáhla a černě vymalovala. Snad se tak očistil, inkarnoval a stal se symbolem, ne zbraní," říká.

Autorka představuje i portrét sebe sama stylizovaný do křesťanské ikonografie. "O těchto věcech nehovořím otevřeně, protože obrazy mají víc interpretací. Je v nich samozřejmě nadsázka, ale zároveň jsou míněny úpřímně. Obrazy mají svůj patos, ale doufám, že klidný, ale to souvisí s tím, že obloha je prázdná, klidná, avšak před bouří."

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Najdete na iDNES.cz