Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klid malířky Drahotové skrývá i bouři

  14:43aktualizováno  14:43
O s t r a v a - Mladá pětadvacetiletá malířka Veronika Drahotová, absolventka akademie, kde studovala v ateliéru vizuální komunikace u Jiřího Davida, vystavuje v klubu Černý pavouk v Ostravě. Autorka známá již svými uměleckými projekty vystavenými například ve Veletržním paláci nebo výstavou v pražské galerii Pecka (light art) přivezla do známého ostravského klubu práce posledních dvou let - olejomalby a akryly.
Svou expozici nazvala Obloha je prázdná - Sky is empty a tento název přisoudila i portrétu mladého výtvarníka Davida Kaliky s vytetovaným, šípem probodnutým srdcem na rameni.

Prázdná obloha se stává pro malířku jakousi předzvěstí bouře, toho, že válka může znenadání začít. Klidem s bouří je právě vzdušný, světlem projasněný obraz, na němž "zbraň" - Amorův šíp - probodává srdce. Podobně jinotajně zahaluje zbraně u portrétu Veroniky Bromové.

Zjevenou tak zůstává pouze pendrek na obraze Nový život, částečně pak na jiné olejomalbě - portrétu - výtvarkyně Markéty Othové nazvaném Ach, Markéta.

"Samostatný obraz pendreku vybočuje malířským podáním, protože ostatní díla jsou postavena malířsky ve smyslu světla a stínu, kdežto tento je pouze vybarven černou barvou na bílém pozadí," upozorňuje malířka.

Popud k tomuto dílu (názvy obrazů jsou také určitým návodem ke čtení) byl nález pendreku v popelnici. "Ptala jsem se sama sebe, proč tam je, že snad jím někdo zabil člověka. Tak jsem ho vzala domů. Pendrek jsem na plátně obtáhla a černě vymalovala. Snad se tak očistil, inkarnoval a stal se symbolem, ne zbraní," říká.

Autorka představuje i portrét sebe sama stylizovaný do křesťanské ikonografie. "O těchto věcech nehovořím otevřeně, protože obrazy mají víc interpretací. Je v nich samozřejmě nadsázka, ale zároveň jsou míněny úpřímně. Obrazy mají svůj patos, ale doufám, že klidný, ale to souvisí s tím, že obloha je prázdná, klidná, avšak před bouří."

Autoři:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz