Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klepl a Bydžovská to nemají lehké. Ale jsou zábavní

  8:39aktualizováno  8:39
Herec není nikdy šťastný. Buď musí brát podřadné kšefty, jako je otevírání benzinek a hlášení odjezdů vlaků, nebo se časově a následně i psychicky zmítá mezi dabingy, divadly a seriály.

Z inscenace Herci - Zuzana Bydžovská a Bohumil Klepl - v režii Petra Zelenky | foto: Divadlo Ta Fantastika

Komedie Petra Zelenky Herci, kterou se Zuzanou Bydžovskou a Bohumilem Kleplem uvádí pražské Divadlo Ta Fantastika, je vlastně hrou o tomto komickém, ale přece poněkud trpkém hereckém údělu.

Sám autor říká, že jde vlastně o frašku v psychologickém hávu, ale tenhle kabát jde stejně snadno převracet lícem navrch i ven. Stejně lehce, jako se převrací i vlastní hra.

Komika až zuřivá
Na začátku sledujeme, špatně hranou konverzačku o problémech hostitelů, kteří omylem pozvali na večeři jak přítelkyni s novým milencem, tak jejího opuštěného manžela.

Jde o skutečný text britského dramatika Michaela Frayna Číňani, který Bydžovská a Klepl předvádějí na hraně nejdrastičtější, až zuřivé komiky, z níž se však dá vycítit rostoucí panika. Nakonec se příběh dostává až na samou hranu srozumitelnosti.

V ten moment se "otočí" scéna do zákulisí a celá věc se ozřejmí. Dva herci, bývalí manželé, hrají ve dvou kus pro sedm postav. Ostatní kolegové postupně odešli a nakonec nedorazí ani očekávaný třetí do party.

Oba herci se snaží zoufale a uštvaně zachránit představení a zároveň - ve vteřinových pauzách mezi příchody na jeviště - řeší i svůj vztah.

Tato část inscenace je patrně nejzábavnější. Petr Zelenka má smysl pro vykreslení drobného podivínství, kterým hru důmyslně obohacuje. Například postava Herce, kterého ztvárnil Bohumil Klepl, trpí tím, že si nic nepamatuje. Podobnou "diagnózou", totiž fatálním zapomínáním jmen, je přitom stižena i figura, kterou Klepl představuje ve Fraynově frašce.

Zelenkovi navíc jedno otočení scény nestačí: herce nechá nejen dohrát Fraynovy Číňany (v tomto bodě jsou všechny prostředky frašky včetně převleků vystupňovány na maximum), ale i jejich soukromé drama, které nemůže končit jinak než deziluzí.

Dva velké herecké party
Petr Zelenka tento svůj kus režíruje již potřetí, po Slovensku a Polsku konečně v Praze. Nebylo by velkým překvapením, kdyby se pro něj nadchla i další česká divadla.

Jde totiž o velice vkusnou, inteligentní zábavu s možným přesahem a především dvěma velkými hereckými party. Ty navíc umožňují interpretům si na jevišti nejen zařádit, ale i předvést ostrý zlom v civilu.

Jejich osud a jejich pachtění jsou totiž vlastně komické, ať již hrají převlekovou frašku, nebo stojí sami za sebe. Zároveň není o moc směšnější než zpravidla tragikomické životy všech ostatních v sále. Postihnout tuto jemnou ironii se o něco lépe podařilo ve slovenské verzi, která pod povrchem ukrývala tajený smutek.

Pražská inscenace je o něco přímočařejší, není však o to horší. Bydžovská a Klepl hrají své figury s vyloženou chutí, výborným časováním a s nejvyšší pravděpodobností také osobním pochopením.

PETR ZELENKA, MICHAEL FRAYN - Herci
Divadlo Ta Fantastika Praha, hrají Bohumil Klepl, Zuzana Bydžovská. Délka 150 minut.
Hodnocení MF DNES: 70%
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz