Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus a Zeman vstupují v satiře na kluzkou plochu

  0:06aktualizováno  0:06
Chcete vidět jak staronový prezident Václav Klaus trénuje oficiální úsměv či jak rozmlouvá s andělem? Nebo jak mu jeho poradce Ladislav Jakl třikrát zemře a vstane z mrtvých? To jsou pikantní výjevy z politické satiry, kterou uvede brněnské HaDivadlo.

HaDivadlo Brno - z inscenace Obyčejný den Václava Klause | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Pětidílný seriál startuje dnes v 19.30 hodin a tvůrci sázejí na slovně peprnou podívanou.

"Chceme se s uměleckou nadsázkou a groterskní satirou podívat na politický establishment, přesně v duchu, jak to divadlo dříve dělalo a jak by to dělat mělo," komentuje režisér a autor Luboš Balák nový cyklus příznačně nazvaný Kluzká plocha.

Název seriálu prý vyjadřuje, že smeknout se mohou nejen nemilosrdně karikovaní politici, ale i sami tvůrci.

Vstupní díl nese název Obyčejný den Václava Klause. Divadelníci si ovšem smlsnou ještě na Miloši Zemanovi či Jiřím Paroubkovi. Výmluvný je název čtvrtého dílu Sága rodu Grebeníčků, stejně jako poslední části Všechny naše milenky.

Zhruba hodinové grotesky dají na všem jmenovaným na frak. "Nečekám, že se to bude všem líbit. Politická satira je ošemetná, lidé mají na veřejné věci různé názory. Kolikrát se neshodneme ani v rodině nebo mezi nejbližšími přáteli," poznamenal Balák.

Žádná imitace, nelítostný komiks
V hodinové grotesce nazvané Obyčejný den Václava Klause čekají diváky politické půtky, ale i řada překvapivých setkání. Hlava státu bude kupříkladu rozmlouvat s andělem či zmrtvýchvstalým poradcem.

"Velkou inspirací nám byla poslední volba prezidenta," tvrdí režisér. Divadelníci budou v hodinových karikaturách předních tuzemských politiků zčásti používat i jejich konkrétní projevy, proslovy či knihy. "Klausův žargon je zcela jedinečný. Třeba jeho hustě používané spojení opravdu, ale opravdu," naoko jásá Balák.

HaDivadlo se podle něj však nechce uchýlit pouze k jednoduché imitaci známých tváří ani k humoru televizních estrád. Výsledkem má být nemilosrdný divadelní komiks.

Také proto v HaDivadle nepoužijí obličejové masky karikovaných mužů. Ve Václava Klause se promění hostující Petr Jeništa. V HaDivadle naposled ztvárnil nacistického diktátora v představení Historky z Hitlerovic kuchyně.

"Pan Klaus se vidí jako dobrý panovník. Všichni ho známe už strašně dlouho, a tak ztvárnit ho ani nebylo těžké," poznamenal s ironií v hlase Jeništa. Tvrdí, že jeho karikatura prezidenta sahá prý až za hranici drzosti.

Standa měl problém, Paroubek byl kamaráth
Pětidílný cyklus politické satiry vznikl v HaDivadle podle Baláka náhodou. Původně  se měly v jednom večeru objevit dvě grotesky o Klausovi a Zemanovi.

"Zjistili jsme ale, že materiálu je strašně moc. A divadelní karikatura každého z nich vydá na samostaný večer," dodal Balák.

Postavy současných politiků vstupují na česká divadelní jeviště poměrně zřídka. Naposledy před rokem uvedlo pražské Rokoko trilogii Ivy Klestilové Má vlast.

V příbězích Standa má problém, Paroubek je kamaráth a Strejda nás má všechny rád figurovala řada známých tváří − premiéři Zeman, Špidla, Gross i Paroubek, prezident Klaus nebo ministři Jandák, Kalousek, Emmerová či Rath.

Portrétované politiky ovšem do brněnského HaDivadla zvát nehodlají. "Nedokážu si představit, že bych jej hrál, kdyby seděl v hledišti," shrnuje Jeništa.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz