Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus a Zeman vstupují v satiře na kluzkou plochu

  0:06aktualizováno  0:06
Chcete vidět jak staronový prezident Václav Klaus trénuje oficiální úsměv či jak rozmlouvá s andělem? Nebo jak mu jeho poradce Ladislav Jakl třikrát zemře a vstane z mrtvých? To jsou pikantní výjevy z politické satiry, kterou uvede brněnské HaDivadlo.

HaDivadlo Brno - z inscenace Obyčejný den Václava Klause | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Pětidílný seriál startuje dnes v 19.30 hodin a tvůrci sázejí na slovně peprnou podívanou.

"Chceme se s uměleckou nadsázkou a groterskní satirou podívat na politický establishment, přesně v duchu, jak to divadlo dříve dělalo a jak by to dělat mělo," komentuje režisér a autor Luboš Balák nový cyklus příznačně nazvaný Kluzká plocha.

Název seriálu prý vyjadřuje, že smeknout se mohou nejen nemilosrdně karikovaní politici, ale i sami tvůrci.

Vstupní díl nese název Obyčejný den Václava Klause. Divadelníci si ovšem smlsnou ještě na Miloši Zemanovi či Jiřím Paroubkovi. Výmluvný je název čtvrtého dílu Sága rodu Grebeníčků, stejně jako poslední části Všechny naše milenky.

Zhruba hodinové grotesky dají na všem jmenovaným na frak. "Nečekám, že se to bude všem líbit. Politická satira je ošemetná, lidé mají na veřejné věci různé názory. Kolikrát se neshodneme ani v rodině nebo mezi nejbližšími přáteli," poznamenal Balák.

Žádná imitace, nelítostný komiks
V hodinové grotesce nazvané Obyčejný den Václava Klause čekají diváky politické půtky, ale i řada překvapivých setkání. Hlava státu bude kupříkladu rozmlouvat s andělem či zmrtvýchvstalým poradcem.

"Velkou inspirací nám byla poslední volba prezidenta," tvrdí režisér. Divadelníci budou v hodinových karikaturách předních tuzemských politiků zčásti používat i jejich konkrétní projevy, proslovy či knihy. "Klausův žargon je zcela jedinečný. Třeba jeho hustě používané spojení opravdu, ale opravdu," naoko jásá Balák.

HaDivadlo se podle něj však nechce uchýlit pouze k jednoduché imitaci známých tváří ani k humoru televizních estrád. Výsledkem má být nemilosrdný divadelní komiks.

Také proto v HaDivadle nepoužijí obličejové masky karikovaných mužů. Ve Václava Klause se promění hostující Petr Jeništa. V HaDivadle naposled ztvárnil nacistického diktátora v představení Historky z Hitlerovic kuchyně.

"Pan Klaus se vidí jako dobrý panovník. Všichni ho známe už strašně dlouho, a tak ztvárnit ho ani nebylo těžké," poznamenal s ironií v hlase Jeništa. Tvrdí, že jeho karikatura prezidenta sahá prý až za hranici drzosti.

Standa měl problém, Paroubek byl kamaráth
Pětidílný cyklus politické satiry vznikl v HaDivadle podle Baláka náhodou. Původně  se měly v jednom večeru objevit dvě grotesky o Klausovi a Zemanovi.

"Zjistili jsme ale, že materiálu je strašně moc. A divadelní karikatura každého z nich vydá na samostaný večer," dodal Balák.

Postavy současných politiků vstupují na česká divadelní jeviště poměrně zřídka. Naposledy před rokem uvedlo pražské Rokoko trilogii Ivy Klestilové Má vlast.

V příbězích Standa má problém, Paroubek je kamaráth a Strejda nás má všechny rád figurovala řada známých tváří − premiéři Zeman, Špidla, Gross i Paroubek, prezident Klaus nebo ministři Jandák, Kalousek, Emmerová či Rath.

Portrétované politiky ovšem do brněnského HaDivadla zvát nehodlají. "Nedokážu si představit, že bych jej hrál, kdyby seděl v hledišti," shrnuje Jeništa.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Optimismus MacDonaldové překoná v Ungeltu i hospodářskou krizi

Záběr z představení Kdokoli může dělat cokoli

Betty opouští venkov a vrací se do Seattlu k sestrám a matce. Bohužel se právě píší 30. léta, ekonomická situace novým...

RECENZE: Připadali si jako idioti, tak začali víc poskakovat

Záběr z představení Idiot Syncrasy souboru Igor and Moreno

Jedním ze zahraničních hostů letošního ročníku festivalu Nultý bod byla dvojice Igor and Moreno. Do pražského Divadla v...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz