Klášter Vyšší Brod se dočká svých ukradených pokladů. | foto: Profimedia.cz

Klášter ve Vyšším Brodě získá zpět uloupené cennosti

  • 1
Umělecké předměty uloupené nacisty z cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě se vrátí domů. Hornorakouské zemské muzeum v Linci se se zástupci kláštera dohodlo na předání sto osmdesáti věcí v hodnotě 455 tisíc eur (přes 12 milionů korun).

Dohodu o navrácení ukradeného majetku podepsali v Linci hornorakouský hejtman Josef Pühringer a představený kláštera Jan Justin Berka.

Vyšebrodský klášter, který byl založen roku 1259, leží na jihu Čech nedaleko hranic s Rakouskem. Toto území někdejších Sudet obsadila po podpisu mnichovské dohody na podzim 1938 německá armáda.

V roce 1941 nacisté klášter zrušili. Zabralo ho linecké gestapo a mniši ho museli opustit. Zvláštní jednotky SS pak objekty natřely na zeleno a používaly je jako depozitář pro uloupené cennosti, které se měly stát exponáty v chystaném vůdcově muzeu německé kultury v Linci. Na konci války nacisté klášter tajně vyklidili.

Kostel Nanebevzetí panny Marie ve Vyšším Brodě (pohled od východu)Část předmětů skončila v tehdejším lineckém muzeu, předchůdci dnešního hornorakouského zemského muzea. Zůstaly v něm i po skončení války v roce 1945. Nyní by jihočeský klášter měl dostat zpět historické, umělecké a technické věci, staré zbraně, užité předměty či pět hudebních nástrojů.

"Horní Rakousy temnou kapitolu své historie nezastírají, ale snaží se s ní důsledně vypořádat," uvedl hejtman Pühringer.

Po válce se mniši do vyšebrodského kláštera vrátili a usilovali o jeho obnovu. Komunisté ho ale v roce 1950 zrušili. Řeholníci se do něj pak znovu nastěhovali až v roce 1991. Církevní stavba je přístupná veřejnosti.

Zájemci si ji mohou prohlédnout od května do konce září denně kromě pondělí.

,