Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klášter svatého Jiří hostí umění 19. století

  15:33aktualizováno  15:33
Národní galerie včera otevřela novou stálou expozici umění 19. století v prostorách kláštera sv. Jiří na Pražském hradě.

Pražský hrad | foto: iDNES.cz

Původně ve stínu svatovítské katedrály dřímala sbírka barokního umění, která byla nedávno přesunuta do nově zrekonstruovaného Schwarzenberského paláce. Už nyní galerie počítá s tím, že sbírka 19. století zůstane v Jiřském klášteře dočasně, a to do doby, než se opraví Salmovský palác.

Nutno říct, že sbírky Národní galerie se stěhují často. "Stěhování sbírek v Národní galerii mezi jednotlivými objekty má v historii pouze filmovou paralelu v legendární akci Kulový blesk dvojice Svěrák - Smoljak," napsal v roce 2000 Ondřej Chrobák, bývalý vedoucí sbírek kresby a grafiky NG. To ještě netušil, jak rozsáhlé stěhování čeká Národní galerii osm let poté.

Ale zpět ke sbírce 19. století, jejíž ředitelkou a současně autorkou nynější expozice je Naděžda Blažíčková-Horová. "V expozici jsme se vrátili ke klasickému chronologickému seřazení, hlavně k časovému období pouze 19. století, to jest let 1790-1910," říká žena, která v Národní galerii působí téměř padesát let.

Blažíčková si přesunu sbírky cení. Podle ní tak umění 19. století získalo vhodnější podmínky k expozici, než mělo dosud ve Veletržním paláci, kam byla sbírka přesunuta v roce 2000 a spojena se sbírkou moderního a současného umění.

"Prostory kláštera sv. Jiří nám umožnily vystavit i velká plátna historické malby, jež se do Veletržního paláce nevešla," říká Blažíčková a dodává: "Je tu také daleko více plastik, například busty významných osobností." Kulturní a společenské poměry přibližují nejen obrazy, sochy a ukázky skla, porcelánu, stříbra, ale také například oděvy a historický nábytek zapůjčený z Uměleckoprůmyslového muzea.

Expozice je koncipována do jednotlivých celků jako ukázka všech důležitých výtvarných směrů 19. století. Chce přiblížit, jak se české umění vyvíjelo a vyrovnávalo s evropskými dobovými myšlenkovými proudy. Chronologicky řazené celky jsou barevně odlišeny a doplněny o informační panely.

Výstava ilustruje na sebe navazující období: klasicismus, romantismus, dobový žánr, krajinářský romantismus, historickou malbu, realismus, symbolismus. Dále představuje třeba rodinu Mánesů i generaci malířů Národního divadla: Julia Mařáka, Mikoláše Alše či Vojtěcha Hynaise. Právě kvůli chronologickému řazení se však část umělců spjatých s Národním divadlem ocitla v prostoru pod schodištěm. Význam období českého vlastenectví v kontextu dějin umění 19. století zde působí trochu potlačeně.

V expozici nechybějí díla nejvýznamnějších autorů, jakými byli Josef Navrátil, Josef Mánes, Karel Purkyně, Adolf Kosárek, Jaroslav Čermák, malíři Haushoferovy krajinářské školy či Rubenovy školy historické malby nebo sochaři Josef Václav Myslbek či Václav Levý.

Expozice ukazuje, jakým vývojem uměleckého vnímání prošlo umění 19. století, do jaké míry průmyslová revoluce způsobila převrat ve způsobu myšlení i například nakolik okouzlení dějinami poznamenalo akademické umění i měšťácký vkus. "Chtěla jsem ukázat, jak se naše společnost v tomto období formovala. Až diváci dojdou na konec výstavy, uvidí, jak se společnost proměnila od počátku do konce 19. století," říká Blažíčková-Horová.

Kromě stálé expozice se v Jiřském klášteře plánují také krátkodobé tematické výstavy a grafický kabinet, pestrý doprovodný program či programy pro děti.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Najdete na iDNES.cz