Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klášter svatého Jiří hostí umění 19. století

  15:33aktualizováno  15:33
Národní galerie včera otevřela novou stálou expozici umění 19. století v prostorách kláštera sv. Jiří na Pražském hradě.

Pražský hrad | foto: iDNES.cz

Původně ve stínu svatovítské katedrály dřímala sbírka barokního umění, která byla nedávno přesunuta do nově zrekonstruovaného Schwarzenberského paláce. Už nyní galerie počítá s tím, že sbírka 19. století zůstane v Jiřském klášteře dočasně, a to do doby, než se opraví Salmovský palác.

Nutno říct, že sbírky Národní galerie se stěhují často. "Stěhování sbírek v Národní galerii mezi jednotlivými objekty má v historii pouze filmovou paralelu v legendární akci Kulový blesk dvojice Svěrák - Smoljak," napsal v roce 2000 Ondřej Chrobák, bývalý vedoucí sbírek kresby a grafiky NG. To ještě netušil, jak rozsáhlé stěhování čeká Národní galerii osm let poté.

Ale zpět ke sbírce 19. století, jejíž ředitelkou a současně autorkou nynější expozice je Naděžda Blažíčková-Horová. "V expozici jsme se vrátili ke klasickému chronologickému seřazení, hlavně k časovému období pouze 19. století, to jest let 1790-1910," říká žena, která v Národní galerii působí téměř padesát let.

Blažíčková si přesunu sbírky cení. Podle ní tak umění 19. století získalo vhodnější podmínky k expozici, než mělo dosud ve Veletržním paláci, kam byla sbírka přesunuta v roce 2000 a spojena se sbírkou moderního a současného umění.

"Prostory kláštera sv. Jiří nám umožnily vystavit i velká plátna historické malby, jež se do Veletržního paláce nevešla," říká Blažíčková a dodává: "Je tu také daleko více plastik, například busty významných osobností." Kulturní a společenské poměry přibližují nejen obrazy, sochy a ukázky skla, porcelánu, stříbra, ale také například oděvy a historický nábytek zapůjčený z Uměleckoprůmyslového muzea.

Expozice je koncipována do jednotlivých celků jako ukázka všech důležitých výtvarných směrů 19. století. Chce přiblížit, jak se české umění vyvíjelo a vyrovnávalo s evropskými dobovými myšlenkovými proudy. Chronologicky řazené celky jsou barevně odlišeny a doplněny o informační panely.

Výstava ilustruje na sebe navazující období: klasicismus, romantismus, dobový žánr, krajinářský romantismus, historickou malbu, realismus, symbolismus. Dále představuje třeba rodinu Mánesů i generaci malířů Národního divadla: Julia Mařáka, Mikoláše Alše či Vojtěcha Hynaise. Právě kvůli chronologickému řazení se však část umělců spjatých s Národním divadlem ocitla v prostoru pod schodištěm. Význam období českého vlastenectví v kontextu dějin umění 19. století zde působí trochu potlačeně.

V expozici nechybějí díla nejvýznamnějších autorů, jakými byli Josef Navrátil, Josef Mánes, Karel Purkyně, Adolf Kosárek, Jaroslav Čermák, malíři Haushoferovy krajinářské školy či Rubenovy školy historické malby nebo sochaři Josef Václav Myslbek či Václav Levý.

Expozice ukazuje, jakým vývojem uměleckého vnímání prošlo umění 19. století, do jaké míry průmyslová revoluce způsobila převrat ve způsobu myšlení i například nakolik okouzlení dějinami poznamenalo akademické umění i měšťácký vkus. "Chtěla jsem ukázat, jak se naše společnost v tomto období formovala. Až diváci dojdou na konec výstavy, uvidí, jak se společnost proměnila od počátku do konce 19. století," říká Blažíčková-Horová.

Kromě stálé expozice se v Jiřském klášteře plánují také krátkodobé tematické výstavy a grafický kabinet, pestrý doprovodný program či programy pro děti.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Najdete na iDNES.cz