Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klára a Bára prozradí, proč (ne)chodit na blbosti

  1:00aktualizováno  1:00
Damaturgii Švandova divadla v Praze se letos podařilo několik slušných fotbalově řečeno minel. K té poslední, letní produkci Studia Dva, poskytlo divadlo pouze hřiště. Jednoznačně však jde o pomyslný vrchol toho nejhoršího, co se na jevišti Švandova divadla letos odehrálo.

Klára a Bára - Klára a Bára (Ivana Chýlková, Eva Holubová) | foto: Studio DVA

Jde o inscenaci Patrika Hartla Klára a Bára, obsazenou Ivanou Chýlkovou a Evou Holubovou, jimž sekundují Jan Holík (skladatel Pavel) a Mojmír Maděrič coby masér Jiří.
 
Pro pořádek: Klára je prodavačka v Tesku, Bára učitelka. Žádný příběh, spíše směsice různých historek mezi obývákem a ložnicí. Klára a Jiří svým protějškům spolu zahnuli. Proč? Inu, protože ti protějšci v posteli za nic nestáli. Klára měla přitom pro svého Pavla připraveno vajíčko, a ne ledajaké!

Své ovulující vajíčko, toužebně očekávající oplodnění. Bárou hárají žárlivé předtuchy, a tak zapálí barák, takže čtveřice bydlí společně. Frustrace, Bářin pokus o sebevraždu, místo velkých slov lítají vzduchem vulgarity. A nad tím vším vznáší se píseň o čtyřech myškách v jedné díře, z nichž jedna druhé – čtenáři prominou – "frndu" líže.

Autor má natolik zdravé sebevědomí, že své dílko označil jako "radikální komedii o dvou manželských krizích a jednom úmyslně založeném požáru". Na scéně se objevuje lidské embryo zvíci ledního medvěda hovořící dětským hláskem, nejprve v mučivém snu Jiřího, posléze při závěrečné smiřovačce.

Jak hodnotit herecké výkony? Holubová sem tam pohodí svou typickou otrávenou maskou, Chýlková si už dávno vystačí s šarží roztomilé holčičí chaotičky. A muži jsou jen na výpomoc.

Nemyslím si, že by divadlo mělo do lidí pumpovat jen samé vznešeno. Ale při Kláře a Báře se mi vybavil jeden starý vtip. Pokud není přímo od Suchého a Šlitra, pochází určitě z jejich éry. Muž hraje na klavír, druhý, příchozí, se táže: Co to děláte? – Preluduji. – Tak blbě? – Jako byste nevěděl, že se už udělaly mnohem horší věci.

Na blbé televizní seriály se dívat nemusíme, ale proč bychom na to měli chodit do divadla? Napsat dobrou komedii není tak snadné, jak by si někdo myslel. Například Patrik Hartl, který si představení i zrežíroval.

PATRIK HARTL: Klára a Bára
Švandovo divadlo, Praha. Režie Patrik Hartl, scéna Jaroslav Bönisch, hrají Ivana Chýlková, Eva Holubová, Jan Holík a další.

 

Autoři:Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

Další z rubriky

V létě se na Vyšehradě vrátí Brouk v hlavě. S Blažkem a Schneiderovou

Jitka Schneiderová - slavnostní zahájení 52. ročníku Mezinárodního filmového...

Divadlo Studio DVA zahájilo letní předprodej. Přehlídku na Letní scéně Vyšehrad, která trvá od 21. června do 31. srpna,...

KvětiNOVÉ děti. Muzikál Vlasy se obejde bez chlupáčů a džínoviny

Šimon Caban a Jiří Josek při prvním představení muzikálu Vlasy (11. dubna 2018)

Muzikál Vlasy, který proslavil snímek Miloše Formana, se vrací na česká pódia. Nejnovější adaptaci chystá do pražského...

Blíží se muzikál Shrek. Zeleného zlobra zazpívá a odtančí Jiří Zonyga

Záběr z předváděčky kostýmu k chystanému muzikálu Shrek

Už i oblíbený animovaný snímek Shrek se dočkal svého muzikálu. Jeho česká verze s Jiřím Zonygou v hlavní roli má...

Najdete na iDNES.cz