Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klapka! Filmové sólo pro Dagmar Havlovou

  9:30aktualizováno  9:30
Herečka Dagmar Havlová točí film Normal. V neděli natáčela s Pavlem Gajdošem, jenž hraje obhájce jejího filmového muže - sériového vraha.

Dagmar Havlová | foto: Míla Lepší

V někdejší továrenské čtvrti, v Hostivaři, se potkaly dva filmové světy. Na jedné straně silnice se točí Ulice, nekonečný seriál ze současnosti. A hned naproti v ateliérech Gatteo si filmaři hrají na Německo 30. let. Tady vzniká thriller Normal, tady strávila víkend bývalá první dáma Dagmar Havlová: nyní coby filmová manželka sériového vraha.

K filmům pro kina se vrací po šestnácti letech a v naprosto odlišném typu role, než jaký představovaly její Vlasta z Dědictví aneb Kurvahošigutntag či Ester ze snímku Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný. Má tu dramatické sólo mezi dvěma muži, svým manželem v podání Milana Kňažka a jeho obhájcem, jenž se stal filmovou šancí divadelního herce Pavla Gajdoše.

And Action!
Až včera, po dvaceti dnech natáčení, přišla na řadu scéna, kdy se hrdinka a mladý ctižádostivý advokát sejdou poprvé: v baru. "Místo schůzky vybíral on, ale město moc nezná; proto ten podnik nevalné úrovně," vysvětluje dekoraci mluvčí projektu Pavel Sladký.

Mezinárodní štáb se domlouvá anglicky. Kameraman Antonio Riestra, jenž asistoval u děl Frida či Amores perros – Láska je kurva, upravuje záclony, za nimiž "jako" projíždějí auta a blikají neony. Místnost zdobí orchestrion a korálkový závěs, umělým dýmem prochází animírka v síťovaných punčochách a noviny z roku 1935 píší o leteckém expressu Praha – Bukurešť a úmrtí Ignáta Herrmanna.

Na hrdiny čeká červené víno, ale herci si v civilu objednávají: on vodu a ona čaj. Proti Gajdošovi v tmavém obleku usedá Havlová v zelených šatech; v rukou svírá křížek, působí křehce, pohuble, zdrženlivě a distingovaně. Při zkoušce dialogu jí větu "Vaše rozhodnutí obhajovat Petra je statečné" opraví režisér Julius Ševčík: "Odvážné, ne statečné." A jede se naostro: And Action!

Jiná než kdysi
Na otázku, zda ji muž nutil k sňatku, hrdinka odpovídá:  "Ale ne, samozřejmě že ne. Zamilovali jsme se, potřebovali jsme se. Já jeho, on mě." Pak zvrátí tok rozhovoru vlastními dotazy: "A vy jste ženatý? Nepotkal jste tu pravou?" Načež bez zaváhání pokračuje: "Vaše rozhodnutí obhajovat Petra je odvážné. Při všech těch lžích, co se o něm píšou v novinách. Chtěla bych ho vidět." Obhájce jí musí říci pravdu – že je manžel obviněn z devíti vražd. Žena nehne brvou: "Je to můj muž. A je ve vězení. A potřebuje mě."

Havlová je jiná, než jak si ji diváci pamatují; její hrdinka mluví klidně, zdrženlivě, s tichým soustředěním a sebekontrolou. Než se záběr pojede podruhé, Gajdošovi masírují krk a herečka se pousměje: "To bych dneska taky potřebovala."

Ševčík si vybral zahraničního kameramana ze dvou důvodů: "Vyhovuje mi jeho obrazové vidění a navíc není s Havlovou nijak spojen. Na rozdíl od českých kolegů ji vnímá prostě jako herečku, což je výhoda," říká tvůrce nevšední prvotiny Restart. Opět slibuje "jiný" film, což se prý Havlové líbí.

Proč obsadil právě ji? "Hledám postavy, které tolik nehrají, mají to vžité. A životní příběh Havlové, ač jinak než u hrdinky Normalu, prodělal také veliký vývoj. Navíc je vizuálně přitažlivá a zapadá do výtvarné kompozice," líčí režisér.

Společenský přerod Německa 30. let chápe jako zlom, kdy jeden svět zaniká, druhý se rodí a šílenství se stává normálním. "Je zajímavé sledovat na pozadí takové doby komorní drama tří lidí, jimž stavím do kontrastu masové výjevy stovek komparzistů," říká.

Vedle Kňažka hrála Havlová už ve Weiglově Rusalce: "A kafkovský advokát vstupující do děje jako by odnikud nesmí mít žádnou historii; proto ho hraje nepříliš známý, ale úžasně fotogenický Gajdoš," shrnuje režisér.

Do kin v lednu
S Havlovou zkoušel už od podzimu: "Už na první schůzce jsme si padli do oka, až mě překvapilo, co vše o mně věděla z internetu. Teď se jí zase líbí, jak se díky technice natáčení zrychlilo," říká režisér o své hvězdě, která prý nemá žádné zvláštní požadavky, nevodí s sebou manžela a angličtinu bere s ostatními jako dnes už naprosto běžnou věc.

Po opožděném nedělním obědě – na výběr měli svíčkovou a smažený sýr – čeká herce další scéna v baru. Natáčení završí v květnu v Německu, kde se odehraje vrahovo zatčení v kostele, většinu dobového Düsseldorfu včetně masových obrazů si však zahraje Praha. A do kin přijde "moderní dobovka" 8. ledna 2009.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Najdete na iDNES.cz