Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klapka! Filmové sólo pro Dagmar Havlovou

  9:30aktualizováno  9:30
Herečka Dagmar Havlová točí film Normal. V neděli natáčela s Pavlem Gajdošem, jenž hraje obhájce jejího filmového muže - sériového vraha.

Dagmar Havlová | foto: Míla Lepší

V někdejší továrenské čtvrti, v Hostivaři, se potkaly dva filmové světy. Na jedné straně silnice se točí Ulice, nekonečný seriál ze současnosti. A hned naproti v ateliérech Gatteo si filmaři hrají na Německo 30. let. Tady vzniká thriller Normal, tady strávila víkend bývalá první dáma Dagmar Havlová: nyní coby filmová manželka sériového vraha.

K filmům pro kina se vrací po šestnácti letech a v naprosto odlišném typu role, než jaký představovaly její Vlasta z Dědictví aneb Kurvahošigutntag či Ester ze snímku Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný. Má tu dramatické sólo mezi dvěma muži, svým manželem v podání Milana Kňažka a jeho obhájcem, jenž se stal filmovou šancí divadelního herce Pavla Gajdoše.

And Action!
Až včera, po dvaceti dnech natáčení, přišla na řadu scéna, kdy se hrdinka a mladý ctižádostivý advokát sejdou poprvé: v baru. "Místo schůzky vybíral on, ale město moc nezná; proto ten podnik nevalné úrovně," vysvětluje dekoraci mluvčí projektu Pavel Sladký.

Mezinárodní štáb se domlouvá anglicky. Kameraman Antonio Riestra, jenž asistoval u děl Frida či Amores perros – Láska je kurva, upravuje záclony, za nimiž "jako" projíždějí auta a blikají neony. Místnost zdobí orchestrion a korálkový závěs, umělým dýmem prochází animírka v síťovaných punčochách a noviny z roku 1935 píší o leteckém expressu Praha – Bukurešť a úmrtí Ignáta Herrmanna.

Na hrdiny čeká červené víno, ale herci si v civilu objednávají: on vodu a ona čaj. Proti Gajdošovi v tmavém obleku usedá Havlová v zelených šatech; v rukou svírá křížek, působí křehce, pohuble, zdrženlivě a distingovaně. Při zkoušce dialogu jí větu "Vaše rozhodnutí obhajovat Petra je statečné" opraví režisér Julius Ševčík: "Odvážné, ne statečné." A jede se naostro: And Action!

Jiná než kdysi
Na otázku, zda ji muž nutil k sňatku, hrdinka odpovídá:  "Ale ne, samozřejmě že ne. Zamilovali jsme se, potřebovali jsme se. Já jeho, on mě." Pak zvrátí tok rozhovoru vlastními dotazy: "A vy jste ženatý? Nepotkal jste tu pravou?" Načež bez zaváhání pokračuje: "Vaše rozhodnutí obhajovat Petra je odvážné. Při všech těch lžích, co se o něm píšou v novinách. Chtěla bych ho vidět." Obhájce jí musí říci pravdu – že je manžel obviněn z devíti vražd. Žena nehne brvou: "Je to můj muž. A je ve vězení. A potřebuje mě."

Havlová je jiná, než jak si ji diváci pamatují; její hrdinka mluví klidně, zdrženlivě, s tichým soustředěním a sebekontrolou. Než se záběr pojede podruhé, Gajdošovi masírují krk a herečka se pousměje: "To bych dneska taky potřebovala."

Ševčík si vybral zahraničního kameramana ze dvou důvodů: "Vyhovuje mi jeho obrazové vidění a navíc není s Havlovou nijak spojen. Na rozdíl od českých kolegů ji vnímá prostě jako herečku, což je výhoda," říká tvůrce nevšední prvotiny Restart. Opět slibuje "jiný" film, což se prý Havlové líbí.

Proč obsadil právě ji? "Hledám postavy, které tolik nehrají, mají to vžité. A životní příběh Havlové, ač jinak než u hrdinky Normalu, prodělal také veliký vývoj. Navíc je vizuálně přitažlivá a zapadá do výtvarné kompozice," líčí režisér.

Společenský přerod Německa 30. let chápe jako zlom, kdy jeden svět zaniká, druhý se rodí a šílenství se stává normálním. "Je zajímavé sledovat na pozadí takové doby komorní drama tří lidí, jimž stavím do kontrastu masové výjevy stovek komparzistů," říká.

Vedle Kňažka hrála Havlová už ve Weiglově Rusalce: "A kafkovský advokát vstupující do děje jako by odnikud nesmí mít žádnou historii; proto ho hraje nepříliš známý, ale úžasně fotogenický Gajdoš," shrnuje režisér.

Do kin v lednu
S Havlovou zkoušel už od podzimu: "Už na první schůzce jsme si padli do oka, až mě překvapilo, co vše o mně věděla z internetu. Teď se jí zase líbí, jak se díky technice natáčení zrychlilo," říká režisér o své hvězdě, která prý nemá žádné zvláštní požadavky, nevodí s sebou manžela a angličtinu bere s ostatními jako dnes už naprosto běžnou věc.

Po opožděném nedělním obědě – na výběr měli svíčkovou a smažený sýr – čeká herce další scéna v baru. Natáčení završí v květnu v Německu, kde se odehraje vrahovo zatčení v kostele, většinu dobového Düsseldorfu včetně masových obrazů si však zahraje Praha. A do kin přijde "moderní dobovka" 8. ledna 2009.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz