Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klapischova Paříž nabízí mizící obraz věčného města

  17:09aktualizováno  17:09
Říká se, že milovat Paříž znamená milovat život. Nový film nesoucí název stejný jako francouzská metropole vypráví o nemocném muži, jehož život visí na vlásku. A díky tomu se ho naučí milovat.

Z filmu Paříž | foto: SPI Film

Natočit film, ve kterém bude hrát Paříž jednu z hlavních rolí, chtěl režisér Cédric Klapisch už dlouho. "Moje předchozí filmy byly vždy dost o Paříži, ale nikdy ne přímo o ní. Měl jsem pocit, že chodím okolo horké kaše, až nastal ten správný okamžik," říká režisér.

Z filmu PařížZároveň tak odmítá tvrzení, která francouzskou metropoli nazývají mrtvým městem. Proto chtěl ukázat Paříž v této možná trochu banální době. "Uvažoval jsem i o tom, že dám filmu podtitulek Mizící obraz věčného města," podotýká Klapisch.

Hlavním hrdinou hořké komedie je nemocný Pařížan, který se sám sebe ptá, jestli umře. Jeho stav mu přitom dává nový pohled na všechny lidi, které denně potkává. Úvahy o smrti se náhle setkávají s hodnotou života, života druhých a života samotného města nad Seinou.

Film tak nabízí mozaiku složenou z každodenních osudů zelináře, pekařky, sociální pracovnice, architekta, bezdomovce, vysokoškolského profesora, modelky nebo ilegálního přistěhovalce. A ač se všichni hrdinové mohou zdát všední a jejich problémy bezvýznamné, tak pro každého z nich je jejich život jedinečný a problémy těmi nejdůležitějšími na světě.

TRAILER K FILMU PAŘÍŽ

"Vyskytuje se tu mnoho rozdílných lidí a světů, které se nedotýkají, sociální třídy, které se nesetkávají, ale je tu i bratrství. Skutečně je to dost o otázce bratrství," vysvětluje režisér.

"Film, to je často příběh jedné cesty. Zde sledujeme více postav a také více cest. Individuální cesty vytváří v tomto filmu kolektivní emoce. Problémy jedněch živí, přes střihové triky, problémy druhých," dodává.

Z filmu PařížJako příklad Klapisch uvádí sourozeneckou dvojici ztvárněnou Juliette Binochetovou a Romainem Durisem - ona je sociální pracovnice a zajímá se o kolektivní problémy, on je tanečník a zajímá se jen o své tělo.

"Pierre je tanečník, který už nemůže tancovat, protože je nemocný. Čeká na transplantaci srdce a má pouze čtyřicetiprocentní šanci úspěšnosti. Je v pořadníku a přežívá s úzkostí, nadějí a tajemstvím, které to čekání způsobuje," popisuje Duris.

S Klapischem spolupracoval už na šesti filmech - režisér dokonce přiznává, že si bez svého dvorního herce už nedokáže natáčení ani představit. S tím měla zpočátku problémy i Binochetová.

Z filmu Paříž"Nechtěla jsem to příliš vnímat. Snažila jsem se vytvořit si se Cédricem spontánní vztah, směr, kterým bychom se ubírali. Řekla bych, že to bylo období přizpůsobování. Jako by měl Cédric trochu obavy, ono to totiž vždy trochu nahání strach, pracovat s novými herci," míní herečka.

Nakonec se ale společnou řeč najít podařilo. "Cédric chtěl mít svůj film o vztahu k životu a příběhu. Viděl, že dva herci mohou mít také takový vztah, a myslím, že byl velmi spokojený. Romain a já jsme to vycítili. Takže jsem se cítila v této trojici spíše jako v páru s třetí osobou," dodává Binochetová.

Snímek Paříž už měli možnost vidět návštěvníci 43. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Ostatní návštěvníci kin se dočkají 31. července.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz