Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klapischova Paříž nabízí mizící obraz věčného města

  17:09aktualizováno  17:09
Říká se, že milovat Paříž znamená milovat život. Nový film nesoucí název stejný jako francouzská metropole vypráví o nemocném muži, jehož život visí na vlásku. A díky tomu se ho naučí milovat.

Z filmu Paříž | foto: SPI Film

Natočit film, ve kterém bude hrát Paříž jednu z hlavních rolí, chtěl režisér Cédric Klapisch už dlouho. "Moje předchozí filmy byly vždy dost o Paříži, ale nikdy ne přímo o ní. Měl jsem pocit, že chodím okolo horké kaše, až nastal ten správný okamžik," říká režisér.

Z filmu PařížZároveň tak odmítá tvrzení, která francouzskou metropoli nazývají mrtvým městem. Proto chtěl ukázat Paříž v této možná trochu banální době. "Uvažoval jsem i o tom, že dám filmu podtitulek Mizící obraz věčného města," podotýká Klapisch.

Hlavním hrdinou hořké komedie je nemocný Pařížan, který se sám sebe ptá, jestli umře. Jeho stav mu přitom dává nový pohled na všechny lidi, které denně potkává. Úvahy o smrti se náhle setkávají s hodnotou života, života druhých a života samotného města nad Seinou.

Film tak nabízí mozaiku složenou z každodenních osudů zelináře, pekařky, sociální pracovnice, architekta, bezdomovce, vysokoškolského profesora, modelky nebo ilegálního přistěhovalce. A ač se všichni hrdinové mohou zdát všední a jejich problémy bezvýznamné, tak pro každého z nich je jejich život jedinečný a problémy těmi nejdůležitějšími na světě.

TRAILER K FILMU PAŘÍŽ

"Vyskytuje se tu mnoho rozdílných lidí a světů, které se nedotýkají, sociální třídy, které se nesetkávají, ale je tu i bratrství. Skutečně je to dost o otázce bratrství," vysvětluje režisér.

"Film, to je často příběh jedné cesty. Zde sledujeme více postav a také více cest. Individuální cesty vytváří v tomto filmu kolektivní emoce. Problémy jedněch živí, přes střihové triky, problémy druhých," dodává.

Z filmu PařížJako příklad Klapisch uvádí sourozeneckou dvojici ztvárněnou Juliette Binochetovou a Romainem Durisem - ona je sociální pracovnice a zajímá se o kolektivní problémy, on je tanečník a zajímá se jen o své tělo.

"Pierre je tanečník, který už nemůže tancovat, protože je nemocný. Čeká na transplantaci srdce a má pouze čtyřicetiprocentní šanci úspěšnosti. Je v pořadníku a přežívá s úzkostí, nadějí a tajemstvím, které to čekání způsobuje," popisuje Duris.

S Klapischem spolupracoval už na šesti filmech - režisér dokonce přiznává, že si bez svého dvorního herce už nedokáže natáčení ani představit. S tím měla zpočátku problémy i Binochetová.

Z filmu Paříž"Nechtěla jsem to příliš vnímat. Snažila jsem se vytvořit si se Cédricem spontánní vztah, směr, kterým bychom se ubírali. Řekla bych, že to bylo období přizpůsobování. Jako by měl Cédric trochu obavy, ono to totiž vždy trochu nahání strach, pracovat s novými herci," míní herečka.

Nakonec se ale společnou řeč najít podařilo. "Cédric chtěl mít svůj film o vztahu k životu a příběhu. Viděl, že dva herci mohou mít také takový vztah, a myslím, že byl velmi spokojený. Romain a já jsme to vycítili. Takže jsem se cítila v této trojici spíše jako v páru s třetí osobou," dodává Binochetová.

Snímek Paříž už měli možnost vidět návštěvníci 43. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Ostatní návštěvníci kin se dočkají 31. července.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Hyundai i30...
Hyundai i30...

r.v. 2010, naj. 149 322 km, diesel
139 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz