Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hosté Plovárny, klasici humoru i vše o Bondovi. Vybírejte knižní dárky

  9:58aktualizováno  9:58
Kniha stále patří mezi nejoblíbenější vánoční dárky, na tom nic nemění počítače ani elektronické čtečky. Knihy si pod stromeček dávají i lidé, pro které je takový přírůstek do knihovny třeba jen jediný za rok. Nabízíme pár tipů pro orientaci v předvánoční nabídce.
Knížky pod stromeček

Knížky pod stromeček | foto:  Michal Šula, MAFRA

Samozřejmě, že když mluvíme o dárcích, nejoblíbenější bývají u dárců, a jistě i u obdarovaných, knihy z kategorie takzvaně dárkových. Bohatý knižní trh najde v tomto ohledu uspokojení pro každou náturu.

James Bond

James Bond

Tak například milovníci umění uvítají světově unikátní monografii editorů Reinholda J. Fätha a Davida Vody o antroposofickém umění s názvem Aenigma. Fanoušky filmu a protřepaného suchého martini potěší nová verze Encyklopedie Jamese Bonda, jež je rozšířena až po předposlední titul milované série Skyfall.

Vyznavače trochu jiné odrůdy fantazie nemůže nepotěšit hodně obrazově pojatá monografie jednoho z mála českých ve světě uznávaných filmových tvůrců Karel Zeman a jeho kouzelný svět, již daly dohromady režisérova dcera Ludmila Zemanová a vnučka Linda Zeman Spaleny.

Televizní diváky potěší další díl knižního zpracování pořadu Na plovárně. Tentokrát mezi 23 hosty Marka Ebena najdeme Mela Gibsona, Dana Browna, Petra Šabacha nebo Petra Jandu.

Z kostela do hospody

kostely

kostely

Cestovatelé po vlastech českých by mohli například ocenit luxusně vybaveného (a do příručního batůžku po pravdě řečeno poněkud těžkého) průvodce Dřevěné a polodřevěné kostely, kaple a zvonice České republiky.

A až ve zdraví doputují do Prahy, mohou se zastavit „na jedno“ tam, Kde pijí múzy, jak praví titul druhého dílu série Lukáše Berného, provázející po pražských nálevnách, oblíbených v různých časových obdobích uměleckou veřejností. Tentokrát se vše točí kolem Jelínkovy plzeňské pivnice a několika okolních podniků.

Vánoce ovšem slaví i posluchači rockové hudby. Jedny potěší obrázková kniha Mata Snowa o kapele U2 Revoluce, jiné (anebo i některé totožné) zase obsáhlý životopis Bruce Springsteena Není to jen rock’n’roll.

Ježíš z Nazareta

Ježíš z Nazareta

Ve vysloveně dárkových podobách někteří vydavatelé uvádějí, zejména před Vánocemi, také beletrii. V této oblasti by měla asi nejvíce, právě v těchto časech, zaujmout dvojdílná, úhrnem asi třináctisetstránková románová freska Ježíš z Nazareta od Romana Brandstaettera.

V značně sekularizované české společnosti však bude mít asi větší úspěch „vánoční“ vydání Kmotra Maria Puza. Ve stylizované krabici od whisky, s třemi průstřely celým textem, patronou na záložce a obrázky z Coppolových filmů.

Beletrie do ruky i do uší

Hodně zajímavých beletristických knih se však objevuje i mimo luxusní, a tudíž patřičně drahé edice. Mezi českými novinkami se objevuje například Petr Šabach (A nakonec Vánoce), Martin Fahrner (Bláznův kabát) nebo Ondřej Horák (Sametání pod koberec).

Borges

Borges

Velké tituly najdeme i v aktuální nabídce nakladatelů z oblasti světové klasiky. Řeč je třeba o nejrozsáhlejším a vůbec poprvé přeloženém románu Vladimira Nabokova Ada aneb Žár nebo o souboru existenciálních esejů Alberta Camuse Mýtus o Sisyfovi. Ale i o svérázné, vtipně ironické knize Šest problémů pro dona Isidra Parodiho autorů Jorge Luise Borgese a Adolfa Bioye Casarese.

Moderní světovou literaturu může pod stromečkem zastupovat například román Kaspara Collinga Nielsena Dánská občanská válka 2018–24, jenž nahlíží do ne zrovna veselých vizí nejbližší budoucnosti. Anebo Boží hora, poetický pohled na chudou čtvrť Neapole Montedidio z pera Erriho de Luky. Či lyrická alegorie o střetu dobra a zla Na útěku od španělského autora bestsellerů Jesúse Carraska.

Mlýn na mumie

Mlýn na mumie

A nakonec ještě pár tipů pro ty, kteří v každodenním shonu preferují „čtení do ucha“, tedy audioknihy. V podání Ivana Řezáče a Zdeňka Maryšky vyšel jeden z nejzábavnějších českých románů posledních let, Mlýn na mumie Petra Stančíka, letos oceněný Magnesií Literou.

Vyprávění Himmlerovy kuchařky, jak zní titul knihy Franze-Oliviera Giesberta, propůjčila svůj herecký um Taťjana Medvecká. Moderní klasiky české literatury, románu Jozova Hanule, známého z filmového zpracování jako Želary, se zhostila Lenka Vlasáková.

Letošní novinku Umberta Eca Nulté číslo promptně načetl Petr Oliva. A kdo má rád veselá vyprávění, nebude zklamán titulem Klasici laskavého humoru v podání pánů Wericha, Horníčka, Suchého či Svěráka.

Vánoční iDNES.cz
Autor:Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

Další z rubriky

RECENZE: Petra Hůlová má povedený návod, jak lze převychovat muže

Spisovatelka Petra Hůlová

Nová próza Petry Hůlové Stručné dějiny Hnutí láká už obálkou. Zaťatá pěst vypadá výhružně. Na koho míří? Na muže. Na...

GLOSA: Ani na masáž nebyl čas. Ivanka Trumpová baví naivitou

Ivanka Trumpová v Bílém domě (3. února 2017)

Ivanka Trumpová přepisuje pravidla úspěchu. Respektive si to myslí. Loni vydala knihu, ve které ženám radí, jak si...

Lekl se, že lidé čtou Padesát odstínů šedi, tak napsal detektivku

Spisovatel Tony Parsons

Dříve se toulal Tony Parsons po nocích s Brucem Springsteenem, teď ve svých knihách vysílá za setmění do londýnských...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz