Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kirk Douglas převzal Zlatého medvěda

  13:47aktualizováno  13:47
Zlatého medvěda, čestnou cenu mezinárodního filmového festivalu Berlinale v Berlíně, udělila porota hollywoodské legendě, čtyřiaosmdesátiletému Kirku Douglasovi za celoživotní dílo. Pocty se mu dostalo při galapředstavení jeho protiválečného filmu z roku 1957 Stezky slávy, který natočil režisér Stanley Kubrick.

Četní filmoví fanoušci předtím v pátek vítali Douglase u berlínské Červené radnice, kde se herec zapsal do Zlaté knihy města. Pak nechal zastavit své auto na obchodní třídě Friedrichstrasse a rozdával autogramy kolemjdoucím.

"Má generace musela bojovat za mír," prohlásil s dojetím v Berlíně, odkud v minulém století vzešly dvě světové války. "Vždy jsme chtěli pro naše děti vybudovat mírový svět."

Douglas, který se mimo jiné proslavil jako Spartakus ve stejnojmenném velkofilmu z roku 1960, se na radnici nevyhýbal ani svému zdravotnímu stavu a větou v němčině řekl: "Naučil jsem se tady německé slovo: Mrtvice!" Od mrtvičného záchvatu před třemi lety má totiž Douglas problémy s mluvením.

Po záchvatu nemohl mluvit vůbec, ale železným tréninkem herec dosáhl toho, že zase slušně hovoří. "Naučil jsem se v životě, že se člověk nikdy nesmí vzdávat," dodal ke svému osudu.

V německé metropoli si také stěžoval na přetechnizovanost dnešního filmu a zbytečnost speciálních efektů. Ve filmech z jeho doby šlo "více o charaktery". "Nedávno jsem říkal Arnoldu Schwarzeneggerovi: Ty potřebuješ celou dávku ze samopalu, abys odrovnal zloducha. Já jsem kdysi potřeboval jen jednu kulku nebo ránu pěstí," říká Douglas.

S herectvím začínal před 55 lety
Douglas, který je otcem herce Michaela Douglase, byl třikrát nominován na Oscara za role v filmech 'Champion' (Šampión, 1949), 'Lust for Life' (Žízeň po životě, 1956) a 'The Bad and the Beautiful' (Zlo a krása, 1952). Prestižní ocenění však obdržel až v roce 1995 za celoživotní dílo.

Na hereckou dráhu Douglas vykročil v roce 1946 a velmi často se na stříbrném plátně objevoval v rolích drsných mužů Divokého Západu. Proslul jako představitel Spartaka ve stejnojmenném filmu Stanleyho Kubricka z roku 1960.

Douglas se stane dvanáctým držitelem Zlatého medvěda za celoživotní dílo. Před ním byli takto oceněni například James Stewart, Sophia Lorenová, Alain Delon, Catherine Deneuveová a naposledy Jeanne Moreauová.

Hollywoodská filmová legenda, čtyřiaosmdesátiletý Kirk Douglas mává příznivcům při návštěvě Berlína, kde získal cenu Mezinárodního filmového festivalu Berlinale za celoživotní dílo - Zlatého medvěda (16. února 2001)

Hollywoodská filmová legenda, čtyřiaosmdesátiletý Kirk Douglas se uklání publiku na Mezinárodním filmovém festivalu Berlinale s cenou za celoživotní dílo - Zlatým medvědem (17. února 2001)

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Najdete na iDNES.cz