Dojde i na hrdinného proletářského chlapce Klementa Gottwalda pohledem roku 1987

Dojde i na hrdinného proletářského chlapce Klementa Gottwalda pohledem roku 1987 | foto: Post Bellum

Zlý imperialismus, laskavý Gottwald. Normalizační pohled znovu v televizi

  • 0
Stanice Kinosvět, která vedle kabelových sítí vysílá volně v Praze, Středočeském kraji či na Mostecku, začne od 20. ledna denně reprízovat dvacetidílný cyklus Potomci a předkové. Československé dějiny od roku 1918 po konec 80. let vykládal normalizačním pohledem, teď každou epizodu komentuje politolog Zdeněk Zbořil.

"Cyklus je pozoruhodný i kličkováním před bývalou ideologickou kontrolou a později naopak snahou přizpůsobit se změně poměrů v roce 1989. Sám o sobě tedy vytváří jakýsi dokument doby na druhou," vysvětluje programový ředitel Československé filmové společnosti Jan Jurka, proč kontroverzní pořad vracejí na obrazovku.

Potomci a předkové pocházejí z produkce někdejšího Krátkého filmu, kde se natáčeli řadu let. Jejich připomínka začne epizodou o životě před první světovou válkou, pokračuje již uctivým portrétem T. G. Masaryka, neboť se zrodil v roce 1990, a postupuje přes Mnichov, heydrichiádu a konec druhé světové války k Času rozhodnutí, jak se jmenuje díl o období 1945 až 1948.

V únorovém vysílání dojde na hrdinného proletářského chlapce Klementa Gottwalda, jak byl vnímán v roce 1987, i na jiné typické agitky z 80. let: jaderné zbraně, stavby mládeže, sjezdy komunistické strany nebo "zločiny imperialismu", počínaje rasismem a konče drogami. Zvláštní kapitolu tvoří pohled na historii Československa v dokumentu, který vznikl během dočasného uvolnění v roce 1968.