Marek Vašut

Marek Vašut | foto: Tv Prima

Kinoautomatem provedou Vašut nebo Hrubeš

  • 2
Po čtyřiceti letech ožije legendární filmový Kinoautomat. Dvě věci se však změní: moderátoři a způsob hlasování.

Film zůstal týž, divácká hra také. Má Miroslav Horníček vzít nahou sousedku do bytu, či nemá riskovat manželčin povyk? Stačí zvolit tlačítko: vpustit – nevpustit. A jak rozhodne většina publika, tak příběh na plátně pokračuje, dokud jej herec na jevišti znovu nezastaví a nevyzve k další volbě.

Ve hře je i Marek Eben
To je Kinoautomat, slavný vynález Radúze Činčery, který oslnil při své premiéře na světové výstavě Expo v Montrealu a jejž se režisérova dcera Alena Činčerová rozhodla čtyřicet let poté vzkřísit.

Unikátní představení, které spojuje kino s divadlem a z diváků činí spolutvůrce děje, se od 29. května vrátí do pražského kina Světozor, kde se uvádělo pouze v roce 1971, než z ideologických důvodů putovalo do trezoru.

Co se změní, to jsou moderátoři a způsob hlasování. "Tehdy se s Horníčkem střídalo na jevišti dalších šest lidí včetně Eduarda Hrubeše, který to teď zkusí opět. Novým průvodcem bude Josef Polášek, Marek Vašut, jenž může uvádět i anglickou verzi, a oslovili jsme Marka Ebena," uvedla Činčerová.

Eben potvrdil, že nabídku zvažuje, musí ji však sladit s termíny jiných svých aktivit.

Kinoautomat zatím počítá s jedenadvaceti večery, podle zájmu diváků však mohou přibýt další. Předprodej začne 10. května a Ivo Andrle ze Světozoru slíbil "příjemné ceny kolem sto padesáti korun".

Nová jsou rovněž "hlasovátka". Ta původní byla zabudována v sedadlech – vedla k nim změť již dávno ustřižených drátů. Nyní dostane každý divák bezdrátové zařízení se zpětnou kontrolou hlasování na displeji.

Díky nové technologii se Kinoautomat může vypravit i do mimopražských sálů, navíc časem vyjde také na DVD, kde děj přerušuje vklíčovaná postavička moderátora, českého či anglického, a divák volí vývoj děje pomocí ovladače.

"Jenže doma se dívají zpravidla dva lidé, takže hrozí rovnost hlasů a hádky," upozornila se smíchem režisérka.

Horníček na jachtě
Traduje se, že hned u první volby, zda vpustit krásku oděnou jen ručníkem do bytu, vítězí zpravidla "ano". Diváky může zviklat moderátor naznačující, že varianta "ne" jim poskytne "nahatější" záběr, v Montrealu se o výjimku postaral sál plný jeptišek, které byly proti.

Pro Expo se tenkrát Horníček "naučil" anglicky prý čistě mechanicky. "Vydával jen zvuky, netušil, co znamenají, žasl, že se lidé smějí. A pro setkání s novináři ho táta naučil anglicky jedinou větu – Pohovořit s vámi nemohu, popít mohu," vzpomíná dcera.

Ač Kinoautomat dobyl svět, místo Činčery jeho objev prodával státní film. "Skončil tak u dámy, s níž měli nedořešené účty kvůli Obchodu na korze, a ta s ním sedm let, kdy byl na vrcholu módy, nic nedělala. Až příští majitel práv pak Kinoautomat obnovil s barevnými dotáčkami Horníčka na jachtě," líčí Činčerová.

Pokus "opsat" nápad v seriálu o kuchaři Svatoplukovi dopadl tak špatně, že s ním Činčera nechtěl být spojován; před osmi lety zemřel.