Doporučujeme

Miroslav Horníček a Zuzana Neubauerová na scéně Kinoautomatu na světové výstavě

Miroslav Horníček a Zuzana Neubauerová na scéně Kinoautomatu na světové výstavě EXPO 1967 v Montrealu. | foto: ČTK

Kinoautomat slaví 40 let. A tak znovu ožije

  • 1
V pražském kině Světozor ožije legendární Kinoautomat Radúze Činčery - hit světové výstavy Expo 1967 v Montrealu. Od 29. května bude mít jedenadvacet repríz.

Pořad je dnes uznáván jako první interaktivní filmové představení na světě, do jehož děje zasahovali diváci a určovali, kterým směrem se má dále ubírat.

"Uvidíme, jak je po těch letech přijmou diváci," řekla dcera filmového scenáristy a režiséra Alena Činčerová. Nevyloučila ani prodloužení této "štace", případně její anglickou verzi.

Sál kina, v němž byl Kinoautomat v repertoáru začátkem 70. let, bude vybaven přenosným hlasovacím zařízením, osoba moderátora těchto setkání je zatím tajemstvím.

Činčerová spolupracovala i na vznikajícím DVD s tímto programem, který byl loni v únoru úspěšně uveden v londýnském National Film Theatre (NFT) v rámci kompletní retrospektivy jednoho z klíčových autorů české filmové "nové vlny" Pavla Juráčka.

Kvůli jedinému večeru musely být tehdy vyřešeny jevištní vstupy, tedy místa, kde Miroslav Horníček v Kanadě zastavoval v dramatických chvílích na plátně děj a vyzýval diváky, aby volbou mezi dvěma tlačítky rozhodovali o pokračování filmového příběhu.

Národní filmový archiv zrekonstruoval čtyřicet let starou filmovou kopii včetně původního anglického dabingu, takže nosič DVD bude dvojjazyčný. Jeho vznik podpořil fond kinematografie, koproducent Christopher Hales získal grant britské Rady pro umělecký a humanitní výzkum.

Hrdinou příběhu Kinoautomatu, na němž Činčera spolupracoval s Pavlem Juráčkem, Jánem Roháčem a Vladimírem Svitáčkem, byl Miroslav Horníček jako pan Novák. U jeho dveří zvoní sousedka. Je téměř nahá, s osuškou na těle, neboť si zabouchla dveře od bytu. Prosí ho, aby ji pustil k sobě domů.

On má dilema - vyhovět půvabné dámě, či ne, protože se má každou chvíli vrátit jeho žena, která má navíc narozeniny. Horníček nechal řešení této prekérní situace na divácích. Ti zmáčkli červené či zelené tlačítko a příběh se odvíjel podle rozhodnutí většiny, která volila ještě devětkrát.

I přes úspěch výstavy Expo se Kinoautomat nestal světovým hitem - tehdejší vedení státní kinematografie ho označilo za ideologicky nepřípustný a uzavřelo do trezoru.

"Jen párkrát se mému otci podařilo uvést původní a později i nový příběh v zahraničí, ovšem jen s velkými obstrukcemi," uvedla Činčerová. V polovině 90. let Kinoautomat vzkřísila Česká televize, uveden byl na Techfilmu i Febiofestu.

Multimediální mág Radúz Činčera zemřel 28. ledna 1999 ve věku 75 let. Po celý život spojoval dvě lásky, divadlo a film, do jediné podívané a svými projekty překvapoval mezinárodní publikum i v Ósace, Vancouveru, Kobe, Granadě a dalších zemích.

,