Plakát k filmu Muži dnes a zítra | foto: Terryho ponožky

Kino Světozor obsadily desítky dvojrozměrných mužů

  • 0
Filmový plakát - svého času denní chleba českých výtvarníků, nyní rarita. Důkazem budiž výstavy plakátů, které se pravidelně konají v pražském Světozoru. Ta lednová má navíc velmi atraktivní téma: muže.

Plakát k filmu Muž na útěkuProjekt Zlatá éra československého filmového plakátu běží už tři roky, dosud se ale soustředil výhradně na prezentaci konkrétních, povětšinou žijících autorů nebo určitého časového období. Výstava Muž v československém plakátu je v tomto směru novinkou.

"Jak jsem se tak celé roky probíral jednotlivými plakáty, došlo mi, že mají řadu společných motivů, leccos se na nich často opakuje. Nevěřili byste, kolika plakátům dominuje mužská postava. A také kolik filmů má slovo muž přímo v názvu! Tak jsme si z muže udělali téma," vysvětluje kurátor výstavy a velký milovník plakátové kultury Pavel Rajčan.

Plakáty za dvacku i dvacet tisíc

Výstava, kterou si lze prohlédnout i virtuálně, na fajnšmekrovském webu Terryho ponožky, je z části prodejní a zahrnuje takové skvosty, jako je plakát k filmu Mladý muž a bílá velryba z dílny Zdeňka Zieglera (1978) či třeba pětitisícový klenot k Lelouchově Muži a ženě, který před dvaačtyřiceti lety vytvořil Milan Grygar (k mání je za pět tisíc korun).

Plakát k filmu Mladý muž a bílá velryba

"Exponáty jsme vybírali pouze ze sbírky, kterou se nám podařilo za ta léta shromáždit. To bylo v podstatě jediné omezení - neshánět jinde. Jinak šlo prostě jen o to najít muže, kvalitně zobrazené muže, a taky pokud možno cenné," usmívá se Rajčan nad otázkou, jakými kritérii se při sestavování expozice řídili.

Muži to nemají lehké

Nutno říct, že sbírka, o které mluví, má velmi úctyhodné rozměry a obsahuje řadu cenný úlovků: "Sháníme, kde se dá. Cenné kousky, což jsou většinou velkoformátové plakáty k slavným titulům, od kterých existuje pouze jeden exemplář, nakupujeme za poměrně velké peníze nejčastěji přímo od sběratelů. A protože jde výhradně o originály a ne o reprinty, často narazíte na plakát, který prostě nemůže být na prodej. Máme jen jeden a ten nedáme," vysvětluje Rajčan, proč se ceny plakátů v nabídce internetové galerie pohybují od několika stovek korun po desetitisíce.

Plakát k filmu Muž z prvního stoletíPlakát k filmu Muž z prvního století

Samotná výstava Muž v československém plakátu představuje padesát děl předních československých výtvarníků, přičemž téma muž má v v tomto případě i řadu úsměvných podsložek: "Plakáty k filmům Mlčení mužů, Ztracený muž, Muži bez práce či Muži v nesnázích dokreslují vskutku nelehkou, chvilkami deprimující roli mužů na tomto světě. Naopak plakáty k filmům Báječní muži na létajících strojích, Muži a hory nebo Muži v sedle svědčí o kratochvílích, které si muži umí dopřát." Podle Rajčanových slov se v plakátech odráží i vlastnosti, jako je mužská přelétavost (Muž z Hongkongu, Muž z Mallorky a Muž z Londýna) a nezapomíná se samozřejmě ani na vztah k ženám: tituly jako  Muž pod postelí, Jak se přiznat svému muž či S muži to není lehké mluví za vše.

V obležení mužů zůstane kino Světozor jen do 15. února, v dubnu už čeká na fanoušky plakátů další projekt - výstava tvorby Milana Grygara.