Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSA: Kingsley Amis dovedl pít. A hlavně skvostně psát

  13:49aktualizováno  13:49
Všechno dobré, co se dá říci o alkoholu, shrnul Kingsley Amis v Manuálu každodenního pijáka. Jeho český překlad právě vyšel v nakladatelství Plus.

Kingsley Amis | foto: Profimedia.cz

amis

Blíží se Vánoce, čas lásky a dobré vůle. "Nuže – abych se já dostal do rozpoložení, ve kterém bych se dokázal chovat k lidem opravdu hezky, musím se usilovně snažit; a nic mi v tomto ohledu nepomáhá tak účinně jako vhodné pití," svěřuje se v Manuálu každodenního pijáka Kingsley Amis. A uvádí seznam nápojů, "bez nichž by se moje Vánoce zvrhly ve frašku".

Ne-li nejvýraznějšího, tak rozhodně nejzábavnějšího člena "rozhněvaných mladých mužů", anglické generace literátů začínajících v 50. letech minulého století, ocenila královna Alžběta titulem sir či příslušná porota slavnou Bookerovou cenou za román Staří parťáci.

A hlavně miliony čtenářů celého světa, kteří si se Šťastným Jimem s potěšením opakují obličej vyjadřující pohlavní život starých Římanů nebo s Tlustým Angličanem prožívají jeho snobské eskapády.

A vtip, ironie, jemný cynismus, neúcta ke snobství, zaběhaným autoritám i kategorickým tvrzením charakterizují i Manuál každodenního pijáka, soubor textů, jež Amis v 70. a 80. letech věnoval alkoholu.

Shrnul v nich všechno dobré, co se o něm dá říci. Šíře Amisových praktických i teoretických znalostí je stejně obdivuhodná jako nechuť, kterou dává najevo například vůči přemoudřelým tlachalům o víně a jež připomíná vztah Jima Dixona k profesoru Welchovi.

Potěší nejen obsah, ale i názvy některých kapitol: Skrblíkův průvodce, Ochmelka na dietě, Jak se neožrat. Zejména lze doporučit důkladné studium rozboru kocoviny. Ostatně, nezbytné je pečlivě pročíst celou knihu – její poslední část totiž tvoří kvíz, ve kterém si Amis čtenáře hezky prozkouší.

Zbývá poděkovat Ivanu Tichému a Miroslavu Jindrovi za výborný překlad a nakladatelství Plus za vydání knihy. A ze samého nadšení neopomenout upozornění z předmluvy známého britsko-amerického autora Christophera Hitchense: že Amise "chlast nakonec dostal a obral jej o rozum, šarm i zdraví".

Hodnocení: 90 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz