Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSA: Kingsley Amis dovedl pít. A hlavně skvostně psát

  13:49aktualizováno  13:49
Všechno dobré, co se dá říci o alkoholu, shrnul Kingsley Amis v Manuálu každodenního pijáka. Jeho český překlad právě vyšel v nakladatelství Plus.

Kingsley Amis | foto: Profimedia.cz

amis

Blíží se Vánoce, čas lásky a dobré vůle. "Nuže – abych se já dostal do rozpoložení, ve kterém bych se dokázal chovat k lidem opravdu hezky, musím se usilovně snažit; a nic mi v tomto ohledu nepomáhá tak účinně jako vhodné pití," svěřuje se v Manuálu každodenního pijáka Kingsley Amis. A uvádí seznam nápojů, "bez nichž by se moje Vánoce zvrhly ve frašku".

Ne-li nejvýraznějšího, tak rozhodně nejzábavnějšího člena "rozhněvaných mladých mužů", anglické generace literátů začínajících v 50. letech minulého století, ocenila královna Alžběta titulem sir či příslušná porota slavnou Bookerovou cenou za román Staří parťáci.

A hlavně miliony čtenářů celého světa, kteří si se Šťastným Jimem s potěšením opakují obličej vyjadřující pohlavní život starých Římanů nebo s Tlustým Angličanem prožívají jeho snobské eskapády.

A vtip, ironie, jemný cynismus, neúcta ke snobství, zaběhaným autoritám i kategorickým tvrzením charakterizují i Manuál každodenního pijáka, soubor textů, jež Amis v 70. a 80. letech věnoval alkoholu.

Shrnul v nich všechno dobré, co se o něm dá říci. Šíře Amisových praktických i teoretických znalostí je stejně obdivuhodná jako nechuť, kterou dává najevo například vůči přemoudřelým tlachalům o víně a jež připomíná vztah Jima Dixona k profesoru Welchovi.

Potěší nejen obsah, ale i názvy některých kapitol: Skrblíkův průvodce, Ochmelka na dietě, Jak se neožrat. Zejména lze doporučit důkladné studium rozboru kocoviny. Ostatně, nezbytné je pečlivě pročíst celou knihu – její poslední část totiž tvoří kvíz, ve kterém si Amis čtenáře hezky prozkouší.

Zbývá poděkovat Ivanu Tichému a Miroslavu Jindrovi za výborný překlad a nakladatelství Plus za vydání knihy. A ze samého nadšení neopomenout upozornění z předmluvy známého britsko-amerického autora Christophera Hitchense: že Amise "chlast nakonec dostal a obral jej o rozum, šarm i zdraví".

Hodnocení: 90 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Bude mít Česko vlastní Hru o trůny? V září vyjde Ollo: Země sváru

Kit Harington a Rose Leslie v seriálu Hra o trůny (2012)

Příběh nejprve slavil úspěch na internetu, nyní vyjde i knižně. Prvotina překladatelky Háty Kreisinger Komňacké Ollo:...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz