Jak chodíme do kina? Pořád vede dabovaná komedie v klasickém sále

  6:59aktualizováno  6:59
Takřka tři čtvrtiny diváků dávají v kině přednost českému znění před původní verzí s titulky, jenom desetina dabing zásadně odmítá. Ze žánrů nejvíce táhnou komedie, podle průzkumu agentury NMS Market Research jim dává přednost 75 procent návštěvníků; přes 50 procent lidí má v oblibě akční filmy.

Z filmu Avengers: Infinity War | foto: Falcon

Nadpoloviční většina také volí tradiční sály, nikoli IMAX či 4DX. A kdysi módní 3D už zajímá jen třetinu lidí. Ač se jim předvídal zánik, loni kina naopak překonala historický rekord s celosvětovými tržbami bezmála 40 miliard dolarů. I u nás je nejvíce diváků od 18 do 34 let, pak návštěvnost razantně klesá.

Fotogalerie

Filmový titul si Češi podle průzkumu vybírají na základě doporučení od známých, recenzí a trailerů, až na místě se rozhoduje jen šestnáct procent diváků.

 „Komedie si udržely prvenství napříč všemi věkovými skupinami nehledě na pohlaví,“ potvrdil Kamil Kunc z agentury NMS Market Research. Následují akční filmy a sci-fi, preferované hlavně mladšími muži. 

V páru přichází skoro polovina lidí, sám vyrazí jen každý dvacátý divák. K pirátství se v průzkumu přiznalo 55 procent dotázaných, přitom však právě ti, kteří si filmy načerno stahují, současně chodí do kina častěji.

Z šesti nejnavštěvovanějších letošních děl tvořily polovinu komiksy, na nejnovější díl Avengers šel každý pátý, na čemž má podíl nejmladší sledovaná skupina od 18 do 24 let, z níž jej viděl každý druhý účastník průzkumu. Vedle komiksů lákaly pokračování Jurského světa, romance Padesát odstínů svobody a teenagerská komedie Fakjů pane učiteli 3.

Agentura se také diváků ptala, co si myslí o současné americké novince, permanentce zvané MoviePass, s níž se za deset dolarů měsíčně dá jít každý den na jeden film. Zájem o podobnou kartu by v Česku mělo 57 procent návštěvníků, investovali by do ní nejčastěji tři sta, někteří až pět set korun.

Autor:Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

Na dně Štrbského plesa našli po padesáti letech tomahavk Gojka Mitiće

Slovenští potápěči s nečekaným úlovkem staré filmové rekvizity

Velký had, poslední z kmene Mohykánů, stále neřekl poslední slovo. Slovenští potápěči totiž vylovili tomahavk, který do...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Další z rubriky

RECENZE: Rašín utopený v slzách. Podstatný kus jeho portrétu chybí

Z natáčení filmu Rašín

Diváci od dvoudílného Rašína očekávají celistvý portrét muže, jenž se takříkajíc zasloužil o stát. Film je však po oba...

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

Banksy skartované dílo přejmenoval na Láska v koši. Majitelce zůstane

Šokované publikum sleduje, jak Banksyho obraz ničí sám sebe.

Žena, která za více než milion liber zakoupila dílo záhadného umělce Banksyho, jež se vzápětí samo skartovalo, si jeho...Najdete na iDNES.cz