Kina příští rok ovládne Válka s mloky, nejdražší adaptace Čapka v historii

  • 43
Nejambicióznější český filmový projekt příštího roku? Válka s mloky jako sci-fi s bezmála dvousetmilionovým rozpočtem a pod taktovkou oscarové Agnieszky Hollandové. Zatím je na světě "jen" trailer, ale i ten zaujal tak, že se producentu Tomáši Krejčímu začali nabízet zahraniční investoři. Sami od sebe.

"Od plzeňského Finále, kde jsme projekt představili, se toho příliš  nezměnilo, stále jsme ve fázi příprav. Úžasná je ale reakce na upoutávku. Ozvalo se nám už asi šest zahraničních investorů.

Nenalákalo je kupodivu ani slavné jméno režisérky Agnieszky Hollandové, ani Čapkova látka. Zareagovali na trailer. To nás hodně potěšilo," řekl iDNES.cz producent Tomáš Krejčí,  který musí sehnat 163 milionů korun. 

Ukázka z komisku Válka s mloky podle Karla Čapka

"Je to velké sousto, uznávám. A samozřejmě jde jen o odhad, nikde není psáno, že se rozpočet ještě nenavýší. Ale já takhle pracuju. Děti z Aporveru taky nejsou levná záležitost, ale beru to tak, že když už dělám film, tak ať stojí za to," usmívá se Krejčí, který stojí i za dalšími nákladnými snímky - zmíněnou sci-fi Poslední děti Aporveru (rozpočet cca 80 milionů korun) či Kruanovými dobrodružstvími (70 milionů korun včetně TV seriálu).

Hledá se mlok

Agnieszka HollandováMomentálně má Krejčí k dispozici několik výtvarných návrhů a několik verzí scénáře, ze kterých by rád do konce roku vybral tu konečnou. "Adaptovat Čapka je velká zodpovědnost. Pochopitelně chceme zůstat co nejvěrnější předloze, zároveň bychom ale rádi natočili opravdu moderní film. Je to výzva," přiznává producent s tím, že se stejnou pečlivostí přistupují i k výtvarné stránce filmu.

"Jak bude vypadat mlok, to vám teď ještě skutečně neřeknu. Sami jsme zvědaví. Momentálně oslovujeme výtvarníky, jednáme s trikovými studii a vybíráme a vybíráme. Zatím se kloníme spíš k tomu, že filmový mlok bude vypadat jako normální mlok, ale kdo ví, jak to nakonec dopadne," podotýká.

Co je podle Krejčího naopak už teď více než jisté, je fakt, že počítačová animace, která může tvořit až polovinu výsledného díla, nebude záležitostí jednoho studia.

POČÍTAČOVÁ ANIMACE K POSLEDNÍM DĚTEM APORVERU

"Už na Dětech Aporveru jsme si ověřili, že není v silách jakéhokoli českého trikového studia, aby takovou zakázku zvládlo samo. Ne že by to neumělo, jen je to příliš velký objem práce. V Aporveru dělá na osmdesáti minutách triků pět firem a v případě Války s mloky to možná bude ještě víc," přemítá Krejčí.

Trailer, který mimo jiné ukazuje i zaplavený Vyšehrad, vznikl ve studiu Cinemagic. "Máme s nimi dobré zkušenosti ze zmíněných ´Dětí´a trailer se povedl, takže s ním počítáme určitě," dodává producent.

Televizní mloci nedopadli

Vedle technické stránky "Mloků" je nicméně zajímavá i geneze samotného nápadu zpracovat Čapkovu předlohu. "Už před nějakými deseti lety ji chtěla  adaptovat Agniezska Hollandová. Pro polskou televizi, jako seriál. Naštěstí se to nezrealizovalo, za pár kaček nemůže vzniknout adekvátní adaptace," říká český producent.

Ten se se slavnou polskou režisérkou, absolventkou FAMU, zná už z dob, kdy začínal. "Za hodně jí vděčím, v počátcích kariéry se za mě zaručila všude, kde jsem potřeboval. Stali se z nás přátelé, takže když jsem ji před pěti lety překvapil nápadem zfilmovat Válku s mloky, zajásala. Vlastně si plníme životní sen," vypráví Krejčí.

Z OSCAROVÉHO FILMU A. HOLLANDOVÉ EUROPA, EUROPA

S myšlenkou, že by si vzal na starost i režii, prý  původně koketoval, ale nakonec názor změnil. "Takový projekt potřebuje vysokou finanční podporu a tu bych jako začínající filmař těžko získával. Agnieszčino jméno je dobrý tahák a navíc i záruka, že výsledek bude kvalitní," chválí Krejčí Hollandovou s tím, že může být ještě všechno jinak.

O hereckém obsazení zatím ještě nikdo nepřemýšlel, s největší pravděpodobností prý ale nemáme počítat se zahraniční hvězdou.

O čem je Válka s mloky

Karel ČapekVálka s mloky vypráví o vzpouře mloků proti lidstvu. Kapitán van Toch objeví na tichomořském ostrůvku žijící inteligentní tvory podobné mlokům. V rámci výměnného obchodu je zásobí noži na obranu proti žralokům, výměnou od nich vybírá vylovené perly. Po jeho smrti se ale původně mírumilovné soužití s mloky změní v jejich vykořisťování. Mloci se vzbouří a začnou bourat pevniny, aby mohli rozšířit svůj podmořský svět. Válku s mloky Karel Čapek napsal v roce 1935.

"Válka s mloky je česká látka a chtěl bych, aby jí zůstala i ve filmové podobě, Včetně toho, že na ní bude dělat český tým a herci budou mluvit česky. Čapek je Čapek a v tomhle chci být patriot," zdůrazňuje s tím, že účast polské režisérky, která v září uvede jiný film na výsostně národní téma, Jánošíka, na tom nic nemění. "Podstatné je, že oba víme, o čem máme točit."