Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kina mají nové hity: generační muzikály

  4:49aktualizováno  4:49
Jeden je slunečný a uhlazený, druhý temný a drsný. Ale jinak vyšly obě americké módní novinky ze stejné úvahy: malý rozpočet, velké divácké zázemí. Křísí totiž vlnu muzikálů pro mladé.

Z filmu High School Musical 3 | foto: Disney Pictures

Hřiště pro Astaira
Film Muzikál ze střední 3: Maturitní ročník, jenž do Česka dorazí 4. prosince, je postrachem kritiků a miláčkem dětí. Za první víkend vydělal více než čtyřicet milionů dolarů ve Státech a stejnou sumu v dalších devatenácti zemích; stál přitom jen třináct milionů dolarů.

Ovšem pomohla mu skvělá reklama v podobě prvních dvou dílů, vysílaných jen v televizi. První Muzikál ze střední uvedl kanál Disney v lednu 2006 a rázem se stal nejsledovanějším snímkem stanice. Vzápětí jej převzaly desítky dalších stanic; dosud jej vidělo na 250 milionů lidí od Česka po Čínu.

Stejnou mánii loni vyvolala "dvojka", jejíž premiéru sledovalo rekordních 18 milionů kabelových diváků. Oba soundtracky získaly několik platinových desek, následovalo koncertní turné, muzikál na ledě – a teď i film pro kina.

TRAILER K FILMU MUZIKÁL ZE STŘEDNÍ 3

Jak to režisér a choreograf Kenny Ortega dělá? Svůj recept shrnuje do slov "co nejzábavnější, co nejbarevnější a co nejvíce vzrušující". Ve třetím dílu provede hrdiny v čele s dívčím idolem Zacem Efronem od basketbalu a školního muzikálu přes maturitní ples a zkoušku z dospělosti až k loučení se školou.

Poslední verze scénáře vznikaly ve spolupráci s herci a tanečníky ve studiu, kde se zkoušelo, ale i v teenagerovské muzice a tanci našel režisér místo pro hold klasickým filmům s Fredem Astairem. "Vypadaly, jako by svět byl jedno velké pódium, a já si řekl, že by bylo dobré to zopakovat pro novou generaci. Naším jevištěm se stalo celé fotbalové hřiště."

Jenže část mládeže romantickými teenagerovskými komediemi pohrdá a volí krvavější podívanou. Pro ty vznikl protipól Muzikálu ze střední, hudební horor Repo: Genetická opera, který v Americe odstartuje za týden a v Česku 20. listopadu.

Zpívání v krvi
Původně jevištní představení pro New York a Los Angeles převedl na plátno Darren Lynn Bousman, jehož jméno má u milovníků filmového strašení respekt. Režíroval totiž tři z pěti dílů kultovní hororové série Saw, jíž se Repo: Genetická opera podobá i nízkým rozpočtem – přišla na necelých devět milionů dolarů.

TRAILER K FILMU REPO: GENETICKÁ OPERA

Navíc láká na kontroverzní jméno hlavní hvězdy, hollywoodské skandalistky Paris Hiltonové, i když hudební znalci se spíše těší, jak se předvede sopranistka Sarah Brightmanová nebo Ogre, zpěvák industriální kapely Skinny Puppy.

Ovšem obsah je na hony vzdálen cudným prvním láskám roztleskávaček ze střední. Repo vypráví o světě, kde smrtící epidemie ničí lidské orgány ve velkém. Na vzácné "zboží" zavede jistý magnát systém splátek, pokud však zákazník nezaplatí třeba jen jednu jedinou, přijde "repoman", kultovní postava zámořské scény, a vezme si orgán zpět.

Zkrátka od mučení provázeného zpěvem slibují tvůrci "film natolik jiný, že ani není s čím srovnávat".
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Najdete na iDNES.cz