Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kidmanová: Nejsem paní Cruiseová!

  8:08aktualizováno  8:08
Nicole Kidmanovou bral posledních deset let Hollywood hlavně jako ozdobný přívěsek krasavce Toma Cruise. Teď se o ní začíná zase psát jako o herečce. Filmová podívaná Moulin Rouge, kde hraje luxusní kurtizánu a tanečnici, vydělala za jediný měsíc dvaačtyřicet milionů dolarů. Začátkem září měl snímek evropskou premiéru a teď už se hraje i u nás.

Režisér filmu Baz Luhrmann, který je obvykle docela sebevědomý, před premiérou Moulin Rouge prohlásil: "Může se stát, že pokud budou diváci prchat k východu ze sálu, ušlapou film k smrti." Diváci však vzali sály útokem přesně opačným směrem. A navíc se všichni shodují, že v roli drahé kurtizány Satin je Nicole Kidmanová výborná. Vysloužila si dokonce přívlastek novodobá Marlene Dietrichová.

S Cruisem je konec

Letošní rok nezačal pro Nicole vůbec dobře.
Dokončování snímku Moulin Rouge se protáhlo a herečku navíc trápila zranění. K těm přispělo náročné natáčení. Hned na začátku si zlomila žebro, které jí pak znovu prasklo při kostýmové zkoušce korzetu. Před koncem natáčení si poranila koleno a v práci pokračovala nadopovaná léky proti bolesti. Premiéra filmu, který nakonec stál padesát milionů dolarů, se opozdila.

Na začátku února její manžel Tom Cruise oznámil, že podá žádost o rozvod. Přišlo to jako blesk, protože ještě na Vánoce si vyměnili nádherné dárky, pili šampaňské a tančili při zamilovaných písních. Na předávání Zlatého glóbu 21. ledna už spolu nepřišli a o pár dní později se Tom odstěhoval do luxusního hotelu Bel Air v Los Angeles.

Skončila jedna z hollywoodských pohádek o šťastném manželství, o svazku, který nerozbije nikdo a nic. Pohádka, kterou po celých deset let bulvární tisk zpochybňoval zprávami o Cruiseově homosexualitě a kterou ani Nicole a Tom nedokázali dohrát až do konce.

Jejich rozvod, který vstoupil v platnost 7. srpna, pokračuje tahanicí o dvě adoptované děti, Isabellu Kidmanovou a Connora Cruise, a o více než třísetmilionové jmění, z něhož dvě třetiny vydělal Tom.

Během této nesnadné doby se však Nicole konečně povedlo to, o co celých deset let usilovala a co se jí dařilo jen se střídavými úspěchy. Přestala být paní Cruiseovou, a to nejen fakticky, ale především v očích lidí, kteří nikdy nevěřili, že je také herečka.

Extrovertní holčička


Manželství s jedním z nejžádanějších herců Hollywoodu totiž Nicole Kidmanové trochu nabouralo rozvíjející se kariéru, která na přelomu osmdesátých a devadesátých let slibně přeskočila z Austrálie do Ameriky. Po rychlé známosti a nenadálé svatbě na Vánoce roku 1990 pro ni najednou bylo daleko těžší přesvědčit režiséry, že za jejím herectvím nestojí pouze manžel.

Přitom Nicole na své kariéře začala pracoval v okamžiku, kdy jako šestiletá poprvé vystoupila ve školním vánočním představení - jako ovečka. Pak už to šlo jedno za druhým: v osmi kurz pantomimy, v deseti dramatický kroužek a k tomu od čtyř let balet. Její rodiče, biochemik a psycholog Anthony a zdravotnice Janelle, ji i její o tři roky mladší sestru Antonii vychovávali v ovzduší vzájemné důvěry a ve všem je podporovali. Rodina, která patřila k vyšší střední třídě, bydlela v australském Sydney v klidné čtvrti Longueville.

První čtyři roky života však Nicole strávila ve Spojených státech. Narodila se 20. června 1967 na Havaji, kde její otec vedl výzkum, a má proto vedle australského i americké občanství. Zařadit se mezi australské spolužáky pro ni nebylo jednoduché už kvůli jejím zájmům. Každý víkend totiž na rozdíl od vrstevníků vysedávala v divadle. "Koukali se na mě trochu divně, že chodím do divadla namísto toho, abych s nimi vylehávala na pláži," přiznává po letech. Spolužáci jí dali přezdívku Čápice, protože už tehdy vyrostla na svých 180 centimetrů.

Zanedlouho si však v divadle sama zahrála. "Každý večer jsem křičela Bij mě! Víc! Víc! Víc!," vypráví s úsměvem o své malé roli ve skandální Wedekindově hře Procitnutí jara. Následovala první role v televizi a vzápětí i ve filmu. To jí bylo čtrnáct.

Zářivý Hollywood

Ve filmu Úplné bezvětří, kde v roce 1989 hrála hlavní roli, si jí všimli američtí producenti a pozvali ji na schůzku s Tomem Cruisem, kterému hledali partnerku pro film z prostředí automobilových závodů Dny hromu.

"Když si Tom stoupnul a potřásli jsme si rukama, podívala jsem se na něj dolů a řekla si, že je to v háji," vypráví o prvním setkání Nicole. "Nevěděla jsem, že je tak malý. Bylo mi jasné, že automobilový závodník nemůže mít holku jako Eiffelovka. Řekla jsem si, no, aspoň jsem se podívala do Los Angeles. Druhý den mi volali, že tu roli mám. A co moje výška? zeptala jsem se. Tomovi to nevadí, odpověděli, takže to nevadí ani nám."

Tom Cruise první setkání s ní popsal daleko lapidárněji: "Moje první reakce, když jsem Nic poprvé uviděl, byl čistý chtíč." Cruise se okamžitě rozvedl s herečkou Mimi Rogersovou, o osm let starší, a ještě téhož roku si vzal Nicole. "Když jsme se vzali, slíbili jsme si, že bez sebe nebudeme nikdy déle než dva týdny," řekla Nicole. Letos jako oficiální důvod rozvodu uvedli dlouhodobé odloučení kvůli práci.

Nicolina kariéra v Hollywoodu se i po svatbě zdárně rozvíjela tempem jeden film ročně. S Tomem Cruisem natočila ještě Navždy a daleko, zahrála si v thrilleru V moci posedlosti, v melodramatu Můj život, v komiksovém filmu Batman navždy. Vrátila se zpátky do školy a absolvovala herecké kurzy ve slavném Actor´s Studiu.
Ale teprve v polovině devadesátých let si kritika všimla, že je Nicol Kidmanová taky herečka. Postaral se o to film Zemřít pro..., kde si zahrála tvrdou kariéristku, která touží po tom, stát se moderátorkou v televizi. Pro svůj cíl je ochotna udělat cokoliv, například nechat zavraždit manžela.

"Byl tu malý problém," vzpomíná na natáčení Nicole. "Producenti pro tu roli chtěli Meg Ryanovou. Režisér Gus Van Sant mě neznal. Tak jsem mu zkusila zavolat. Mluvili jsme spolu asi hodinu, řekla jsem mu, že je to pro mě šance, kterou mi nikdo jiný v Americe nedá. Obsadil mě rovnou po telefonu."

O rok později svou pověst dobré herečky potvrdila neobvyklým kostýmovým filmem Portrét dámy podle románu Henryho Jamese, který natočila s australskou režisérkou Jane Campionovou. Psychicky náročná práce na postavě hlavní hrdinky Isabel ji tak vyčerpala, že si chtěla udělat nejméně šest měsíců volno. Stihla však ještě rychle natočit film s Georgem Clooneym a ozval se Stanley Kubrick, že má pro ni a pro Toma hlavní role ve svém připravovaném snímku Eyes Wide Shut.

Ona je herečka, on jenom hvězda

"Nepotřebovala jsem číst scénář, chci hlavně pracovat se Stanleyem," přijala bez zaváhání Nicole. Když však jeden z nejslavnějších hereckých párů na nabídku obsedantního perfekcionisty Kubricka přistoupil, netušil, že je čeká nejnáročnější období jejich vztahu.

Natáčení se protáhlo z osmnácti týdnů na patnáct měsíců, přičemž přípravné práce trvaly ještě o rok déle. Vyčerpaného Harveye Keitla, který film původně režíroval, nahradil v průběhu natáčení Sydney Pollack. Také na Cruiseovi se podepsal permanentní stres a skončil se zdravotními problémy. Kromě toho musel odložit natáčení Mission Impossible 2. Jenom na ušlých honorářích prý za dobu natáčení přišel o šedesát milionů dolarů.

Kromě toho si pár vysloužil posměšky od bulvárního tisku, že si k natáčení otevřených sexuálních scén musel pozval odborného poradce. Znovu se objevily spekulace, že Cruise je bisexuál nebo homosexuál. Hvězdný pár soud s bulvárem vyhrál, ale tehdy před dvěma lety se znovu objevily i zprávy, že jejich manželství není úplně bez mráčku. Stanley Kubrick zemřel tři dny před dokončením filmu, který nakonec propadl. Kritici označili Nicole za výbornou, Tom prý hraje docela dobře jenom tehdy, když má na obličeji masku.

Herecký úspěch Nicole tak povzbudil, že se po letech vrátila do divadla a ve hře Modrý pokoj sklízela úspěchy nejdřív v Londýně a potom na Broadwayi.
Vzápětí dostala od Baze Luhrmana nabídku hrát kurtizánu Satin v Moulin Rouge. Strhujícím výkonem se odrazila k další kariéře. Tentokrát už jí nikdo nemůže vyčítat, že za ní stojí její manžel. A nikoho už to ani nenapadne. Naopak, zámořští kritici píší, že Nicole je herečka, zatímco její bývalý muž jen filmová hvězda.

Tom Cruise s manželkou Nicole Kidmanovou jsou podle názoru Američanů nejerotičtěšjím párem Hollywoodu

Nicole Kidmanová a režisér Baz Luhrmann

Nicol Kidmanová na festivalu v Cannes

Nicole Kidmanová a Tom Cruise

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová přijíždí na MFF Benátky

Nicole Kidmanová - nejhezčí nohy

Režisér Alejandro Amenabar s herečkou Nicol Kidmanovou na 58. MFF v Benátkách

Nicole Kidmanová ve filmu Moulin Rouge.

Režisér Baz Luhrmann a herečka Nicol Kidmanová.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz