Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ken Kesey: Rána proudem je horší než LSD

  12:26aktualizováno  12:26
Pětioscarový film Přelet nad kukaččím hnízdem Miloše Formana má sice mnoho fanoušků, ale Ken Kesey k nim rozhodně nepatří. Autor deprimujícího příběhu o vzpurném vězni a pacientovi psychiatrické léčebny, vyprávěný očima schizofrenického indiánského náčelníka Bromdena, film nikdy neviděl a ani ho prý vidět nechce. O to více se však zajímá o jevištní adaptaci tohoto dnes již klasického románu One Flew Over the Cuckoo's Nest z roku 1962, který se v tuzemsku překládá jako Vyhoďme ho z kola ven. Pětašedesátiletý spisovatel se šestého května chce osobně dostavit na premiéru hry, která se po osmatřiceti letech vrací na Broadway.

"Chápu, proč Kesey o ten film nemá zájem. Vždyť je to taková domácí storka o bláznech, v níž Jack Nicholson hraje především Jacka Nicholsona. Ale chybí tam ten nejvíce strhující moment - pohled do mysli schizofrenika," poznamenává Dale Wasserman, jehož dramatizace pomohla Keseyově próze ke světovému úspěchu.

I on však zažil hořké chvilky, když se producent Kirk Douglas snažil heroizovat buřiče McMurphyho, kterého si na Broadwayi také zahrál. Premiéra v roce 1963 však byla rozpačitá: "Celou noc jsme proseděli v restauraci a napjatě čekali na ranní noviny. Tři recenze byly pro, tři proti," líčí Kesey. Dale Wasserman potom svůj text přepracoval a jeho nová verze se po premiéře v San Francisku (1968) vydala na úspěšné divadelní tažení. V této podobě by se měla v neděli objevit i na Broadwayi: "Téměř všechno bude stejné: scéna, hudba, podařilo se nám zachovat i podstatné obsazení souboru," těší se Wasserman.

"Hra se všude na světě hraje pod Wassermanovým jménem, který tak má jako opisovatel pomalu větší autorská práva než skutečný autor," upozorňuje Jaroslav Kořán, který román překládal do češtiny na konci sedmdesátých let a minulý rok Wassermanovu adaptaci nově převedl pro Divadlo Na Fidlovačce. Osobně ho prý zarazilo, že hra přímo opisuje dialogy z knihy. "

Bez té hry by byl můj román jen malou bublinou," nedělá si dnes iluze spisovatel, který své dílo napsal v době, kdy spolu s Robertem Stonem navštěvoval proslulý literární seminář Wallace Stegnera na Stanfordské univerzitě. Jelikož už Keseymu došly peníze na pravidelné dávky LSD, našel si práci jako dozorce v nemocnici pro veterány. Sloužil tam od půlnoci do osmi ráno a obklopovali jej tam prý lidé šílení jak peklo. "Seděl jsem v sesterně, před sebou psací stroj a flašku coly. Najednou vejde chlap ve velkých botách a pomalu říká: Viděl jsem tě pít z té skleněné lahve. Můžeš tím způsobit hodně neštěstí. A já jsem jen sklonil hlavu a všechno to zapsal," vzpomíná Kesey na setkání s Randlem P. McMurphym, který v románu předstírá šílenství, aby unikl z vězení. Autoritativní sestra Ratchedová ho však v psychiatrické léčebně vystaví elektrošokům. Ostatně ty si také vyzkoušel sám Kesey, když se záměrně dotkl drátu v zásuvce. "LSD je hodně tvrdé, ale tohle je ještě horší. Už bych to nikdy neudělal."

S některými předobrazy postav Kesey komunikoval ještě po vydání "Kukaččího hnízda". Od náčelníka Bromdena mu přišel dopis, že se chystá do Manitoby jako zápasník, do "sestry Ratchedové" omylem vrazil v Oregonu: "Ta domýšlivá ženská se mě zeptala: Pamatuješ si mě? Sestru Ratchedovou?" Prý se stala slavnou díky mému románu.

Ken Kesey

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz