Keitel a Ondříček převzali Křišťálový glóbus

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech začal. Slavnostní zahájení ve Velkém sále hotelu Thermal otevřelo 39. ročník prestižní přehlídky. Během úvodního ceremoniálu obdrželi Cenu za celoživotní přínos americký herec Harvey Keitel a český kamaraman Miroslav Ondříček.

Těsně před zahájením šokovala oba oceněné zpráva o úmrtí legendárního herce Marlona Branda. Harvey Keitel dokonce vyzval publikum v sále k minutě ticha za zesnulého. "Good night, Marlon," pronesl Brandonův herecký kolega.

Druhý držitel Křišťálového glóbu vzdal také hold svému milovanému fotbalovému klubu."Především ať žije Slávia," pronesl Miroslav Ondříček, který je zároveň předsedou představenstva akciové společnosti SK Slavia Praha - fotbal.

Harvey Keitel se narodil 13. května 1939 v newyorském Brooklynu v rodině s polsko-rumunskými kořeny. Po úspěšných divadelních začátcích ho k filmu přivedl režisér Martin Scorsese, s nímž v počátku kariéry natočil několik titulů. K nejznámějším jejich filmům patří Alice už tu nebydlí (1974), Taxikář (1976) či kontrovezní Poslední pokušení Ježíše Krista (1988).

V 90. letech našel dalšího režiséra, který výrazně ovlivnil jeho filmovou dráhu, a tím byl Quentin Tarantino, s nímž natočil snímky Gauneři (1991) a Pulp Fiction – Historky z podsvětí (1994). Ze stejného období pochází i strhující kreace ve filmu Jane Campionové Piano (The Piano, 1993).

V roce 1991 byl nominován na Oscara za  vedlejší roli v gangsterce Bugsy. Harvey Keitel byl ženat s herečkou Lorraine Bracco, se současnou manželkou Daphne Kaster očekávají vbrzku narození potomka. Na počest vyznamenaného herce byl do programu festivalu na úvodní den zařazen šest let starý snímek City of Industry.

Světově proslulý český kameraman Miroslav Ondříček se narodil 4.listopadu 1934 v Praze. Po ukončení studií na FAMU se Ondříček dal na dráhu dokumentaristy a točil pravidelné filmové týdeníky pro kina. Poté pracoval v Barrandovských studiích, kde se setkal s režisérem Milošem Formanem a natočil s ním v roce 1963 svůj první černobílý film Konkurs.

S Formanem spolupracoval i na dalších veleúspěšných snímcích jako Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, Vlasy či Valmont. Letos sedmdesátiletý filmař byl dvakrát nominován na Oscara za snímky Ragtime v roce 1982 a Amadeus v roce 1985, které opět režíroval Miloš Forman.

Ondříček, který je členem Americké filmové akademie, již letos v americkém Los Angeles převzal podobné ocenění od Americké unie kameramanů. Je ženatý, má syna Davida, jenž rovněž píše scénáře a režíruje celovečerní filmy.

Cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii pořadatelé festivalu každoročně udělují významným českým i zahraničním osobnostem, které se nesmazatelně zapsaly do vývoje světové kinematografie.

V loňském roce byl vybrán režisér Jiří Menzel, předloni obdržel ocenění in memoriam nedlouho před začátkem festivalu zesnulý herec Vlastimil Brodský. Křišťálový glóbus tehdy z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky tehdy přebírala "Bróďova" dcera Tereza.

Konferenciér Marek Eben (vlevo) a prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška očekávali 1. července 2004 v Grandhotelu Pupp příjezd prvních hostů letošní mezinárodní filmové přehlídky.

Prezident Mezinárodního filmového festivalu Jiří Bartoška (vlevo) uvítal 1. července 2004 v karlovarském Grandhotelu Pupp Václava Havla. Bývalý prezident republiky stráví na festivalu tři dny.

Britský herec Bernard Hill (vlevo) byl prvním zahraničním hostem 39. mezinárodního filmového festivalu, kterého mohl 1. července 2004 v podvečer přivítat před karlovarským Grandhotelem Pupp prezident festivalu Jiří Bartoška. Bernard Hill si ve druhém a třetím díle Pána prstenů zahrál krále Theodena.

Britský herec Bernard Hill je prvním zahraničním hostem 39. mezinárodního filmového festivalu, kterého mohl 1. července 2004 v podvečer přivítat před karlovarským Grandhotelem Pupp prezident festivalu Jiří Bartoška. Bernard Hill si ve druhém a třetím díle Pána prstenů zahrál krále Theodena.

Americký herec Harvey Keitel s manželkou, izraelskou herečkou Daphnou Kastnerovou přicestovali 1. července 2004 do Karlových Varů, kde budou hosty 39. ročníku mezinárodního filmového festivalu. Před Grandhotelem Pupp je přivítal prezident festivalu Jiří Bartoška (vpravo).

Americký herec Harvey Keitel s manželkou, izraelskou herečkou Daphnou Kastnerovou přicestovali 1. července 2004 do Karlových Varů, kde budou hosty 39. ročníku mezinárodního filmového festivalu.

Americký herec Harvey Keitel odchází spolu s manželkou, izraelskou herečkou Daphné Kastnerová ze zahajovacího ceremoniálu 39. ročníku MFF Karlovy Vary. V rukou drží Křišťálový glóbus za celoživotní přínos světové kinematografii.

Americký herec Harvey Keitel přebírá na zahajovacím ceremoniálu 39. ročníku MFF Karlovy Vary Křišťálový glóbus za celoživotní přínos světové kinematografii (2.7.2004).

Kameraman Miroslav Ondříček přebírá na zahajovacím ceremoniálu 39. ročníku MFF Karlovy Vary Křišťálový glóbus za celoživotní přínos světové kinematografii (2.7.2004). "Především ať žije Slávia," řekl dojatý filmař.

Kameraman Miroslav Ondříček přebírá na zahajovacím ceremoniálu 39. ročníku MFF Karlovy Vary Křišťálový glóbus za celoživotní přínos světové kinematografii (2.7.2004).