Keane - Tom Chaplin z kapely Keane - festival Glastonbury (24. až 26. června 2005) | foto: Reuters

Keane vyzráli, ale chybí odvaha

Britové mají velkou výhodu: dostatek nových kapel, které dodávají scéně dynamiku. Hitparádové prvenství si nyní drží kapela Keane.

Její nové desky Under The Iron Sea (Pod ocelovým mořem) se v prvním týdnu prodalo více než 200 tisíc kopií.

U posluchačů stále vítězí kombinace melancholie a vycizelovaného zvuku. Se současným oživením kytarové scény se dostává do popředí generace muzikantů, kteří neukazují na odiv elektroniku, ale snaží se o co nejvěrnější lidský zvuk.

Šestiminutová skladba Put It Behind You, již Keane hrají na nové desce Under The Iron Sea, má blízko k malebné zvukohře Pink Floyd stejně jako vláčná píseň Try Again nebo song Broken Toy, podkreslený gejzíry tónů, připomínajících ladění vysílačky.

Právě ve skladbách, jež v sobě pomalu soustředí napětí, jako když se nabíjí baterie, se uplatňuje kompoziční talent zpěváka Toma Chaplina, hráče na klávesy Tima Rice-Oxleyho nebo bubeníka Richarda Hughese.

Skutečnost, že kapela nepoužívá kytaru, se vůbec neprojevuje ve zvuku, ale ve skladatelských postupech. Skupina dokáže náladově rozehrávat a s pomocí kláves zvolna vršit jeden melodický motiv na druhý (píseň The Frog Prince).

Kapelu posiluje i vzdušná lehkost stylu, proloženého v písni Atlantic smyčci, a tenký hlas Toma Chaplina, plný dojemných, bolestně prožívaných tónů. Písně Keane se nemusí zachraňovat přezdobenými aranžemi ani křečovitými hudebními experimenty. Jsou zvukově čisté a v hlubinách temné stejně jako kresby finské výtvarnice Sanny Annukky, která ilustrovala obal Under The Iron Sea.

Na druhou stranu kapela mohla být hudebně odvážnější. Na téhle desce zní příliš konzervativně. Keane hrají hodně na jistotu. Ve srovnání s předloňským debutem Hopes And Fears zmizela otevřenost a rozechvělost, se kterou se Keane představovali po celé Evropě.

Po dvou milionech prodaných kopií Hopes And Fears museli asi být pod velkým tlakem. Zvládli jej, umělecky vyzráli. Ale v dynamičtějších písních stvořených pro rádia, jako je třeba hit Is It Any Wonder, se originalita kapely rozprášila v uniformně širokém proudu britských melancholiků.

Prodané statisíce či příští miliony kusů alba Under The Iron Sea by neměly zakrýt skutečnost, že touhle deskou si Keane vybírají oddechový čas. Patrně až další album rozhodne, jestli dokážou určovat trendy třeba jako jejich kolegové ze skupiny Coldplay.

KEANE - Under The Iron Sea
Universal, délka CD 50:30
Hodnocení MF DNES: