Je možné, že se v kině dozvíte, jak voní jídlo hrdinům filmu Spy Kids 4D, protože tomuto snímku přibyl nový „voňavý“ rozměr.

Je možné, že se v kině dozvíte, jak voní jídlo hrdinům filmu Spy Kids 4D, protože tomuto snímku přibyl nový „voňavý“ rozměr. | foto: HCE

Ke 3D filmu přidám pohodlné čichání, slibuje režisér Spy Kids

  • 0
Los Angeles (Od spolupracovníka MF DNES) - Robert Rodriguez, který má na svém kontě drsné snímky jako Desperado nebo Machete, také rád pracuje s dětmi i se zvířaty. Jeho čtvrtý snímek o malých špionech Spy Kids 4D bude doplněn i vůní.

Akční sci-fi Spy Kids: Špioni v akci uvedl režisér Robert Rodriguez už v roce 2001. Později natočil dvě pokračování a teď po deseti letech od původního snímku jde do kin již čtvrtý díl. A noví Spy Kids 4D: Stroj času nejsou jen čtvrtí, ale slibují také nevšední zážitek – ke dnes oblíbenému trojrozměrnému obrazu se totiž přidá i vůně.

Spy Kids 4D vznikli na výročí původního filmu, to je docela závazek. Bylo těžké přijít s novými nápady?
Už dlouho za mnou chodí lidé a říkají, že tyhle příběhy jsou jejich nejoblíbenější. Děti je milovaly a vyrůstaly na nich. Měl jsem však mnoho jiné práce, a tak jsem pokračování začal plánovat až v roce 2009. Natáčel jsem tehdy Machete s Jessicou Alba, což je kamarádka, s níž spolupracuji často. Viděl jsem ji, jak mění plenky, a napadlo mě udělat z ní filmovou matku a špionku. Nadchlo mě to a začal jsem k její postavě připisovat další nápady.

Režisér filmu Spy Kids 4D: Stroj času Robert Rodriguez

To jste se vážně inspiroval jen přebalující herečkou?
Ano. Je to první film, který odpovídá její osobnosti. Jessica je nádherná, sofistikovaná a zároveň se umí postarat o dítě. Připadalo mi zajímavé ukázat to ve světě špionů. Ostatně ve Spy Kids byla rodina vždy základem. Její vztah se vlastně v ničem příliš neliší od neskutečně komplikovaného života špionů.

Přidal jste k tomu ještě další osobní poznatky?
Vlastně ano. Zjistil jsem totiž, že nestíhám věnovat se dostatečně vlastní rodině. Přál bych si zastavit čas, abych si užil své děti, než dospějí a vylétnou z rodného hnízda. Díky tomu jsem dostal nápad na zločince, který se snaží zabrat čas ostatním lidem, aby ho mohl zpětně využívat.

Většina režisérů se snaží práci s dětmi a zvířaty vyhnout.
Mně se vždy líbil nápad mít ve filmu malé dítě, které je špionem. Vyrůstal jsem jako prostřední z deseti sourozenců, takže kolem nás vždycky bylo nějaké mimino. Amy jsme si představovali, že dokáže neuvěřitelné věci.

Ve filmu se objevuje robotický hlídač Argonaut. Jak jste přišel na něj?
Nějakou podobnou "postavu" jsem chtěl mít už v prvních Spy Kids, ale před deseti lety bylo neskutečně drahé tohle vyrobit. Argonaut je tajný agent, který je ve skutečnosti robot. Potichu se stará o děti a až v okamžiku, kdy je povolán do akce, začíná mluvit. Zahrál si ho pes, kterého jsme osvobodili z útulku. Řada lidí si může představovat, že robotickým superpsem by měla být agresivní rasa jako pitbul. Jenomže to je omyl. Vybral jsem si zvíře, které vypadá nekultivovaně, neotesaně a je velice skromné. To je nejdůležitější. Aby se pes stal dobrým špionem, musí být co nejvíce nepředvídatelný.

Kartička s vůní, která přidá filmu nový rozměr. Čísla se stírají ve chvíli, kdy se obejví na plátně.

Ke 3D obrazu přidáváte vůně. Diváci kromě speciálních brýlí dostanou ještě kartičku, na které setřou patřičné místo a ucítí vůni, jež doplňuje dění na plátně. Dopadlo to podle vašich představ?
Producent Mike Todd tohle zkoušel v roce 1960, tehdy pouštěl během filmu vůně přímo do sálu. Jsem rád, že technika od té doby hodně pokročila a já můžu divákům nabídnout docela pohodlné čichán, podobně jako to dělají módní časopisy. Nejsem si jistý, jestli to bude všem vonět, ale děti se tím při zkušebních projekcích velice dobře bavily. Je to prostě další zážitek, nový vjem, který vás s filmovými hrdiny sblíží.

Byl nápad na čtvrtou dimenzi součástí scénáře?
Ano, vůně jsem do něj napsal hned od začátku, ale hercům jsem tuhle verzi neukázal. Nechtěl jsem, aby mi říkali, že scény cítili jinak nebo něco podobného. Jediní, kdo o tom věděl, byli šéfové filmového studia. Myslím, že ani moc neprotestovali, protože jim bylo jasné, že jsem do každého dílu Spy Kids chtěl dát něco nového. Digitální technologii, zelené plátno, 3D. Přiznám se, že teď nevím, s jakou další dimenzí bych měl přijít ve Spy Kids 5, 6 nebo 8. A co až se dostanu k číslu 76D (smích).

Tak si tipněte, co bude následovat.
Myslím, že filmy budou čím dál tím interaktivnější, budou napodobovat videohry a divák díky tomu bude ovlivňovat děj. Nicméně pořád věřím, že k úspěchu bude zapotřebí především kvalitní příběh.

Řada režisérů přece natáčí filmy podle cizích scénářů.
Tohle bych nedokázal. Potřebuju být autorem filmu se vším všudy – podobně jako George Lucas u Hvězdných válek. Mám potom k ději bližší vztah, protože jsem si ho sám vymyslel. Pokud by mi někdo přinesl vlastní scénář, tak si nemyslím, že bych byl ten pravý, který by ho uměl natočit.

Z filmu Spy Kids 4D: Stroj času
Z filmu Spy Kids 4D: Stroj času

Děti ve filmu Spy Kids 4D: Stroj času doprovází i herečka Jessica Alba (vpravo).

Pracujete na druhém dílu Sin City?
Chtěl bych s natáčením začít co nejdřív. Sám čekám, kdo se toho bude chtít zúčastnit.

Herecká jména neprozradíte?
Žádná nejsou! Vždyť nemám ještě ani dokončený scénář.

Ale s Quentinem Tarantinem snad počítáte, ne?
Pokud nezruší naši dohodu o jednodolarovém honoráři, budu s ním opět rád spolupracovat.

Rád střídáte filmové žánry od snímků pro celou rodinu po krvavé komiksové násilnosti, které provází zákaz promítání pro mladistvé. Co dalšího byste chtěl vyzkoušet?
Chtěl bych natočit romantickou komedii. Moje nejoblíbenější filmy jsou Co dál, doktore? ze sedmdesátých let a samozřejmě klasika Někdo to rád horké.