Když vypadne proud a hvězdy se zlobí

  • 1
Nabídka pracovat v jedné z oficiálních porot 59. mezinárodního filmového festivalu v Benátkách pochopitelně potěší i polichotí. A má to své výhody. Nejenže vám festival zaplatí letenku business class z Prahy do Benátek a zpět a pak vás dopraví kombinací aut a motorového člunu až na místo určení, ale hlavně - bydlíte ve vznešeném hotelu des Bains. Ten je pořád stejně krásný jako ve filmu Smrt v Benátkách, který tu Luchino Visconti natáčel před více než třiceti lety.

Jeho harmonický, neoklasicistický styl obstojí hladce i v konkurenci ještě vznešenějšího, ale křiklavě okázalého, a navíc nešetrně restaurovaného Excelsioru. V obou je v době festivalu rušno, v obou se střídají filmové veličiny a v obou je neuvěřitelně draho. Po zjištění, že můj pokoj stojí pořadatelskou instituci Biennale denně v přepočtu více než 45 tisíc korun, na mne šly mdloby. S kolegy porotci jsme už několikrát probrali otázku, kdo si tady může zaplatit ubytování jako turista.

Pravda, jedno velké plus hotel má: nejenže z okna vidím na moře a pláž, navíc je dole v parku i bazén. Na ten jsem se však těšila marně. Otevírají ho v půl desáté, kdy už nešťastní porotci musí být v kině, a zavírají ho v šest večer, kdy ještě v kině sedíme.

Poroty zasedají letos opět tři. Tu, která udělí Zlatého lva, vede čínská herečka Gong Li - tak slavná, že se neobtěžuje učením západním jazykům a všude s sebou vodí tlumočníka. Porotu pro soutěž zvanou Controcorrente vede kritik z Libanonu, zatímco naše porota Opera prima je složena z pěti zástupců evropských zemí a vede ji italský režisér Paolo Virzi. A poněvadž máme posoudit dvacet prvotin zařazených do čtyř sekcí programu, vede naše putování denně prakticky všemi festivalovými kiny.

Chvílemi lituji svobody, již skýtá postavení novináře, který si může filmy vybírat podle založení a zálib. Zato jsem poprvé byla pozvána na slavnostní zahájení, o němž si tady novináři, ale i šéfové jiných festivalů - podobně jako v Cannes - mohou nechat zdát. Prošla jsem se tedy po červeném koberci, který byl letos značně zkrácen, údajně kvůli bezpečí hvězd, zvláště amerických.

Ty ovšem najížděly k paláci v tak velkých intervalech, že ubohá moderátorka před vchodem musela udržovat náladu shromážděných (a nijak početných) diváků vatou historek a anekdot, občas propukajíc v nadšené výkřiky, když se zjevil někdo slavný. Hvězdami úvodního večera nebyli jen Sophia Lorenová se synem Edoardem Pontim, ale také konkurenti ze světa velké módy, Giorgio Armani a Valentino, který "oblékl" Salmu Hayekovou.

Její mexický temperament, který známe už z karlovarského festivalu, se tady projevil naplno. Když po všech projevech a představování porot konečně začal film Frida, v němž hraje hlavní roli, prvních pár minut šel jen zvuk a na plátně zůstal viset obraz nové znělky. Hayeková vyběhla ze sálu na pokraji hysterického záchvatu a vrátila se až poté, co promítač začal znovu od začátku.

Nazítří se zase naštval Steven Soderbergh, když před jeho filmem Full Frontal pustili upoutávku na Tykwerův film Nebe, jenž letos zahajoval Berlinale. Do třetice, hned další den, vypadl na celém Lidu dvakrát proud, což nadělalo pěkný zmatek v začátcích představení. A jaké jsou letošní filmy? To my porotci prozatím nesmíme komentovat.

Herečka Gwyneth Paltrowová (vlevo) a italský módní návrhář Valentino na filmovém festivalu v Benátkách.

Salma Hayeková na filmovém festivalu v Benátkách.

Salma Hayeková na filmovém festivalu v Benátkách.

Herečka Salma Hayeková přijíždí na filmový festival v Benátkách.

Sophia Lorenová na filmovém festivalu v Benátkách.

Americká režisérka Julie Taymorová na filmovém festivalu v Benátkách.

Italská herečka Monica Bellucciová

Francouzská herečka Catherine Deneuve na filmovém festivalu v Benátkách.

Harrison Ford a Calista Flockhartová na filmovém festivalu v Benátkách.

Herec Harrison Ford na filmovém festivalu v Benátkách.

Herec Tom Hanks na filmovém festivalu v Benátkách.

Herec Liam Neeson na filmovém festivalu v Benátkách.