Když vedle baťůžkáře usedne celebrita

aktualizováno 
Velkou a širokou rodinu tvoří publikum mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. A tak s přehlídkou nezbytně spojení batůžkáři jsou nejednou překvapeni, když vedle nich v hledišti usedne populární umělec.

Lidé s lístky na festivalu v Karlových Varech - Lidé na filmovém festivalu v Karlových Varech. (3. července 205) | foto: Dan MaternaMF DNES

Pilně chodil do kina i člen činohry pražského Národního divadla Miroslav Donutil. "Mám rád filmy, které mě pobaví. Když je v nich humor, jsem rád. Takových snímků se ale u nás točí čím dál méně, a když vznikají od nás směrem na západ, tak je humor divný. I legraci těch našich občas přestávám rozumět. Kvalitní komedie na filmových plátnech zkrátka postrádám," řekl Donutil.

Jazzman Jiří Stivín si vybírá namátkou. Když prý chce občas radu od umělecké ředitelky Evy Zaoralové, tak ji nedostane. "Pro ni jsou všechny filmy samozřejmě dobré, protože je vybírá. A tak se snažím jít po čuchu a většinou se trefím," uvedl.

Herečka Tatiana Vilhelmová, která do Karlových Varů přijela představit nový snímek režiséra a scenáristy Bohdana Slámy Štěstí (v distribuci se objeví v polovině září), se orientuje na severskou tvorbu. "Nejvíc se mi líbil dánský film Bratři a nejen kvůli tomu, že mi přišel trochu podobný se Slámovým filmem. Všechno, co jsem viděla, však byly takové deprese, že už se těším do Prahy na nějakou americkou komedii," řekla Vilhelmová.

Její kolega z filmu Štěstí Pavel Liška to má s filmy podobné jako s muzikou, kdy také nemůže říci, co poslouchá. "Vždycky na něco narazím a pak se po tom pídím. V amerických hercích se nevyznám, toho člověka musím nejdřív vidět. Takže tady ve Varech si vybírám podle toho, co se o tom kterém snímku dočtu v katalogu. Mám ale rád Wima Wenderse, Larse von Triera a samozřejmě klasiku," dodal Liška.

K filmu blízko má tradiční moderátor festivalových oficialit Marek Eben. Ke Karlovým Varům má dobrý vztah nejen proto, že byly jeho prvním divadelním angažmá.

"Jirka Bartoška je můj dlouholetý kamarád, v Praze bydlíme ve stejném domě. Festival jako takový je velkou kvalitou na našem trhu. Pro mě jako pro moderátora je výhodou, že je každý ročník jiný. Přijedou jiní lidé, je jiná nálada, stanou se jiné věci ve společnosti, a to všechno ho ovlivňuje. Není to stojatá voda, vždy je to velké dobrodružství. A to ani nemluvím o setkáních s lidmi, jako byli letos Robert Redford nebo Madeleine Albrightová," řekl Eben.

Do výběru sekce Dny kritiků prestižního amerického magazínu Variety byl vybrán film Kousek nebe režiséra Petra Nikolaeva, který jezdí na festival rád. "Na začátku na mě dýchne pouťovou atmosférou trošku nepřehledného zmatku, a tak se musím nejprve osmělit," uvedl Nikolaev.

Líbí se mu dvojí tvář přehlídky, kdy jedna část lidí je spojena s velkým světem Grandhotelu Pupp, a druhá s partičkou těch, co spí ve stanech. "Jedno bez druhého asi nemůže existovat a je to správně. Nejvíc si užívám filmů samotných, kdy člověk sebou někde plácne ve tmě hlediště třeba i na koberec a je svědkem často úžasných setkání s tvorbou filmaře někde na druhé straně planety, který mu něco říká," řekl.

Festivalovou atmosféru ocenila i česká konzulka z Los Angeles Margita Fuchsová. "Festivalů jsem venku viděla hodně, ale ten karlovarský je naprosto ojedinělý. Myslím, že se nedá srovnat ani v kvalitě, je profesionální a má excelentní úroveň," uvedla.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Předvánoční thriller. Švehlík je pilot, který létal s královnou

Záběr z filmu Balada o pilotovi

Skutečný příběh stojící za Baladou o pilotovi, jejíž premiéru vysílala ČT v neděli, je ještě silnější než jeho...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Stan Lee

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

Bez Spaceyho ztratil Dům z karet smysl, litují mnozí fanoušci seriálu

Robin Wrightová jako prezidentka v poslední řadě Domu z karet

Netflix zahájil vysílání nové řady seriálu Dům z karet, závěrečné a současně první bez klíčové postavy Franka...

Další z rubriky

RECENZE: Aby tě krůta kopla! Grinchovi pomohou pes, sob a Mimoni

Z animovaného filmu Grinch

Sál plný dětí se baví. A dokonce se smějí i dospělí, třebaže hlavně předfilmu. Animovanou vánoční pohádku Grinch totiž...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Dívka s pistolí odstřelila hnutí MeToo smíchem

Monica Vitti v komedii Dívka s pistolí

Hnutí MeToo právě slavilo první výročí, italská herečka Monica Vitti 87. narozeniny a její slavná komedie Dívka s...

Najdete na iDNES.cz