Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když vedle baťůžkáře usedne celebrita

aktualizováno 
Velkou a širokou rodinu tvoří publikum mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. A tak s přehlídkou nezbytně spojení batůžkáři jsou nejednou překvapeni, když vedle nich v hledišti usedne populární umělec.

Lidé s lístky na festivalu v Karlových Varech - Lidé na filmovém festivalu v Karlových Varech. (3. července 205) | foto: Dan MaternaMF DNES

Pilně chodil do kina i člen činohry pražského Národního divadla Miroslav Donutil. "Mám rád filmy, které mě pobaví. Když je v nich humor, jsem rád. Takových snímků se ale u nás točí čím dál méně, a když vznikají od nás směrem na západ, tak je humor divný. I legraci těch našich občas přestávám rozumět. Kvalitní komedie na filmových plátnech zkrátka postrádám," řekl Donutil.

Jazzman Jiří Stivín si vybírá namátkou. Když prý chce občas radu od umělecké ředitelky Evy Zaoralové, tak ji nedostane. "Pro ni jsou všechny filmy samozřejmě dobré, protože je vybírá. A tak se snažím jít po čuchu a většinou se trefím," uvedl.

Herečka Tatiana Vilhelmová, která do Karlových Varů přijela představit nový snímek režiséra a scenáristy Bohdana Slámy Štěstí (v distribuci se objeví v polovině září), se orientuje na severskou tvorbu. "Nejvíc se mi líbil dánský film Bratři a nejen kvůli tomu, že mi přišel trochu podobný se Slámovým filmem. Všechno, co jsem viděla, však byly takové deprese, že už se těším do Prahy na nějakou americkou komedii," řekla Vilhelmová.

Její kolega z filmu Štěstí Pavel Liška to má s filmy podobné jako s muzikou, kdy také nemůže říci, co poslouchá. "Vždycky na něco narazím a pak se po tom pídím. V amerických hercích se nevyznám, toho člověka musím nejdřív vidět. Takže tady ve Varech si vybírám podle toho, co se o tom kterém snímku dočtu v katalogu. Mám ale rád Wima Wenderse, Larse von Triera a samozřejmě klasiku," dodal Liška.

K filmu blízko má tradiční moderátor festivalových oficialit Marek Eben. Ke Karlovým Varům má dobrý vztah nejen proto, že byly jeho prvním divadelním angažmá.

"Jirka Bartoška je můj dlouholetý kamarád, v Praze bydlíme ve stejném domě. Festival jako takový je velkou kvalitou na našem trhu. Pro mě jako pro moderátora je výhodou, že je každý ročník jiný. Přijedou jiní lidé, je jiná nálada, stanou se jiné věci ve společnosti, a to všechno ho ovlivňuje. Není to stojatá voda, vždy je to velké dobrodružství. A to ani nemluvím o setkáních s lidmi, jako byli letos Robert Redford nebo Madeleine Albrightová," řekl Eben.

Do výběru sekce Dny kritiků prestižního amerického magazínu Variety byl vybrán film Kousek nebe režiséra Petra Nikolaeva, který jezdí na festival rád. "Na začátku na mě dýchne pouťovou atmosférou trošku nepřehledného zmatku, a tak se musím nejprve osmělit," uvedl Nikolaev.

Líbí se mu dvojí tvář přehlídky, kdy jedna část lidí je spojena s velkým světem Grandhotelu Pupp, a druhá s partičkou těch, co spí ve stanech. "Jedno bez druhého asi nemůže existovat a je to správně. Nejvíc si užívám filmů samotných, kdy člověk sebou někde plácne ve tmě hlediště třeba i na koberec a je svědkem často úžasných setkání s tvorbou filmaře někde na druhé straně planety, který mu něco říká," řekl.

Festivalovou atmosféru ocenila i česká konzulka z Los Angeles Margita Fuchsová. "Festivalů jsem venku viděla hodně, ale ten karlovarský je naprosto ojedinělý. Myslím, že se nedá srovnat ani v kvalitě, je profesionální a má excelentní úroveň," uvedla.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Jiří Laštovka, diváci jej znali i z Ordinace v růžové zahradě

Jiří Laštovka v seriálu Ordinace v růžové zahradě

Herec Jiří Laštovka, který si zahrál seriálech Polda či Ordinace v růžové zahradě, zemřel ve věku 39 let. Pro iDNES.cz...

Vyslýchali mě jako fašistku, říká autorka scénáře o střetu s muslimy

Z filmu Pírko

Za scénář filmu Jako v ráji dostala Lucia Klein Svoboda jednu z vítězných cen loňské soutěže Filmové nadace. Má už i...Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

RECENZE: Mezi Kaiserem a Dykem. Vilhelmová je Dívka za zrcadlem

Z televizního filmu Dívka za zrcadlem

Dívka za zrcadlem, již uvede ČT v neděli, líčí již pátý příběh režisérky Andrey Sedláčkové o hrdince Renatě. Počtvrté...

Jóhann Jóhannsson, autor hudby k Teorii všeho, byl nalezen mrtvý

Johann Johannsson se Zlatým glóbem za Teorii všeho

Ve věku 48 let zemřel islandský autor filmové hudby Jóhann Jóhannsson, který dostal oscarové nominace za díla Teorie...

Další z rubriky

Dám si českou vodu a pak vám zahraju na piano, žertoval Jeremy Renner

Jeremy Renner se v Karlových Varech prošel po červeném koberci a předstoupil...

Nositel dvou oscarových nominací Jeremy Renner, hrdina snímku Smrt čeká všude, herecký kolega Toma Cruise z Mission:...

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

Neradostné příběhy, ale radost pohledět. Kdo má šanci na cenu z Varů

Delegace k filmu Křižáček: režisér Václav Kadrnka a herci Matouš John a Karel...

Zvláštní. Ač většina hraných filmů hlavní soutěže karlovarského festivalu vyprávěla o lidských traumatech od osobních...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ELEKTROZKUŠEBNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz