Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když se z graffiti stane umění

  18:29aktualizováno  18:29
První český festival street artu a graffiti Names ukazuje, že graffiti může být legitimním uměním. Podívejte se na díla, která v minulých dvou týdnech zkrášlila pražské fasády či oživila město.

Osmička nekonečna na fasádě na Národní symbolizuje českou válečnou a totalitní historii, která je spojená s číslem 8. | foto: Archiv Names

z festivalu pouličního umění NamesFestival pouličního výtvarného umění (26. srpna–6. září) se nesl ve velmi profesionální rovině, hlavně díky nasazení organizátorů a velké podpoře soukromých sponzorů. Uznávaní umělci z New Yorku, Amsterdamu, Berlína či třeba z Brasílie koncentrovaně zdobili fasády v centru Prahy a zejména pak v průmyslové zóně pražských Vysočan. V Galerii Trafačka a v nedaleké Hale C vznikly dvě ucelené výstavy českých i mezinárodních tvůrců.

. Odborník na graffiti: Město má mít patinu

Tobias Lindblad je teoretikem graffiti a street artu. Do Česka přijel ze Švédska, aby zde zahájil festival Names. "Lidé vnímají graffiti jako vandalismus často proto, že mu nerozumí, nikoliv proto, že je ilegální," říká v rozhovoru MF DNES.

Vítěz z Amsterdamu
Netradiční přístup ke graffiti nebyl na festivalu ničím neobvyklým, graffiti se tu vytvářelo nejen pomocí sprejů a barev, ale také třeba reflektorů či videa. Třeba piece (jak jsou nazývána tato díla) Newyorčana KR na fasádě Trafačky působilo na první pohled nedokončeně – ostatní tvůrci se podivovali nad jeho technikou i smícháním barev. Po fasádě nechal KR své barvy – svítivě žlutou a blankytně fialovou – jen stékat. Opodál na lavičce všemu přihlížela postava z odpadků vyrůstající z odpadkového koše.

z festivalu pouličního umění Names

V nedaleké hale C se představil i průkopník českého graffiti Pasta, který do galerie velké haly nechal přivézt tramvajovou zastávku. Místo reklamy umístil do citylightů plakáty s vyprávěním personifikované pasty v tubě.

Zajímavé je i video od českého tvůrce, který si říká Epos. Ten pomocí fukarů u metra vytvořil na Dejvické gigantické nafukovací objekty ve tvaru ruky s rozevřenou dlaní.

z festivalu pouličního umění NamesDvě zajímavá díla vznikla na Národní třídě: na fasádě domu na rohu Mikulandské nechal Ital Blu v obrovské ležaté osmičce projíždět tanky, na piazzetě Národního divadla přibyl modrobílý objekt, jejž vytvořil amsterdamský umělec Zedz. Podle jeho slov má sloužit jako místo pro odpočinek, hraní nebo ideální prostředí ke schůzce v centru Prahy.

Právě jeho dílo v soutěži o "Best Piece" zvítězilo, hlasovala pro ně většina z padesáti zúčastněných umělců a organizátoři festivalu. Jako odměnu si amsterdamský tvůrce odnesl šek na 100 tisíc korun a skleněnou cenu s nápisem Names.

z festivalu pouličního umění Names

V rámci festivalu se také hodně diskutovalo o historii a významu graffiti, o jeho přesunu do galerií, promítaly se kultovní filmy Stylewars, INside/OUTside, připomněl se význam Vladimíra Boudníka, vystoupili Beatboxers Burger Band, Vladimir 518 a další.

z festivalu pouličního umění NamesPrvní festival graffiti a street artu bezpochyby přispěl k otevřenějšímu pohledu na tento druh výtvarné tvorby. Ukazuje se, že tento v podstatě ilegální žánr může začít být vnímán jako umění, které využívá veřejných prostor.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Najdete na iDNES.cz