Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když se všechny televize snaží...

  9:17aktualizováno  9:17
Pro začátek alespoň jednu dobrou zprávu: zahraniční reportéři ČT už odhalili, že zpravodajský objem práce agentur nemohou zastat, ale že jejich síla tkví jinde: v objevování unikátních detailů a kuriózních příběhů. Michal Kubal tak na pákistánsko-afghánské hranici našel výrobny zbraní, dílničky a krámky bez kontroly, vžité jako všední samozřejmost - a tou konkrétní miniaturou řekl víc nežli reportéři papouškující zprávy z místních novin.
Nicméně v ČT se objevily věci ještě neuvěřitelnější než samopaly stloukané podomácku a volně prodávané za babku - třeba hrdinové filmu Ani svatí, ani andělé, kteří si na prvním rande sdělovali, že "mamba se nezabývá otázkou presumpce neviny". Ne že by snad neměli pravdu, ale šiřitelé takových pravd se mohou vyskytovat právě jen v umělohmotných příbězích z Kavčích hor - a snad ještě v intelektuálském skanzenu.

Film Viktora Polesného podle scénáře Ivana Klímy měl všechny znaky morality, která - řečeno jazykem úvodníků - chce postihnout "veškeré palčivé problémy dneška". Nedošlo snad jen na Temelín, ale jinak jsme tu měli rodinu po rozvodu, matku s mladým milencem, otce před smrtí, politická traumata minulosti, generační střet a navrch drogovou mládež, která ve venkovské léčebně vesele pobíhala mezi husami a telátky za zvuků optimistické hudby. Kdo neodpadl v téhle chvíli, dočkal se smíření ve stylu "už to chápu a budu se snažit" - "já se taky budu snažit"... Zkrátka všichni se budeme víc snažit, sláva!

Prima se taky snažila; bohužel. Před časem přišla s Minishow, kašírovaným pořadem, kde děti pouze napodobovaly na playback tanečky svých zpěváckých idolů. Zdálo se, že ten pokus rozumně sama stáhla. Ale den se nemá chválit před večerem: Minishow se vrátila! Pravda, s lepší moderací, s lepší dekorací, s lepší stavbou, neboť děti tu vystupují i v "civilu" coby průvodci svými rodinami. Jenže podstata zůstává táž: nalíčené, načesané a okostýmované princezničky samy nic nevytvářejí, jen se nechávají dospělými utvrzovat v iluzi, že ke vstupence do síně slávy pop-music stačí předstírání. Vždyť si hrají, neviňátka, a jsou tak roztomilá, ohradí se rozněžnělý divák - ale kde jsou děti, které opravdu něco umějí? Nebo se staneme národem imitátorů?

Z Minishow dýchla trocha smutku, ovšem Nova umí sáhnout až na dno. Ještě že svou erotickou nálož jednoho večera stupňovala: od komunální nudy v Playgirls přes spotřební účelovost Počasíčka až k holé nevěřícnosti v Peříčku, kam nejen manžel, ale i syn zralé striptérky-amatérky přišli odvážnou maminku podpořit. A líčili, jak se jim její minulé televizní svlékání líbilo, jak se rozešli s úzkoprsými přáteli a našli si nové, lepší... Podle jedné teorie se svět dělí na lidi, kteří se už v televizi objevili, a na ty, kteří po tom zatím jen touží - a udělají pro to cokoli. Pevně doufám, že v té druhé skupině už zbývá jen pět šest čekatelů: ať to máme aspoň rychle za sebou.
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Najdete na iDNES.cz