Když se sejde pět set autorů

Po ostře sledovaném nedělním vystoupení nejúspěšnější současné spisovatelky Joanne K. Rowlingové se největší přehlídka čtení a autorů na světě, Mezinárodní knižní festival v Edinburghu, ubírá v poklidnějším duchu.

I když co se návštěvnosti týká, bude na patnáctidenní akci konající se pod stany i na trávnících Charlotte Square Gardens rušno zřejmě pořád.

O zahajovacím víkendu literatura přilákala 21 tisíc lidí, celkem se čeká přes 185 tisíc návštěvníků.

Díky knižnímu Edinburghu, který letos vstoupil do 21. ročníku, si mnou ruce zejména místní knihkupci - podle statistik v době jeho konání rostou prodeje knih pro dospělé ipro děti o dvacet procent.

Ani letošní ročník nebude zřejmě výjimkou, pro návštěvníky je připraveno rekordních 650 pořadů, některé z nich jsou přístupné zdarma. Ohromující je i počet účinkujících autorů - pět set lidí, kteří přijeli z celého světa.

Hned na úvod se představil britský spisovatel Louis de Berniéres, který četl ze své očekávané novinky nazvané Birds Without Wings (Ptáci bez křídel).

Bezmála šestisetstránkový román je zasazen do malého pobřežního města v turecké Anatolii na přelomu 19. a 20. století. Jde o dílo s mnoha vypravěči, kteří se liší vírou i etnikem, a s  humorem stejně jako s patosem pojednává olásce mezi přáteli i souzenými nepřáteli.

Berniéres a Rowlingová (přepis jejího vystoupení je ke stáhnutí na www.edinburgh-festivals.com/book/) uvedli reprezentativní výběr současných britských autorů, kteří do Edinburghu jezdí tradičně v hojném počtu.

Záběr sahá od letošního nositele Whitbreadovy ceny a autora především dětské literatury Marka Haddona, jehož románu Podivný případ se psem se prodalo přes milion výtisků, přes nonkonformní postavu Irvina Welshe, edinburského rodáka proslulého Trainspottingem, až po noblesního intelektuála a formálního experimentátora Juliana Barnese.

Autor Flaubertova papouška se zúčastní čtení na podporu vězněným spisovatelům a představí svou povídkovou sbírku The Lemon Table (Citronový stůl), v níž vypráví příběhy lidí, kteří svému stáří vzdorují moudrostí i výstředností.

Pozornost upoutá i zajímavý skotský autor Iain Banks, který ve svých bizarních dílech využívá iprvky sci-fi a v Česku je známý několika překlady, naposledy Vraní ulicí.

Na festivalu by měl v pátek mluvit o své poslední práci, která se týká whisky. Dalším populárním Skotem v programu je Ian Rankin, stvořitel edinburského detektiva inspektora Johna Rebuse. Křížovkové rébusy a humor čekají na návštěvníky v dnešním Rankinově vystoupení.

O proslulosti Edinburghu svědčí i to, že se zde stále četněji objevují iautoři světových jmen, kteří jinak v zahraničí tak často vidět nebývají.

Třeba mexický spisovatel Carlos Fuentes zde bude diskutovat o nové knize This I Believe (Tomu věřím), která má  být osobním manifestem velkého autora. Kniha vyjde počátkem příštího roku a v podtitulu má "A až Zet života".

S týdenním předstihem je vyprodáno na obě akce dalšího  edinburského nováčka - jedné z nejoceňovanějších světových autorek a laureátky Nobelovy ceny za literaturu Toni Morrisonové. Američanka má kromě uvedení své knihy Love (Láska) v plánu i debatu o lidských právech.