Když se rodila Moravská Ostrava

Z německého Regensburgu se do Prahy přesunula expozice Zrození velkoměsta - architektura Moravské Ostravy 1890-1938. Do 22. září je prezentována v Galerii Jaroslava Fragnera. Premiéru si tento projekt odbyl už před třemi lety přímo v Ostravě. Autor výstavy Jindřich Vybíral v jejím úvodním textu tvrdí, že z hlediska moderní architektury patří Moravská Ostrava k nejzajímavějším místům českých zemí.

Pouze sto let od objevu uhlí v roce 1763 totiž stačilo, "aby se zapadlé městečko v periferní končině změnilo v nejvýznamnější středisko uhelného dolování a těžkého průmyslu celé habsburské monarchie".

Rozvoj podnikání s sebou přinesl i obrovskou stavební aktivitu. Nejdřív se v Ostravě uplatnili vídeňští architekti "druhého řádu". Na přípravě regulačního plánu města však pracoval i proslulý urbanista Camillo Sitte. Zlom přišel po vzniku republiky - tehdy se město pětkrát zvětšilo a pojalo 113 tisíc obyvatel. Radnice angažovala takové architekty, jako byl Josef Gočár, Kamil Hilbert či Pavel Janák. Ve dvacátých letech zde tak vznikla řada budov ve stylu tzv. oficiální architektury.

Jedním z center moderní československé architektury se Ostrava stala v letech třicátých. Místní tvůrce Ernsta Kornera a Karla Kotase doplnili zástupci mezinárodní avantgardy Bohuslav Fuchs, Marie Frommerová a zvláště německý vizionář architektury Erich Mendelsohn; ten v roce 1933 postavil jednu z ostravských dominant, obchodní dům Bachner.

Moderní ostravské stavby, přes něž se po únoru 1948 přelil budovatelský živel, přibližuje výstava v plánech a fotografiích. Příští čtvrtek od 17 hodin se v galerii koná přednáška autorů expozice - Nadi Goryczkové a Jindřicha Vybírala.

Budova České spořitelny z let 1927-1929 na ostravském Náměstí Dr. E. Beneše.